Konspekt lekcji:
Przysposobienie
czytelniczo - informacyjne
Temat: Z dziejów książki
mgr MarzenaPopek
|
KLASA I Technikum
PRZEDMIOT:
Przysposobienie czytelniczo - informacyjne
PROWADZĄCY: Marzena
Popek
TEMAT LEKCJI:
Z dziejów książki
TYP LEKCJI:
ćwiczeniowa, eksponująca, problemowa
CELE LEKCJI:
- Ogólny:
zapoznanie z dziejami książki od starożytności po współczesność
ze szczególnym uwzględnieniem zmian formy książki.
- Operacyjny:
uczeń po lekcji:
- rozumie:
- znaczenie
pojęć: zwój, kodeks, inkunabuł,
- zasady
sporządzania książek w starożytności, w średniowieczu
i nowożytnych,
- uznaje,
że los książek uzależniony jest od biegu
historii,
- trud
ludzi kształtujących dzieje książki i ich
wyczucie piękna,
- pamięta:
- terminy:
zwój, kodeks, inkunabuł, e-book,
- potrafi:
- opisać
dzieje książki,
- sprawniej
posługuje się Słownikiem języka polskiego,
- na
podstawie wykonanych ćwiczeń sporządzić mind-mapy,
- sprawniej
posługiwać się techniką dramy.
METODY PRACY
- Podające (informowanie):
- pogadanka
- wyjaśnienie
- rozmowa
kierowana.
- Eksponująca
(przeżywanie):
- samodzielność
w budowaniu scenek (drama)
- zobaczenie
fragmentu filmu Imię róży Umberto Eco
- oglądanie
albumów.
- Praktyczna
(działanie):
- słoneczko
- wyszukiwanie
informacji w wydawnictwach informacji bezpośredniej.
- Problemowe
(odkrywanie):
- sporządzanie
mind-mapów
- burza
mózgów.
POMOCE
DYDAKTYCZNE
- czyste
karteczki; magnesy
- karteczki z
poleceniami dla uczniów
- Słownik
języka polskiego PWN. Red. M. Szymczak. Warszawa
1993.
- program
komputerowy Historia świata
- mapy ścienne:
Starożytny Wschód i Średniowieczna Europa
- tablica
poglądowa.
PLAN LEKCJI
CZĘŚĆ
LEKCJI
|
PRZEBIEG
LEKCJI - CZYNNOŚCI
|
I. WSTĘPNA |
- Podanie
tematu lekcji i zapis w zeszycie.
- Zaznajomienie
uczniów z zakresem pracy.
|
II. PODSTAWOWA |
- Burza
mózgów na polecenie nauczyciela.
- Analiza
tablicy poglądowej - dzieje książki (omówienie
nauczyciela).
- Ćwiczenia
uczniów - wyjaśnianie pojęć według Słownika
języka polskiego i EWOK-u.
- Przegląd
informacji i ilustracji zawartych w programie
komputerowym Historia świata.
- Prezentacja
wiedzy.
- Dyskusja
na kartkach - słoneczko.
- Fragmenty
filmu - Imię róży U. Eco.
- "Białe
kruki".
- Wykorzystanie
elementów dramy - piękno iluminacji w książkach
rękopiśmiennych.
|
III. KOŃCOWA |
- Podsumowanie
przez nauczyciela.
- Sporządzanie
map pamięci przez uczniów, podsumowanie nabytej
na zajęciach wiedzy i doświadczeń.
|
TOK LEKCJI
I. CZĘŚĆ
WSTĘPNA
Podanie
tematu lekcji oraz zaznajomienie uczniów z
zakresem pracy na lekcji.
II.
PODSTAWOWA
- Burza mózgów
- uczniowie na karteczkach odpowiadają na polecenia
nauczyciela "Kiedy myślę o dziejach książki
przychodzi mi na myśl...". Przytwierdzanie
karteczek do tablicy.
- (ewentualne
odpowiedzi: tabliczki gliniane, papirus, papier, pismo,
Starożytny Egipt i Grecja, skryba, Biblia
Gutenberga).
Dzieje książki: (analiza tablicy poglądowej)
- pogadanka nauczyciela
Szukanie
na mapach państw i miast istotnych dla dziejów książki:
Egipt, Nil, Pergamon; Europa średniowieczna: Moguncja,
Kraków, Warszawa.
- Podział na
grupy. Uczniowie losują karteczki z poleceniami na temat
formy książek. Wyjaśnianie pojęć według Słownika
języka polskiego, EWOK-u oraz albumów:
- tabliczka
gliniana i woskowa
- zwój
papirusu
- kodeks
(papirusowy, pergaminowy)
- inkunabuły
- starodruki
- zbiory
audiowizualne.
- Przegląd
informacji i ilustracji na komputerze (Historia ŚwiataR
KulturaR Pismo):
- początki
pisma (piktogramy wyryte na glinianej tabliczce
ok. 2900 lat p.n.e.),
- papirus
(egipski papirus z ok. 1100r p.n.e.R pismo
egipskie i chińskie, księga zmarłych),
- pergamin
(hebrajska Biblia),
- papier
(produkcja papieru),
- iluminowane
manuskrypty (poj. iluminacja,
- druk,
- maszyna
do pisania,
- edytor
tekstu.
- Prezentacja
wiedzy:
- Każda
grupa przedstawia zebrane informacje. Mówi o obszarze
występowania danej formy książki, okresie
historycznym, cywilizacji, rozwoju pisma. Zastosowano
tutaj elementy dramy, gdyż uczniowie wchodzą w rolę.
- Dyskusja na
kartkach - słoneczko
Nauczyciel
rozdaje uczniom po cztery małe kartki, na których
każdy wpisuje cztery charakterystyczne cechy
danej formy książki. Nauczyciel kładzie na podłodze
6 żółtych kółek z papieru z napisami: "zwój",
"tabliczka gliniana", "kodeks",
"inkunabuł", "starodruk",
"zbiory audiowizualne". Wokół nich układa
po dwie kartki (razem 12), tworząc z nich "promienie"
słoneczek. Zadaniem uczniów jest wydłużenie
tych promieni - jeśli ich uwagi "pokrywają"
się z propozycjami nauczyciela, lub stworzenie
nowych "promieni" - jeśli są odmienne.Powstaje
w ten sposób sześć słoneczek, które wszyscy
oglądają, czytają swoje uwagi zamieszczone na
promieniach.
Przykładowe
teksty:
-
występuje w Egipcie, Chinach, Rzymie,
-
-
- wykonany był z
papirusu lub jedwabiu,
- rodzaje pisma to
przede wszystkim egipskie
hieroglify, chińskie pismo,
- okres występowania
...
-
występuje w Mezopotamii, Grecji, Rzymie,
-
-
- wykonana była z
gliny lub wosku,
- rodzaje pisma to
przede wszystkim pismo klinowe
oraz alfabet grecki i łaciński,
- okres występowania...
-
-
- występuje w
Rzymie, krajach średniowiecznej
Europy,
- miał formę
zszytych kart z pergaminu lub
papieru,
- początkowo był
pisany ręcznie, później
drukowany,
- forma kodeksu, która
przetrwała do dziś to książka
drukowana,
-
-
- druk wydany przed
rokiem 1501 (od czasu
wynalezienia druku),
- wzorowanie książki
drukowanej na rękopiśmiennej,
- bogate zdobnictwo
ręczne (inicjał, iluminacje),
- dane dotyczące
zawartości i powstania dzieła
zamieszczone w kolofonie,
-
-
- wydawnictwa
opublikowane do końca XVIII w.,
- obejmują także
inkunabuły,
- ręczne
wytwarzanie wszystkich składników,
-
-
- kasety
magnetofonowe,
- kasety wideo, płyty
kompaktowe, dyskietki
komputerowe,
- e-booki (książki
elektroniczne, cyfrowa wersja
rozpowszechniana głównie przez
internet).
- Fragmenty
filmu Umberto Eco Imię róży.
- Białe
kruki
- Nauczyciel
nawiązuje do formy edytorskiej rękopiśmiennych kodeksów
pergaminowych oraz inkunabułów (fragmenty filmu; Bibliotheca
Corviniana: biblioteka króla Macieja Korwina. Wrocław
1981).
Zadaniem uczniów jest określenie formy ozdób inicjałów
i iluminacji oraz ich tematyki. Rodzaje ozdób: motywy
kwiatowe, zwierzęce, religijne, wężyki. Na
iluminacjach przedstawia się tematykę związaną z treścią
książki.
Uczniowie stają w kręgu. Ich zadaniem jest odtworzenie
wybranego przez siebie ozdobnego inicjału za pomocą
techniki rzeźby.
Uczniowie odliczają do trzech. "Jedynki"
wchodzą w rolę rzeźbiarzy, "dwójki" i
"trójki" - materiału rzeźbiarskiego.
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie omawiają je, wymieniając
literę, którą odtwarzali, rodzaje wykorzystanych ozdób
oraz przeżycia z tym związane.
III. CZĘŚĆ
KOŃCOWA
- Podsumowanie
przez nauczyciela.
- Sporządzanie
map pamięci przez uczniów - podsumowanie nabytej na zajęciach
wiedzy i doświadczeń.
BIBLIOGRAFIA
Buzan T.: Supermind.
Warszawa 1990.
Dagiel G.: Operacjonalizacja
celów lekcji bibliotecznej. "Biblioteka w Szkole"
1997 nr 2 s.2-4.
Dziedzic A.,
Pichalska J.: Drama na lekcjach języka polskiego w szkole średniej.
Wyd.2 popr. Warszawa 1995.
Kopczewski J.: 500
zagadek dla miłośników książek. Wyd.2. Warszawa 1969.
Maciejek A.: Drama
na lekcjach przysposobienia czytelniczego i informacyjnego (konspekty
zajęć). "Biblioteka w Szkole" 1997 nr 4 s.5-11.
Matusiak A.: Drama
na lekcjach języka polskiego w szkole średniej: scenariusze. Warszawa
1998.
Miller M.: Ludendo
discimus. "Biblioteka w Szkole" 1996 nr 9 s.1-8.
Osięgłowski J.:
Najdawniejsza postać książki. "Oświata i
Wychowanie" 1985
nr 18 s.30-37.
Rybandt S.: Średniowieczna
książka rękopiśmienna w Europie. "Oświata i
Wychowanie" 1985 nr 18 s.38-44.
Zeler A.: Biblioteki
w starożytności: konspekt lekcji bibliotecznej dla pierwszej
klasy liceum. "Biblioteka w Szkole" 2000 nr 11 s.12-13.
Opracowała:
mgr
Marzena Popek