TNBSP w Rybniku -  strona główna

ogłoszenia bibliotekarzy i nie tylko...

Uzyskaliśmy od Towarzystwa Moje Miasto z Rydułtów 30 egzemplarzy bardzo cennej publikacji dotyczącej Tragedii Górnośląskiej na Ziemi Rybnickiej
Książki zostały dostarczone do Biblioteki Pedagogicznej w Rybniku. Będzie je można odebrać na najbliższym zebraniu TNBSP, ale już teraz można "zaklepywać" dla siebie egzemplarz - kontaktując się z Biblioteką Pedagogiczną lub wręcz będąc tam - odebrać egzemplarz dla swojej biblioteki szkolnej (podpisując się w specjalnie sporządzonej w tym celu tabelce).


MUZEUM RYBNIK:

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia Muzeum w Rybniku pragnie zaprosić dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (klasy 1-3 szkoły podstawowej), na warsztaty plastyczne, na których wykonywać będziemy kalendarze adwentowe.

Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki: 4, 18, 25 listopada 2013 r. Do udziału zapraszamy zorganizowane grupy wraz z opiekunami od 10 do 30 osób.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną terminów od 1 października 2013 r. w godz. 8.00 - 14.30.
Cena warsztatów 2 zł. od osoby + wstęp
Tel. kontaktowy: (032)4327466, osoby odpowiedzialne: Aleksandra Borowska, Marta Paszko

W Muzeum Rybnickim można zobaczyć bardzo ciekawą wystawę czasową : PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA - wystawa domków z kolekcji Alicji Popiel-Machnickiej (reżyser filmowy, scenarzystka, kolekcjonerka i restauratorka starych domków dla lalek, dokumentuje swe prace na stronie internetowej belleepoque.pl )                              EKSPOZYCJA CZYNNA DO 17.XI.  

RACIBÓRZ: od 4.X. przez 2 miesiące gości wystawa interaktywna ŚWIAT ZMYSŁÓW z Uniw.Jagiellońskiego.


Chciałabym zaprosić Was drodzy bibliotekarze do wspólnej akcji "Książka zimową porą". Na uczestników czekają miłe upominki a prace 50 najlepszych dzieci - recenzentów zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi i zamieszczone na portalu www.czasdzieci.pl

Partnerem akcji i fundatorem nagród jest Wydawnictwo ZNAK. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem akcji, który znajduje się w załączniku.

Dziękuję i pozdrawiam,

Paulina Fotij
redaktor, koordynator
tel: 605 540 188

CzasDzieci.pl Karp-Szymańska, Pawełczyk S.C.
ul. Felicjanek 10/17
31-104 Kraków


Przeglądając stare numery czasopisma "Więź" znalazlam ciekawy artykuł Krzysztofa Kopczyńskiego: Rola biblioteki i bibliotekarza w społeczności lokalnej. "Więź" 1994 nr 2, s. 192- 194. Niby minęło kilkanaście lat od tego czasu, ale czy wiele się zmieniło?


Ukazał się nowy numer DIALOGÓW BIBLIOTECZNYCH

Na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach (www.pbw.katowice.pl) jest już dostępna elektroniczna wersja najnowszego numeru DIALOGÓW BIBLIOTECZNYCH. Na jego łamach można znaleźć relacje z konferencji i przedsięwzięć realizowanych w bibliotekach szkolnych, pedagogicznych i uczelnianych, materiały metodyczne oraz wywiad z Panią Aldoną Zawałkiewicz, redaktor naczelną serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.
Zapraszamy do lektury! Wszystkie dotychczas opublikowane numery zostały udostępnione w zakładce DIALOGI BIBLIOTECZNE.


Swój wirtualny byt zaczyna nowy ogólnopolski portal bibliotekarzy, który powstał z inicjatywy Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, we współpracy zFundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jest on dostępny pod adresem sbp.pl

Uruchomienie i jego działanie jest ogromnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Portal posiada wiele funkcji, m.in. takich jak bazy danych o bibliotekach czy newsy z zakresu życia bibliotekarskiego. Chcemy, aby był tworzony przez i dla bibliotekarzy. Portal jest również źródłem informacji o działalności SBP i jego wydawnictwach. Użytkownicy mogą korzystać ze sklepu internetowego, z atrakcyjnymi promocjami i rabatami.

Mamy nadzieję, że portal stopniowo wzbogacany o nowe treści i działy pomoże zintegrować i zaktywizować środowisko bibliotekarskie. Przyczyni się do realizacji wizji SBP, jaką jest tworzenie przestrzeni partnerskiej dla rozwoju bibliotek w społeczeństwie wiedzy.

Gorąco zachęcamy do współpracy przy redagowaniu jego treści i nawiązania kontaktu z naszą redakcją. Wierzymy, że każdy z odwiedzających nasz portal spb.pl znajdzie w nim coś interesującego.

Sprawmy, by portal sbp.pl stał się naszym ulubionym miejscem w Internecie.
Dotychczasowa strona ebib.info nie bdzie aktualizowana.

Elżbieta Stefańczyk
Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
oraz Redakcja portalu
sbp.pl


Zapraszamy do odwiedzania strony serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP.

Z myślą o naszych użytkownikach wprowadziliśmy na stronie rozwiązania Web 2.0.

Możecie już Państwo zamieszczać własne komentarze w Aktualnościach oraz dzielić się informacjami z innymi użytkownikami (w tym również z tymi, którzy korzystają z portali społecznościowych).

Udostępniamy kanał RSS, który pozwala na subskrybowanie Aktualności.

Pragniemy stworzyć wokół serwisu przyjazną społeczność osób żywo zainteresowanych sprawami bibliotek w ogóle, a bibliotek pedagogicznych i szkolnych w szczególności, stąd od niedawna nasza obecność na Facebooku - http://www.facebook.com/pages/Serwis-Elektroniczna-Biblioteka-Pedagogiczna

Chcielibyśmy, abyście Państwo stworzyli sieć kontaktów wokół serwisu właśnie przez Facebooka. To doskonałe miejsce do dzielenia się informacją. W Państwa placówkach dzieje się wiele interesujących rzeczy, o których może dowiedzieć się szerokie grono użytkowników Internetu również poprzez dystrybucję informacji za pomocą portali społecznościowych.

Zachęcamy do korzystania z nowych narzędzi i zapraszamy do odwiedzenia strony serwisu EBP SBP - http://e-pedagogiczna.edu.pl/

My też na Facebooku - lubisz nas? :-)


Ukazał się nowy numer "Dialogów Bibliotecznych"

W czerwcu b.r. ukazał się kolejny zeszyt półrocznika "Dialogi Biblioteczne" - 2010, nr 1(5), bogaty w relacje z imprez, konferencji i inicjatyw bibliotekarskich. Na jego łamach można także znaleźć materiały metodyczne oraz rozmowę z Panem Piotrem Marcinkowskim z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, poświęconą sekcji młodych bibliotekarzy.

Elektroniczna wersja tego numeru jest już dostępna na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach (www.pbw.katowice.pl). Zapraszamy do lektury!

Anna Marcol
dialogi.biblioteczne@pbw.katowice.pl


Uprzejmie informuję, że 13 maja będę miał spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu. Jest ono planowane na godz. 8.30, dlatego istnieje możliwość zorganizowania w tym dniu jeszcze jednego spotkania. Gdyby to Państwa interesowało, mogę być do dyspozycji. Proponowane tematy:

1. POEZJA SERCA - wiersze, poezja śpiewana, ballady w autorskim wykonaniu.

2. MIŁOŚĆ ALBO DEMONY - spotkania z młodzieżą z klas 4-6 szkół podstawowych, młodzieżą gimnazjalną oraz ze szkół ponadgimnazjalnych, bazujące na książkach "Drugie skrzydło" i "Dziewczyna z marzeń"; spotkania te można traktować jako działania wspierające w profilaktyce uzależnień od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki).

3. KAŻDY MA PRAWO DO MIŁOŚCI, KAŻDY MOŻE KOCHAĆ - spotkania z osobami niepełnosprawnymi, starszymi, ludźmi z problemami (samotność, alkohol, narkotyki), osadzonymi w więzieniach lub zakładach poprawczych.

4. SPOTKANIA Z BAŚNIĄ dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1-3 szkół podstawowych na podstawie książek "Pióra motyla" oraz "Pyzia i przyjaciele".

Habibi (Robert Karwat)
tel. (81) 52 55 646, 510 53 64 49
http://robert-karwat.blog.onet.pl


Żywa Biblioteka - projekt na temat PRAW CZŁOWIEKA
Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa otrzymał grant Europejskiej Fundacji Młodzieży przy Radzie Europy na zrealizowane szkolenia dla organizatorów Żywej Biblioteki. Obędzie się ono we Wrocławiu w dniach 11-15 kwietnia 2010.


EDUKACJA BEZ UPRZEDZEŃ

Fundacja Autonomia i Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA w ramach projektu "Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami - edycja IV" prowadzą dystrybucję kolejnego bezpłatnego wydania trzech filmów edukacyjnych wraz z podręcznikami do prowadzenia zajęć przez osoby zajmujące się edukacją zarówno formalną jak i nieformalną - nauczycieli, nauczycielki, trenerów, trenerki, wykładowców, wykładowczynie, edukatorów, edukatorki.

Zajęcia z zakresu edukacji bez uprzedzeń bazują na 3 różnych filmach:
1. "Niebieskoocy"
2. "Maska twardziela. Przemoc, media i kryzys męskości"
3. "Delikatnie nas zabijają 3. Obrazy kobiet w reklamach"

Filmy stanowią element edukacji antydyskryminacyjnej i równościowej i mają być pomocne w tworzeniu aktywnego, krytycznie myślącego społeczeństwa, zdeterminowanego w podejmowaniu działań prowadzących do osiągnięcia równości i sprawiedliwości. Odpowiadają także na postulaty zawarte w przyjętej we wrześniu 2008 roku przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie wpływu marketingu i reklamy na równość kobiet i mężczyzn. Podkreśla się w niej m.in. fundamentalne znaczenie roli, jaką powinien odgrywać system szkolnictwa w rozwijaniu u dzieci i młodzieży zmysłu krytycznego wobec obrazu i mediów, po to, by zapobiec szkodliwym skutkom, jakie wywołują stereotypy (np. płciowe) powielane przez marketing i reklamy.

Filmy są przeznaczone do pokazów edukacyjnych (skierowanych do młodzieży i dorosłych), wyłączenie niekomercyjnych (nie można pobierać opłat za udział w projekcji, także pośrednio jeśli projekcja jest częścią szkolenia).

Ze względu na rodzaj posiadanej przez Fundację licencji filmy "Maska twardziela" i "Delikatnie nas zabijają 3" można dystrybuować jedynie wśród osób fizycznych, nie - organizacji, instytucji szkoleniowych, szkół, bibliotek itp. Obszar dystrybucji jest ograniczony do Polski - nie możemy wysyłać filmów za granicę. ]

Filmy wraz podręcznikami są dystrybuowane bezpłatnie. Osoby, które je otrzymają zobowiązane będą do uczestnictwa w internetowych badaniach ankietowych nt. ich wykorzystania (nie częściej niż 1 raz w roku).

Formularz i adres zamówienia znajduje się na stronie Fundacji.

Źródło:
www.bezuprzedzen.org


W listopadzie b.r. ukazał się kolejny numer DIALOGÓW BIBLIOTECZNYCH, półrocznika wydawanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach. Na jego łamach można znaleźć pomoce metodyczne poświęcone tegorocznym rocznicom i obchodom, teksty popularyzujące osobistości ze świata książki i prasy oraz relacje z ciekawych imprez i konferencji bibliotekarskich. Wersja elektroniczna czasopisma jest już dostępna na stronie internetowej biblioteki (www.pbw.katowice.pl).

Zapraszamy do lektury i zachęcamy do współpracy! Wskazówki dla autorów można znaleźć pod adresem: http://pbw.katowice.pl/v2/dialogi/wskazowki_dla_autorow.pdf.

Redakcja DIALOGÓW BIBLIOTECZNYCH
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy
ul. kard. S. Wyszyńskiego 7
40-132 Katowice
e-mail:
dialogi.biblioteczne@pbw.katowice.pl


Rewelacyjna i niezwykle tania publikacja Bieszczadzkiego Parku Narodowego:

Stanisław Kucharzyk: Flora wiosenna lasów : Klucz do oznaczania gatunków

Zestaw perforowanych kart umożliwiających szybkie rozpoznanie 61 roślin zielnych powszechnie występujących w lasach górskich w okresie wiosennym. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych systemów identyfikacji gatunków, użytkownik nie posiadając dużej wiedzy z dziedziny botaniki niemal automatycznie wybiera karty reprezentujące rośliny o szukanych cechach wyglądu. Przy pomocy klucza poznajemy nazwę gatunkową oraz wybrane informacje z zakresu biologii i ekologii roślin. Wspaniała pomoc dydaktyczna nagrodzona przez Ministra Środowiska. Przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Publikacja, dzięki pomocy finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kosztuje zaledwie 60 groszy. Z przesyłką, jeśli zamawówimy tych kluczy odpowiednio więcej - zapłacilimy po ok. 2 zł za sztukę.

więcej informacji


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rybniku Filia Wodzisław Śl. ogłasza akcję zbierania książek. Akcja trwać będzie do końca czerwca 2009 r. Dla wychowanków Domu Dziecka w Gorzyczkach, ul. Wiejska 8. Mogą to być lektury bądż bajki począwszy od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Wodzisławiu Śląskim ul. Os. 1 Maja 16a, 44-300 Wilchwy.

Ustalimy miejsce zbiórki tych książek także na terenie Rybnika. Informacje niebawem.


Kupując na Allegro - pomożesz dzieciom z hospicjum

Od wielu lat współpracuję z Hospicjum Domowym dla Dzieci Ziemi Łódzkiej. Jest to jedyne Hospicjum w Polsce, które ma swoją stronę w serwisie Allegro. Można więc wspomóc te ciężko chore dzieci i ich rodziny kupując coś na aukcjach Hospicjum lub też wysyłając rzeczy do wystawienia na te aukcje. Projekt ten koordynuje zacny i wielki człowiek p. Maciej Dybczyński. Sprawa jest wielka, poważna i na wskroś uczciwa. Ponieważ Hospicjum jest w tej chwili w bardzo ciężkiej sytuacji, pan Maciej przesłał wszystkim wiadomość z prośbą o powiadomienie znajomych. Pozwalam więc sobie przesłać kopię jego maila - może wśród Pani znajomych, współpracowników, rodziny, (uczniów?) jest ktoś kto może pomóc. Nawet niewielka pomoc, pomnożona x razy staje się wielka.
Z góry bardzo dziękuję w imieniu dzieci i Hospicjum,

Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Gwadera

Oto kopia maila z Hospicjum:

Drodzy Allegrowicze,

Już tyle razy prosiliśmy Was o pomoc... Zawsze Wasza odpowiedź na nasze apele przerastała najśmielsze oczekiwania. Tak było w zeszłym roku w lutym, kiedy to brakowało nam na leki, ZUSy, telefony...Chcieliśmy bardzo wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji i zabezpieczyć się na ten początek roku żeby nie było takiej sytuacji. Nie udało się nam. Znów przyjęliśmy pod swoje skrzydła zbyt dużą ilość dzieciaków, a to więcej leków, większy zespół osób pracujących, więcej samochodów, więcej paliwa i jeszcze większe długi...Mamy na dzień dzisiejszy rekordową ilość aukcji, ponad 220. Może znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Są nowiutkie włoskie trampki, które przekazał nam anonimowy darczyńca, jest piękna biżuteria od Allegrowiczek, są książki, autografy i mnóstwo innych skarbów. Przekażcie proszę tego maila dalej, może ktoś z waszych znajomych jeszcze nie słyszał o aukcjach na rzecz Dzieciaków z Łódzkiego Hospicjum.

Na dzień dzisiejszy brakuje nam środków na zapłatę za mnóstwo rzeczy. Abyście mogli się zorientować jak przyziemne są nasze długi oto kilka z nich:

6.396,24 dług za leki w zaprzyjaźnionej aptece;
1.732,00 - naprawa sprzętu medycznego;
2.226,62 - serwis samochodów służbowych;
3.310,76 - opłata za telefony komórkowe lekarzy i pielęgniarek
i wiele innych...

Prosimy zatem po raz kolejny, wiedząc, że jesteście z nami o pomoc w jakiejkolwiek postaci:

1/ wpłata na nasze konto choćby najdrobniejszej kwoty
nr konta: 65 1560 0013 2026 0026 9452 1001

2/ zakup dowolnego przedmiotu na naszych aukcjach internetowych
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=5269314

3/ przekazanie maila do swoich znajomych

4/ (Informacja od Pani Małogorzaty Gwadera:
- można wysłać do sprzedania dla zasilenia funduszy hospicjum niemal wszystko co jest w dobrym, nadającym się do sprzedania, stanie na adres:
Fundacja Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej
ul. Piotrkowska 17 wejście D,
90-406 Łódź
z dopiskiem: "ALLEGRO"
042 631-00-41, 042 632-06-06
www.gajusz.org.pl/hospicjum http://www.gajusz.org.pl/hospicjum
Koniecznie z dopiskiem *Allegro Maciek. Chodzi o to, by paczki trafiały do p. Macieja Dybczyńskiego).

Dziękuję z całego serca w imieniu wszystkich naszych maluchów: Patryka, Przemka, Tomka, dwóch Dawidków, Olka, Radka, Sylwii, Sebka, Adasia, Julki, Maksa, Patrycji, Oskara, Agatki, Oli, Marcina, Krzysia, Martyny i małej Oliwki.

Z wiosennymi pozdrowieniami,

Maciek Dybczyński
Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej
http://www.gajusz.org.pl/hospicjum

*"Kto ratuje jednego człowieka, ten ratuje cały świat".*


Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5 odda w dobre ręce PORTRETY:

PISARZY:

M. Pawlikowska-Jasnorzewska, B. Schulz, Jalu Kurek, B. Brecht, E. Lipska, S. Baliński, T. Konwicki, G. Herling-Grudziński, K. Irzykowski, P. Gojawiczyńska, S. Grochowiak, K. Wierzyński, L. Tyrmand, J. Sztaudynger, R. Brandstaetter, J.J. Szczepański, M. Hemar, H. Poświatowska, K. Iłłakowiczowna, R. Kapuściński, A. Fiedler, H. Malewska, C.K. Norwid, H. Krall, Z. Herbert, J. Parandowski, S. Fleszarowa-Muskat, W. L. Terlecki, T. Lenartowicz, J. U. Niemcewicz, M. Rodziewiczówna, K. Bunsch, M. Choromański, A. Wat, A. Bursa, A. Asnyk, M. Białoszewski, K. I. Gałczyński, A. Gide, M. Hemar

INNE: 

W. Witos, Gen. J. Bem, S. Starzyński, M. Kossak-Jasnorzewska, K. Kolumb, T. Kościuszko, O. Kolberg

Decyzją Lidki i Ewy dziś wymienione portrety trafiły do biblioteki Zespołu Szkół Urszulańskich. Zostaną posegregowane w kartotece tekstowej i zawsze mogą potrzebującym bibliotekarzom zostać wypożyczone lub po zeskanowaniu przesłane w postaci pliku JPG. Zamówienia proszę kierować na adres: gabriela.bonk@gmail.com


Biblioteka ZSB w Rybniku ma do rozdania wiele różnorodnych i ciekawych pozycji książkowych. Zajrzyj do wykazu lub przyjedź osobiście i wybierz coś dla siebie lub swojej biblioteki! Prosimy o szybki kontakt
mail:
zsbbiblioteka@wp.pl , tel. 032 42 222 79 w.39 - WYKAZ


Anna Urbaniak przygotowuje wystawkę na temat znanych bibliotekarzy i szuka portretów: Marii Kownackiej, Łukasza Górnickiego oraz Wiery Badalskiej. Można Ani pożyczyć publikację do zeskanowania, lub samodzielnie zeskanować i podesłać gotowy plik JPG - sp32biblioteka@gmail.com


Z przyjemnością informuję Państwa, że w Programie Community Microsoft Authorised Refurbisher na 2009 rok została przez Microsoft dokonana istotna zmiana, która pozwala nam na dostarczanie do bibliotek publicznych w Polsce używanych komputerów z bezpłatnym oprogramowaniem Windows XP oraz Microsoft Office 2003 Standard!
W związku z tym przygotowaliśmy specjalną ofertę dla bibliotek publicznych chcących unowocześnić lub poszerzyć swoje zasoby komputerowe bardzo niskim kosztem.
Zestaw komputerowy
Procesor - Pentium 4 - 2.4 GHz
Pamięć operacyjna %u2013 512 MB,
Dysk twardy %u2013 40 GB
Napędy %u2013 CD-ROM
Akcesoria - klawiatura, mysz
Monitor %u2013 15%u201D LCD
Gwarancja: 24 miesiące
Oprogramowanie: Windows XP Professional i Office 2003 Standard
Cena zestawu: 590 zł netto
Dostępne w Programie komputery i monitory są używane, markowe - wyłącznie HP, Compaq, IBM, Dell, Fujitsu-Siemens, NEC. Możliwa gwarancja nawet do 36 miesięcy.

Proszę uprzejmie o przekazanie powyższej informacji wszystkim bibliotekom publicznym z Państwa regionu.

Z poważaniem,
Urszula Węglowska
Koordynator Programu
Pozdrawiam,
Urszula Węglowska
Biuro Obsługi Klienta
EVK Sp. z o.o.
ul. 1 Maja 9
46-043 Biestrzynnik

Tel./Faks:
077 465 2178
077 465 2778
077 465 2386
0 663 995 955

E-mail:
biuro@evk.com.pl


Szanowni Państwo

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety "Wartości etyczne w organizacji pracy bibliotek". Ankieta przeznaczona jest dla pracowników bibliotek. Jej celem jest pokazanie jak wygląda stosunek bibliotekarzy do wybranych kwestii etycznych. Ankieta dostępna jest na stronie http://www.ebadania.pl/fb9c1d10c3254802
Będziemy niezwykle wdzięczni za jej wypełnienie oraz za przekazanie tej wiadomości innym bibliotekarzom, chętnych do udziału w naszych badaniach.

Z poważaniem
Zespół pracowników Biblioteki Ateneum


27.10 br. wzięłam udział w ogólnopolskiej konferencji eTwinning dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. W programie eTwinning chodzi o łączenie i współpracę bliźniaczych przedszkoli i szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. 

Konferencja obfitowała w ogromną ilość przydatnych informacji. Do wielu z nich można dotrzeć poprzez linki umieszczone w relacji z konferencji: http://www.etwinning.pl/aktualnosci/relacja-z-ogolnopolskiej-konferencji-etwinning-dla-nauczycieli-bibliotekarzy-szkolnych 

W moim wystąpieniu udzieliłam praktycznych rad dotyczących realizacji projektów. 

Najważniejsze adresy związane z omawianym programem:

WWW.etwinning.pl - tu znajdziesz podstawowe informacje

WWW.etwinning.net - tu po rejestracji szkoły realizujesz projekty. 

Ewa Łopatka i Juliusz Wasilewski - Redaktor Naczelny "Biblioteki w Szkole"

                        Ewa Łopatka, nauczyciel - bibliotekarz w SP nr 5 w Rybniku

(Dotarły do nas słuchy, że Ewa świetnie wypadła na tej konferencji! - BRAWO!)


Fragmenty listu od Danuty Brzezińskiej Wiceprezes TNBSP w Polsce, która dla naszych spraw robi ostatnio niezwykle dużo:

Wczoraj Pani Minister (...) ogłosiła zakończenie konsultacji reformy podstawy programowej i na stronie MEN-u pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie. Można go sobie poczytać dla przyjemności w całości! Ale ja polecam załączniki nr 2, 4 i 5, a szczególnie fragment:

"Realizację powyższych celów powinna wspomagać dobrze wyposażona biblioteka szkolna, dysponująca aktualnymi zbiorami, zarówno w postaci księgozbioru, jak i zasobów multimedialnych. Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni odwoływać się do zasobów biblioteki szkolnej i współpracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu wszechstronnego przygotowania uczniów do samokształcenia i świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji."

I co? Mamy czarno na białym zapisaną szansę na godne życie w szkole! (...) Ja już prawie straciłam nadzieję. Smutno mi było kiedy pozbierałam te drobiazgi, które udało mi się przepchnąć. (...) Chociaż mi obiecali miejsce dla biblioteki szkolnej w dokumentach towarzyszących. Podsyłałam im propozycje zapisów: krótsze, dłuższe i nawet szczegółowe, ale cały czas lekce je sobie ważyli. (...)
Nie wiadomo, jak to będzie w praktyce wyglądało, ale myślę, że daje to nam podstawy do rozmów z samorządami. A poza tym daje skrzydła do ramion. Od wczorajszego wieczora bardzo mi urosły :) Dlatego niosę Wam tę nowinę, aby i Was uskrzydliła ...

Pozdrawiam Was Aniołki serdecznie
Danka


Witam,
Znalazłam coś dla bibliotekarzy
Bezpłatne warsztaty metodyczne dla nauczycieli!

Ania z Zielonego Wzgórza ma 100 lat! Był już piknik, konkursy, wystawa i warsztaty dla nauczycieli. Ale na tym nie koniec... Jubileusz trwa! Będą kolejne edycje warsztatów metodycznych (zaprezentujemy nowe sposoby pracy z lekturą Ania z Zielonego Wzgórza). Można otrzymać także bezpłatne materiały.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: 012 422 48 02, a.zemanek@wydawnictwoliterackie.pl.

Strona internetowa o twórczości L.M. Montgomery: www.ania.wydawnictwoliterackie.pl . Specjalnie dla fanów Ani: Maud z Wyspy Księcia Edwarda, Kuchnia z Zielonego Wzgórza, Droga do Zielonego Wzgórza (już w lutym!)

wyszukała dla nas Grażyna Szmidt


Witam serdecznie w nowym roku szkolnym.

Pozwalam sobie przedstawić kilka informacji dotyczących miesięcznika Biblioteka w Szkole oraz innych publikacji Agencji SUKURS.

Do "Biblioteki w Szkole"  - jak w dym! - Od nr 7-8/2008 do Biblioteki w Szkole wprowadziliśmy KOLOROWY DRUK, co - mamy nadzieję - przyczyni się do atrakcyjniejszego przekazywania treści idrukowania lepszych jakościowo zdjęć.

Dzięki wprowadzeniu koloru chcemy publikować więcej zdjęć bibliotek. Zachęcamy do ich przysyłania. Zależy nam na ciekawych miejscach i ciekawych ujęciach; najchętniej nie pustych pomieszczeń, lecz bibliotek z uczniami. W wielu szkołach działają kółka fotograficzne, często któryś z nauczycieli lub uczniów interesuje się fotografią. Wykorzystujmy te możliwości.

- Utworzyliśmy nowe czasopismo: BIBLIOTEKA - CENTRUM INFORMACJI, które raz na kwartał będzie BEZPŁATNIE dołączane do Biblioteki w Szkole.

- W numerze 7-8/2008 Biblioteki w Szkole zamieściliśmy w prezencie płytę CD pt. NIEZBĘDNIK NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA, która zawiera przydatne materiały i informacje (m.in. aktualne przepisy prawne dotyczące bibliotek, wzory druków bibliotecznych, demonstracyjną wersję programu MOL).

- W numerze 7-8/2008 Biblioteki w Szkole zamieściliśmy też KOLOROWY PLAKAT (format A2) zatytułowany Biblioteka dobre miejsce dla człowieka.

- We wrześniu wydaliśmy też sygnalny numer dwumiesięcznika MAM DZIECKO W SZKOLE, który adresowany jest do rodziców i rad rodziców. Dwumiesięcznik będzie ukazywał się systematycznie od stycznia 2009 r.

- Zwracamy uwagę na ukazujący się od roku kwartalnik ŚWIETLICA W SZKOLE.

Tradycyjnie zapraszam do współpracy z Biblioteką w Szkole i kwartalnikiem Biblioteka - Centrum Informacji. Wiele wskazuje na to, że od przyszłego roku wejdzie w życie nowa reforma programowa, znikną ścieżki międzyprzedmiotowe, znikną programy zatwierdzane przez MEN, szkoły będą same opracowywać dokumenty tego typu. Tworzy się obecnie praktyka wykorzystywania internetowych centrów informacji multimedialnej. Zapraszamy do przedstawiania na łamach naszych czasopism swoich doświadczeń. Oczywiście jak zawsze jesteśmy otwarci na ciekawe formy pracy, scenariusze, rady związane z warsztatem itp.

Zapraszam też do rozmów na naszym forum internetowym.

Planowane zmiany w systemie edukacji i formach zatrudnienia nauczycieli mogą wzbudzać wiele obaw. Mimo to życzę satysfakcji z pracy w nowym roku szkolnym.

Serdecznie pozdrawiam

Juliusz Wasilewski
Biblioteka w Szkole
Redaktor naczelny
wasilewski@sukurs.edu.pl


- to nowe zestawienia bibliograficzne w serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim: http://www.pedagogiczna.edu.pl/


Można publikować także w żorskim Kaganku:

Zachęcamy nauczycieli do pisania artykułów do czasopisma pt. Kaganek.

Czasopismo dla nauczycieli Kaganek po raz pierwszy zostało wydane w 2000 roku. Jest przeznaczony dla nauczycieli wszystkich typów szkół i wszystkich poziomów kształcenia. Od 2001 roku ze względu na bardzo duże zainteresowanie publikowaniem przez nauczycieli artykułów czasopismo rozszerzyło swój zasięg na całe województwo. Zaczęły docierać do wydawcy artykuły od nauczycieli z Jastrzębia, Gliwic, Wodzisławia, Rybnika, Siemianowic, Katowic, Radzionkowa i wielu innych miast. Czasopismo zaczęło docierać do innych województw a z czasem objęło swoim zasięgiem całą Polskę. W roku szkolnym 2006/2007 wydawanie Kaganka zostało wstrzymane z przyczyn niezależnych od wydawcy ale po roku reaktywowano go.

Zachęcamy wszystkich nauczycieli do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami Kaganka i nadsyłanie do redakcji artykułów w następujących obszarach tematycznych:
Obszar - Wychowanie do przyszłości - charakteryzować będą treści dotyczące koncepcji wychowania, doświadczeń wychowawczych nauczycieli i rodziców, recenzje publikacji naukowych, cytowanie wybitnych pedagogów, psychologów, filozofów.
W bloku - Z doświadczeń pedagogicznych - nauczyciele będą się dzielić swoimi doświadczeniami, przekazywać rady młodym nauczycielom.
Ciekawostki z mojego miasta - to blok ukazujący ciekawe miejsca w mieście, wywiady z ciekawymi ludźmi, opisywanie miejsc, gdzie warto wybrać sie na wycieczkę i opisy obrzędów lokalnych.
W Nowościach w oświacie - ukazywane będą najnowsze trendy w oświacie, metodyce, psychologii, dydaktyce. Blok ten będzie prowadzony w formie dyskusji.
Artykuły proszę kierowa do doradców metodycznych pocztą elektroniczną lub osobiście do gabinetów metodycznych.

Jadwiga Tabor
tel. 607 036 779
email: jadwiga_tabor@op.pl
Szkoła Podstawowa nr 15
Żory os. Sikorskiego

Urszula Niechoj
tel. 698 371 326
email: nieula1@wp.pl
Przedszkole nr 16
Żory os. Sikorskiego


Są 3 miejsca w samochodzie do Żor na warsztaty regionalne "Z kulturą ślaską na ty" - jedziemy 7.06 i 14.06, jeśli króraś z koleżanek zapisała się i chce się dołaczyć do nas - zapraszamy!!! Kieruje Ewa Maciejek. Zdecydowanych prosimy o szybki kontakt: tel. kom. 606936133 lub 693558958.

pozdrawiam
Elka


OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE BIBLIOTEKARZY - 16 CZERWCA 2008 ROKU W BIBLIOTECE UNIWERSYTECKIEJ W WARSZAWIE

Zapraszamy wszystkich bibliotekarzy różnych typów bibliotek w Polsce na spotkanie dotyczące założenia Związku Zawodowego Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie rozpocznie się 16 czerwca 2008 roku w Warszawie, w Bibliotece Uniwersyteckiej o godz. 11.00. Wykład "Sytuacja zawodowa bibliotekarzy w Polsce" wygłosi dr Edyta Bezzubik z Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku.

Dojazd do Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66, róg Zajęczej):

Zgłoszenia (imię i nazwisko, nazwa instytucji) przyjmowane są na e-mail:j.kudrawiec@uwb.edu.pl do 12 czerwca 2008 roku.

PS. Prosimy o zapoznanie się z projektem statutu naszego związku zawodowego, sugestie ewentualnych zmian prosimy przesłać na e-mail: j.kudrawiec@uwb.edu.pl

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Bibliotekarze białostoccy


Szanowni Państwo

Zapraszam do zapoznania się ze specjalna ofertą dla bibliotek, przygotowaną przez Tygodnik Polityka.

- dla bibliotek komplet 23 książek w cenie: 250 zł!

Z poważaniem

Bożena Boryczka
Serwis Informacyjny
Biblioteka Pedagogiczna SBP


to nowe zestawienia bibliograficzne w serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim : http://www.pedagogiczna.edu.pl/


APEL BIBLIOTEKARZY BIBLIOTEK BIAŁOSTOCKICH DO WSZYSTKICH BIBLIOTEKARZY W POLSCE

Apelujemy o zjednoczenie się wszystkich bibliotekarzy, różnych typów bibliotek i utworzenie spójnej grupy zawodowej w celu podjęcia działań zmierzających do poprawy statusu bibliotekarzy i ich sytuacji finansowej.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację bibliotekarzy powinniśmy utworzyć Ogólnopolski Związek Zawodowy Bibliotekarzy, który broniłby interesów wszystkich pracowników bibliotek i działał na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej i społecznej.

W związku z tym proponujemy zorganizowanie spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej w Białymstoku przedstawicieli bibliotekarzy bibliotek naukowych, publicznych i szkolnych, w celu wypracowania wspólnego stanowiska.

Bibliotekarze białostoccy

Prosimy o szybką odpowiedź:
Jolanta Kudrawiec, Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku, Oddział Informacji Naukowej
tel. (085) 745 76 23 ; (085) 745 76 77
e-mail:
j.kudrawiec@uwb.edu.pl


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie wydała poradnik metodyczny dla nauczycieli bibliotekarzy pt. Katalogowanie książek w bibliotece szkolnej. Autorkami publikacji są bibliotekarze Wydziału Opracowania PBW - Halina Kołodziejczyk i Aneta Głowacka. W poradniku znajdą Państwo: szczegółowe omówienie przepisów opracowania formalnego książek:

- sporządzanie opisu bibliograficznego,
- dobór haseł osobowych, korporatywnych, tytułowych,
- liczne przykłady opisów książek (jednotomowych, wielotomowych, prac współwydanych),
- praktyczne wskazówki dotyczące szeregowania pozycji katalogowych zgodnie z najnowszą normą,
- wykaz skrótów wyrazów i wyrażeń stosowanych w opisie bibliograficznym,
- tablicę transliteracji znaków alfabetu rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego na znaki łacińskie według najnowszej normy.

Więcej informacji na stronie: http://ken.pbw.lublin.pl
Cena 1 egz. 10 zł + koszty wysyłki

Poradnik można nabyć osobiście w sekretariacie Biblioteki lub złożyć zamówienie na adres:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN
ul. I Armii Wojska Polskiego 1
20-078 Lublin
tel./fax: (081) 532-69-16
e-mail:
sekretariat@ken.pbw.lublin.pl

Z poważaniem
Dyrektor Biblioteki
Grażyna Stoma


W serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim http://www.pedagogiczna.edu.pl/ w dziale "Zestawienia bibliograficzne" ukazały się nowe bibliografie osobowe:


Szanowni Państwo, jesteśmy Sekcją Bibliograficzną Koła Naukowego Bibliotekoznawców przy Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu współtworzoną przez nas bezpłatną bazę cytowań bibliograficznych CYTBIN (Cytowania w Bibliotekoznawstwie i Informacji Naukowej). Źródłem do bazy są artykuły z czasopism naukowych i fachowych z zakresu bibliotekoznawstwa oraz informacji naukowej, takie jak: Bibliotekarz, Przegląd Biblioteczny, Praktyka i Teoria Informacji Naukowej i Technicznej, Roczniki Biblioteczne oraz Zagadnienia Informacji Naukowej.
Bazę można wykorzystać podczas tworzenia zestawień bibliograficznych, bibliografii zalecających czy załącznikowych. Stanowić może ona cenne źródło nie tylko poszukiwań bibliograficznych ? zgodnych z Państwa zainteresowaniami czy wykonywanymi dla użytkowników kwerendami ? ale też sprawne medium, dzięki któremu można zapoznać się z aktualnym piśmiennictwem naukowym (zwłaszcza poprzez abstrakty zamieszczone w bazie).
Baza posiada przyjazny i prosty w obsłudze interfejs, który jest wciąż unowocześniany. CYTBIN może być przeszukiwany poprzez indeksy: indeks autorów artykułów, indeks autorów źródeł cytowanych w przypisach i bibliografiach załącznikowych oraz indeks czasopism.

Poniżej podajemy adresy stron internetowych mówiących szczegółowo o bazie CYTBIN:
http://ibin.us.edu.pl/cytbin/cytbin.htm
http://www.bg.us.edu.pl/bazy/cytbin/opis_cytbin.html - wejście do bazy.

Gorąco zachęcamy do korzystania z CYTBIN-u!

Pozdrawiamy
Sekcja Bibliograficzna Koła Naukowego przy IBiIN UŚ


Redakcja "Biblioteki w Szkole" uprzejmie informuje, że na przełomie roku 2007/2008 ukazały się dwie ksiązki:

- Wszystko gra - Wybór najciekawszych materiałów repertuarowych "Biblioteki w Szkole".
- Lucyna Gołębiewskiej: Zbiory specjalne "nieksiążkowe" w bibliotekach. Poradnik metodyczny.

Więcej informacji o naszych publikacjach: http://www.sukurs.edu.pl/sklep/

Pozwalamy sobie wyrazić nadzieję, że obie pozycje przydadzą się w bibliotekach, a poradnik na temat zbiorów specjalnych pozwoli rozwiązać wiele problemów związanych z ewidencją i katalogowaniem coraz liczniej pojawiających się w bibliotekach i sprawiających wiele trudności prac współwydanych (np. ksiązka + film na DVD, czasopismo + program komputerowy). W poradniku Lucyny Gołębiewskiej te wszystkie skomplikowane przypadki są dokładnie omówione, a ich bibliotekarska "obróbka" pokazana na konkretnych przykładach.

Nasze książki (czasopisma zresztą też) można zamawiać za pośrednictwem sklepu internetowego (www.sukurs.edu.pl/sklep), a także w sposób tradycyjny (tel./faks 022 832 36 11, e-mail sukurs@sukurs.edu.pl)

Tradycyjnie zapraszamy wszystkich nauczycieli bibliotekarzy do współpracy z "Biblioteką w Szkole." Zachęcamy do upowszechniania i sygnalizowania za naszym pośrednictwem bibliotekarskich problemów i sposobów ich rozwiązywania. Czekamy na propozycje scenariuszy zajęć, konkursów bibliotecznych, programów edukacyjnych, nowatorskich form pracy z czytelnikiem itd. (chętnie udokumentowane zdjęciami).

W związku z wyposażeniem wielu bibliotek szkolnych w pracownie internetowe ważne stało się wypracowanie form ich właściwego wykorzystania. Prosimy o dzielenie się doświadczeniami w tych sprawach, sygnalizowanie problemów wymagających omówienia. Zachęcamy do przesyłania propozycji zajęć z wykorzystaniem pracowni multimedialnych.

Zapowiadane jest obniżenie wieku szkolnego. Pojawienie się 6-latków w szkołach stawia przed nauczycielami bibliotekarzami ze wszystkich szkół podstawowych nowe wyzwania. Potrzebne będą nowe formy pracy, pewnie także nowe książki na bibliotecznych półkach. Liczymy na doświadczenia tych osób, które z 6-latkami już pracują. Czekamy na praktyczne opisy form pracy z najmłodszymi czytelnikami oraz na ogólne refleksje dotyczące tego tematu.

Zapraszamy do współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami z czytelnikami "Biblioteki w Szkole"

Wybrane (z uwzględnieniem potrzeb, możliwości oraz innych zobowiązań redakcji) materiały i zagadnienia mogą zostać opublikowane na łamach miesięcznika. Propozycje tematów i tekstów oraz wszelkie sugestie można przesyłać pocztą elektroniczną (bibliotekawszkole@sukurs.edu.pl) lub tradycyjną (skr. poczt. 109, 00-950 Warszawa).

Duże możliwości przedstawiania dorobku nauczycieli mamy także dzięki naszemu serwisowi internetowemu www.bibliotekawszkole.pl. Zapraszamy do zasilania jego zasobów o nowe materiały, prezentacje, gazetki, informacje.

Serdecznie pozdrawiam
Juliusz Wasilewski
redaktor naczelny
Warszawa, 19.02.2008


Internauci rybniccy wybierali Człowieka Roku 2007. Wśród nominowanych byli ludzie kultury, sportu i biznesu. Znani z mediów. Chyba można powiedzieć, że ewenementem na skalę ogólnopolską jest to, że prawie cały czas w rankingu prowadził, i dopiero w ostatnich godzinach głosowania o włos został wyprzedzony... Kierownik i Współwłaściciel Księgarni! Otrzymał aż 1547 głosów. I chyba nikomu z czytających te słowa nie muszę mówić, o Kogo chodzi, o której Księgarni mowa. Już kiedyś Rybnik miał Księgarza przez duże K... Gratulujemy!


- to nowe opracowania bibliograficzne w serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim http://www.pedagogiczna.edu.pl/


Ogromne GRATULACJE dla udekorowanych w ubiegły wtorek 29 stycznia 2008, w Katowicach Brązowym Krzyżem Zasługi RP - Romany Piecha i Edyty Guznowskiej!!


W serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim
ukazały się nowe zestawienia bibliograficzne:


Ziemia Bocheńska Stowarzyszenie Rozwoju Regionu wydało przy udziale finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprodukcję książki Stanisław Wyspiański. Dzieła Malarskie.

82 lata temu w 1925 roku nakładem Instytutu Wydawniczego "Bibljoteka Polska" ukazała się publikacja Stanisław Wyspiański. Dzieła Malarskie. Wydana została ona z inicjatywy i pod kierownictwem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", zredagowali ją prof. W. Jarocki i J. Pieńkowski. Tekst napisali Stanisław Przybyszewski i Tadeusz Żuk-Skarszewski. Ziemia Bocheńska Stowarzyszenie Rozwoju Regionu wydało reprodukcję tego dzieła - dzieła niezwykłego, bo dotyczącego szczególnego egzemplarza, należącego do Jana Gawrońskiego, ofiarowanego Benito Mussoliniemu, a następnie gen. Władysławowi Andersowi. Obecnie książka ta znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

    Do wydania publikacji użyte zostały najszlachetniejsze materiały drukarskie, jakie tylko są dostępne na rynku europejskim. Każdy egzemplarz jest numerowany, ma charakter wybitnie kolekcjonerski.

    Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej opisowej Stanisława Wyspiańskiego wspominają Stanisław Przybyszewski i Tadeusz Żuk - Skarszewski. Tekst Przybyszewskiego jest bardziej osobisty, przedstawia Wyspiańskiego jako swego przyjaciela, opisuje wspólne przedsięwzięcia, w szczególności pracę w krakowskim czasopiśmie "Życie" i przybliża zmagania Stanisława Wyspiańskiego ze zleceniodawcami prac plastycznych. Przybyszewski dokonuje także oceny całej twórczości Wyspiańskiego, porównując go do wielkiej trójki wieszczów polskiego romantyzmu.

    Stanisław Żuk - Skarszewski opisuje całe życie Stanisława Wyspiańskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności plastycznej. Tekst Skarszewskiego jest bogato ilustrowany reprodukcjami dzieł Stanisława Wyspiańskiego, w tym zupełnie nieznanymi.

    W drugiej części Stanisław Świerz skatalogował wszystkie mu znane dzieła malarskie Stanisława Wyspiańskiego. 554 dzieła zestawił w porządku chronologicznym. Lektura tego zestawienia pozwala uzmysłowić sobie, jak pracowitym artystą był Stanisław Wyspiański, zdołał wykonać tak wielką ilość dzieł w tak krótkim okresie - żył zaledwie 38 lat, przy czym jak zaznaczył Stanisław Świerz nie jest to zestawienie kompletne.

    Trzecia część książki zawiera 86 tablic zawierających reprodukcje najciekawszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wiele z nich można oglądać tylko w tej książce, nie zachowały się do naszych czasów, a wydrukowane reprodukcje dostarczają niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Zainteresowani nabyciem limitowanych egzemplarzy książki Stanisław Wyspiański. Dzieła Malarskie mogą kontaktować się z redakcją "Ziemi Bocheńskiej", tel. 014 611 08 10, fax. 014 611 00 71.

Książka będzie wydana w formacie 240x330 mm, oprawa twarda, skóropodobna. Książka będzie wydana w niewielkim nakładzie 500 egz. Cena detaliczna tej książki wyniesie 225 zł.

Ponieważ na wydanie tej książki otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponujemy Państwu jako bibliotece zakup w cenie 150 zł za egz. plus koszty wysyłki. Zamówienie można przesyłać do nas telefonicznie, faksem lub mailem.       

Publikacja została przygotowana we współpracy z Biblioteką Jagiellońską.


Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim poleca bibliografię podmiotowo-przedmiotową o Władysławie Kopalińskim. http://www.pedagogiczna.edu.pl/zestaw.htm oraz nowe zestawienia:


Od 18 października do 17 listopada 2007 roku, w holu na piętrze Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku można zobaczyć wystawę poświęconą polskim dziejom sztuki Edmonda Rostanda: Cyrano de Bergerac

Na wystawie są zaprezentowane:

  • oryginalne przedwojenne, polskie wydania książkowe Cyrano de Bergerac
  • zdjęcia z wielu polskich inscenizacji komedii Edmonda Rostanda
  • interesujące, barwne ilustracje nadesłane z Paryża przez Thomasa Sertillangesa
witryna o Cyrano de Bergerac - zapraszam!

Kilka nowych - wartościowych pozycji związanych z regionem:

Ukazało się nowe, uzupełnione wydanie książki Marka Gruszczyka.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną część rewelacyjnego przewodnika, która powinna ukazać się pod koniec roku...

Tegoroczny Laureat Złotej Lampki Górniczej - Marek Szołtysek opublikował kolejną, ciekawą pozycję.


Dziękuję za pomoc w zbiórce plastikowych nakrętek na wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego chłopaka z Zakopanego. Największe uznanie należą się Edytce Guznowskiej i Jej Dzielnym Uczniom!

Gabrysia Bonk z Urszulanek


Nowe zestawienia bibliograficzne w serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim: http://www.pedagogiczna.edu.pl:


W numerze 7/8 z 2007 roku "Poradnika Bibliotekarza" znajdują się informacje dla nauczycieli bibliotekarzy dot. możliwości dodatkowych płatnych zajęć dla bibliotekarzy.

Helena Kruszecka


24 października w Tychach - konferencja bibliotekarzy. W przyszłym tygodniu bliższe informacje.


Pragniemy poinformować, że postanowiliśmy przekazać bezpłatnie archiwalne numery (1982 -nry 1-6; 1983-2006) miesięcznika "Przegląd Powszechny" wszystkim bibliotekom i innym instytucjom, które umożliwiają nieodpłatny dostęp do swoich zbiorów osobom prywatnym.

Jest to niepowtarzalna okazja na uzupełnienie w swoich archiwach brakujących numerów Przeglądu Powszechnego, czy też na poszerzenia zbiorów czasopism Państwa Instytucji o nowy tytuł.

Przypominamy, że miesięcznik Przegląd Powszechny ukazuje się w Polsce od 1884 roku i jest poświęcony sprawom kulturalnym, społecznym i religijnym. Wpisuje się on w nurt czasopism wydawanych przez jezuitów na całym świecie (np. Etudes, Stimmen der Zeit), które wnikliwie analizują i przybliżają Czytelnikowi otaczającą nas rzeczywistość.

Mamy nadzieję, że w nieodległej przyszłości będziemy mogli nieodpłatnie udostępnić elektroniczną, kompletną bibliografię naszego periodyku, która umożliwi łatwe wyszukiwanie informacji o wszystkich artykułach, które kiedykolwiek znalazły się w Przeglądzie Powszechnym.

Propozycja ta ma charakter jednorazowy i obowiązuje do momentu wyczerpania naszych archiwów. O pierwszeństwie otrzymania konkretnych numerów decyduje data zgłoszenia zapotrzebowania.

Numery archiwalne można odbierać osobiście (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu) w Redakcji Przeglądu Powszechnego. Możemy także przesłać zamówione numery Kurierem Poczty Polskiej (Pocztexem). W takim wypadku koszty przesyłki (Pocztex) pokrywa odbiorca (według stawek Pocztexu dostępnych na stronie: www.pocztex.pl/pocztex_cennik_uslug.php - waga jednego numeru Przeglądu Powszechnego to około 0,25 kg).

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną, telefonicznie oraz pocztą tradycyjną:

Redakcja Przeglądu Powszechnego
Rakowiecka 61
02-532 Warszawa
e-mail:
wydawnictwo@rhetos.pl
tel./fax: 022 849 02 71

Zamówienia będą realizowane w miarę naszych możliwości szybko i kompletnie, z uwzględnieniem ograniczonej ilości poszczególnych numerów w naszym archiwum. Pytania prosimy kierować do Katarzyny Włodarczyk (adres podany wyżej). Będziemy wdzięczni za przekazanie tej informacji zazprzyjaźnionym instytucjom. Ufamy, że nasza propozycja spotka się z życzliwym przyjęciem z Państwa strony i przyniesie wiele dobrych owoców.

Redakcja
Przeglądu Powszechnego


Ratujmy Centrum Edukacji Bibliotekarskiej. Informacyjnej i Dokumentacyjnej (CEBID, http://www.cebid.edu.pl/  dawniej CUKB) - zasłużoną i potrzebną instytucję kształcącą bibliotekarzy, organizującą kursy i szkolenia, wydającą literaturę zawodową. Minister Kultury podjął arbitralną decyję o likwidacji CEBID. Wstrzymano nabór na rok szkolny 2007/2008.

Dyskusja na temat likwidacji CEBID jest na forum internetowym EBIB-u - http://ebib.oss.wroc.pl/phpBB/viewtopic.php?t=4199
Opis sprawy jest tutaj:
http://malin.net.pl/ratuj-cebid

Środowisko bibliotekarzy nie może zgodzić się na tego typu działania! Musmy podjąć próbę obrony CEBID.

Co należy zrobić:

1. Podpisać interenetowy protest w tej sprawie
http://ebib.oss.wroc.pl/protest/

2. Wysłać list protestacyjny do Prezesa Rady Ministrów. (najlepiej pocztą tradycyjną lub faxem)
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3, fax (022) 625-26-37
[postaramy się tego typu list protestastacyjny wystosować wspólnie, jako Oddział TNBSP w Rybniku]

(...) Jeżeli środowisko bibliotekarzy nie pokaże, że jest w stanie podjąć silna obronę CEBID, to już zawsze każdy będzie mógł z bibliotekarzami robić co chce.

Wszystkim osobom odwiedzającym serwis internetowy "Biblioteki w Szkole" życzę udanego wypoczynku podczas wakacji.

Juliusz Wasilewski


Nowe zestawienia bibliograficzne w serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim: http://www.pedagogiczna.edu.pl:


Witam.  

Na Państwa stronie znajduje się informacja o programie komputerowym, który swego czasu popełniłem. Chodzi o mały program Bibliotekarz 2004. Jeżeli jest to możliwe, to chciałbym aby Pani, lub inna osoba, która się tym zajmuje zapoznała się z nowym programem mojego autorstwa. Jest to kontynuacja pomysłu Bibliotekarza. Jest to małe narzędzie wspomagające katalogowanie zasobów (bo trudno tu mówić o programie bibliotecznym zgodnym ze standardami), niemniej dla osób, których nie stać na zakup płatnego oprogramowania, może być przydatne. Nowy program znajduje się pod adresem: http://www.marekr.ovh.org/bibliotekarzNet.html. Co zaś tyczy się samego oprogramowania, to na stronie http://www.marekr.ovh.org/bibliotekarz.html znajduje się kilka informacji, dzięki którym można go porównać z wersją poprzednią. Sam program powoli, ale stale się rozwija. W najbliższych 2-3 tygodniach pojawi się nowa wersja, która umożliwi między innymi pracę z programem na pełnym ekranie, generowanie przykładowych raportów, rozbudowę informacji dotyczących przechowywanych w systemie publikacji. Mam nadzieje, że program Panią zainteresuje.  

Pozdrawiam, Marek Ryński


Z okazji setnej rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim opracowano następujące zestawienia bibliograficzne:

Nowe zestawienia bibliograficzne w serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim: http://www.pedagogiczna.edu.pl:


Ponieważ zbliża się TYDZIEŃ BIBLIOTEK, a powodzeniem okazał się serwis Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, zapraszamy do wykorzystania posiadanych już mechanizmów redakcyjnych dla publikacji informacji o Tygodniu Bibliotek w swojej szkole i bibliotece. Szczegóły zobacz na: http://ensil.pl oraz isld.profuturum.info.

Ciepłe pozdrowienia
Janek J-Korczyński
co-ordynator ENSIL w Polsce


Konkurs na KOMIKS


Zachęcam do podjęcia współpracy w celu pozyskania ochotników powyżej 16 roku życia do naszej organizacji - Związku Strzeleckiego "Strzelec" OSW - organizacji z głębokimi tradycjami piłsudczykowskimi (od 1910 r.), pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Proszę o wsparcie naszej inicjatywy. 5 maja o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne dla kandydatów, rozpoczynające półroczne szkolenie unitarne - Plac Wolności 7a (siedziba Związku Piłsudczyków). W czerwcu rusza Turniej Wojen Napoleońskich o puchar d-cy JS 2031, również zachęcam do podania tejże informacji (patronat medialny: Strzelecki Portal Informacyjny www.portalstrzelecki.info), szczegóły na stronie internetowej: www.strzelec.oz.pl.

Z wyrazami szacunku
Dowódca JS 2031
sek. Mateusz KANIA


Jubileuszowa X ogólnopolska pielgrzymka bibliotekarzy na Jasną Górę odbędzie się 20 maja. Msza św. przed obrazem NMP zostanie odprawiona o godz. 1100. Na godz. 1200 zapowiedziane jest spotkanie bibliotekarzy w kaplicy Domu Pielgrzyma.

- może uda nam się zebrać chociaż jeden pełen samochód i pojechać? Jeśli chcesz i możesz - napisz @!


W związku z obchodami 25-lecia nadania Naszej Szkole imienia Janusza Korczaka zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w dwóch konkursach:

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia znajduje się w załącznikach: plik w formacie Microsoft Word (100 KB)

Z korczakowskim pozdrowieniem Elżbieta Dworowy; koordynator prac związanych z Korczakiem w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku.


Anna Urbaniak pilnie poszukuje książek:

Halina Zagułkowa: Miny na pokaz i czyny za grosz.
Ewa Kołodziejczyk: Człowiek i świat w języku subkultur.
Kaczmarek, Skubalanka, Grabias: Słownik prozy studenckiej.
Joanna Rawik: Krótka opowieść o piosence.
Anna Barańczak: Słowo w piosence (Wrocław 1983)

Anna Urbaniak
Szkoła Podstawowa nr 32 w Rybniku
sp32biblioteka@gmail.com
sp32biblioteka@wp.pl


Baza tematycznych zestawień bibliograficznych

Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza wszystkich internautów do korzystania z opracowywanej przez BPP bazy tematycznych zestawień bibliograficznych, mieszczącej się pod adresem http://www.pedagogiczna.edu.pl. W ponad 250 opracowaniach znajdują się obszerne wykazy literatury na tematy związane z pedagogiką, psychologią, literaturą piękną, filozofią, ekologią, prawem, dydaktyką itp. Wszystkich korzystających z zestawień prosimy o przysyłanie na adres biblpedpiotrkow_info@o2.pl uwag i sugestii dotyczących bazy i nowych tematów.

Nowe opracowania:


Mamy Siostrę - BLIŹNIACZKĘ!!!

Od października tworzę stronę zespołu nauczycieli bibliotekarzy powiatu bieruńsko-lędzińskiego biblioteki-szkolne.fm.interia.pl . Pomysł powstania stronki zrodził się na jednym z naszych spotkań jakies dwa lata temu i powoli dorastał - inspiracją tego pomysłu była oczywiście strona bibliotekarzy w Rybniku. W końcu postanowiłam się za to zabrać i stworzyć witrynę podobną do Waszej. (...) bardzo często korzystam z Waszej strony - chyba jedynej o tym charakterze w sieci.

Pozdrawiam
Ewa Stanisławczyk

Serdecznie pozdrawiamy i MOCNO trzymamy kciuki za Witrynę bieruńsko-lędzińską!!!!


Pragniemy poinformować, że kwartalnik informacyjno-profilaktyczny "Sekty i Fakty" (istniejący na rynku wydawniczym już od 8 lat) począwszy od numeru 30. posiada nowego wydawcę: jest nim firma wydawnicza Maternus Media.

"Sekty i Fakty" to jedyne w Polsce katolickie czasopismo nt. sekt i innych kontrowersyjnych zjawisk religijnych. Jako redakcja podejmujemy współpracę z wieloma znanymi specjalistami z kraju i ze świata. Pismo posiada też asystenta kościelnego: ks. dr. Jana Góreckiego z archidiecezji katowickiej.

Kwartalnik pomaga w zrozumieniu kontrowersyjnych zjawisk religijnych i zawiera wskazówki pomocne w profilaktyce. To pismo adresowane szczególnie do katechetów, wychowawców i innych osób pracujących z młodzieżą.

Każdy numer posiada oryginalny temat przewodni.

Zachęcamy do prenumeraty. Dla księgarń katolickich, bibliotek i parafii przewidzieliśmy bardzo atrakcyjne rabaty!

Z wyrazami szacunku
Anna Nowakowska (Maternus Media)
www.maternus.pl, tel. 0 600 154 811


Okręgowa Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP w Katowicach zaprasza uczniów gimnazjum z województwa śląskiego do wzięcia udziału
w III edycji Wojewódzkiego Konkursu z "Edukacji czytelniczej i medialnej".

Organizatorem i koordynatorem konkursu są nauczyciele bibliotekarze Gimnazjum nr 5 w Tychach Hanna Jankowska i Grażyna Stawiarz. Patronat honorowy: Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach - Dorota Gnacik, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego - Kazimierz Piekarz. Patronat medialny: tygodnik regionalny Echo

REGULAMIN
Wojewódzkiego Konkursu z "Edukacji czytelniczej i medialnej".

Cele konkursu:

  1. Przygotowanie ucznia do korzystania ze zbiorów tradycyjnych oraz multimedialnych biblioteki szkolnej.
  2. Ukazanie roli różnych rodzajów mediów w zdobywaniu wiedzy.
  3. Zainteresowanie historią książki oraz mediów.
  4. Rozwijanie umiejętności analizowania przekazów medialnych.

Warunki i przebieg konkursu:

  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum.
  2. Konkurs rozegrany zostanie w trzech etapach: szkolnym, miejskim  i wojewódzkim.
  3. Za etap szkolny odpowiedzialny jest bibliotekarz danej szkoły, za etap miejski - koordynatorzy w poszczególnych miastach, za finał wojewódzki organizatorzy konkursu.
  4. Warunkiem uczestnictwa w etapie szkolnym i miejskim jest zgłoszenie swojego udziału do organizatorów etapu wojewódzkiego do 04 stycznia 2007 roku.
  5. Pytania do etapów: miejskiego i wojewódzkiego zostaną przygotowane przez organizatorów III Wojewódzkiego Konkursu z "Edukacji czytelniczej i medialnej". Pytania do etapu szkolnego opracowują bibliotekarze danej szkoły.
  6. Poszczególne etapy konkursu rozgrywane będą w następujących terminach, wg następujących zasad:

O      I etap szkolny - do dnia 31 stycznia 2007r. - organizowany w każdej szkole, która zgłosiła swój udział w konkursie. Liczba uczestników etapu szkolnego nie jest ograniczona.

O      Do etapu miejskiego przechodzą zdobywcy I i II miejsca etapu szkolnego.

O      II etap miejski - 16 marca 2007 r. - zorganizowany w wyznaczonym przez koordynatora gimnazjum.

O      III etap wojewódzki - 11 maja 2007r. Zdobywcy I i II miejsca etapu miejskiego biorą udział w finale wojewódzkim.

O      Finał wojewódzki odbędzie się 11 maja 2007r. o godzinie 10.00, w Gimnazjum nr 5 w Tychach, ul. Młodzieżowa 7.

 

ZAKRES MATERIAŁU:

 

1.      Wiedza o książce:

.        dzieje pisma, książki,

.        budowa książki.

 

2.      Biblioteka:

.        źródła informacji w bibliotece,

.        dokumenty gromadzone w bibliotece,

.        wydawnictwa informacyjne,

.        książka popularnonaukowa,

.        prasa i czasopismo.

 

3.      Media, ich rodzaje i rola we współczesnym świecie.

 

Bibliografia:

.        Bogacz Mirosława: Vademecum skomputeryzowanego nauczyciela bibliotekarza. Warszawa 2005. ISBN 83-904529-9-5

.        Media. Pod red. Edyty Banaszkiewicz - Zygmunt. Warszawa 2000.                 ISBN 83-01-13069-5

.        Saniewska Danuta: Nowe vademecum nauczyciela bibliotekarza.                 Wyd. 5 uzup. i popr. Warszawa 2000. ISBN 83-904529-5-2

.        Sawicka Teresa: Poradnik edukacja medialna i czytelnicza. Toruń 1999.          ISBN 83-87303-46-1

.        Zeman Elżbieta: Edukacja czytelnicza i informacyjna. Warszawa 1999.            ISBN 83-02-07501-9

.        Zasoby Internetowe.


W serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim w dziale "Zestawienia bibliograficzne" pojawiły się nowe opracowania:

http://www.biblioteka.pedagogiczna.prv.pl/


Transfer Learning Sp. z o.o.  - wydawnictwo specjalizujące się w tworzeniu programów i książek ukierunkowanych na intelektualny i emocjonalny rozwój człowieka, pragnie przedstawić Państwu programy edukacyjne, które stanowią interesującą propozycję dla bibliotek. Nasze produkty zostały stworzone przez rosyjskich, brytyjskich i amerykańskich specjalistów a dotychczasowa praca znalazła uznanie i bardzo dobre opinie w gronie specjalistów oraz niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie pedagogiki i psychologii rozwojowej. Posiadamy rekomendację MEN-u, CODN-u (Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli), CMPPP (Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej) oraz PTD-u (Polskie Towarzystwo Dysleksji). Jesteśmy również współorganizatorami "Kampanii na Rzecz Uczenia się", która rozpoczęła swoją działalność w połowie czerwca.

Współpracujemy m.in. z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, która w swojej pracy wykorzystuje nasze programy: Zabawy Fundamentalne oraz Młody Mistrz. Współpraca ta jest niezwykle wartościowa, a potwierdzeniem tego są referencje, które przesyłam Państwu w załączeniu. Programy, które chcielibyśmy Państwu zaprezentować to przede wszystkim:

- to seria tematycznych książeczek dla  rodziców, nauczycieli, terapeutów i innych specjalistów, którzy współpracują z dzieckiem w celu osiągnięcia jego harmonijnego rozwoju. Program posiada setki zabaw, które są podstawą wszechstronnego rozwoju dziecka 0-6 lat. W roku 2004 program ten zdobył nagrodę "HIT Roku 2004!" Magazynu "Mamo to ja". Książeczki stanowią wspaniałą propozycję dla bibliotek, gdyż ten sposób wspólnie możemy budować kulturę zabawy, tak ważną w naszym codziennym życiu. W ostatnim czasie ukazało się najnowsze wydanie Zabaw Fundamentalnych, na które składają się: Przewodnik z płytą CD oraz książeczki tematyczne ze scenariuszami. W załączeniu przesyłam opis książeczek. Więcej o programie na http://www.zabawyfundamentalne.pl

- to nasza najnowsza książka, która ukazała się na rynku zaledwie 3 m-ce temu, a już podbiła serca  miłośnikom nowoczesnej edukacji. Atlas jest książką zawierającą wszystkie niezbędne informacje o efektywnym uczeniu (się), to kompendium wiedzy przedstawiającym nowatorskie spojrzenie na edukację. Mówią o niej ".ponadczasowa wiedza o efektywnym uczeniu się  w pigułce - nie tylko dla nauczycieli", i do tego para doskonałych autorów: Małgorzata Taraszkiewicz oraz  Colin Rose, którzy gwarantują doskonałą jakość merytoryczną. Książka została wydana przy współpracy z CODN, w ramach rozpoczynającej się "Kampanii na Rzecz Uczenia się". Więcej o książce na stronie www.transferlearning.pl

- to program komputerowy opierający się na  fascynujących odkryciach w zakresie wiedzy o mózgu i sposobach uczenia się. Uczniom -  dostarcza dziesiątki technik ułatwiających motywację, ustanawianie celów, koncentrację, zrozumienie, tworzenie notatek, techniki pamięciowe, sposoby na pisanie wypracować, a nawet strategie przed testami. Nauczycielom - ułatwia wspieranie rozwoju uczniów, ponieważ są zmotywowani, samodzielni i odpowiedzialni, a to wpływa na pozytywną współpracę podczas zajęć w klasie. Program zawiera obszerny komentarz, jak wprowadzić te techniki do programów lekcji. Więcej o programie na stornie: www.edu.mistrz.pl

 - to program komputerowy wspomagający terapię pedagogiczną dzieci i młodzieży. Kierowany jest do wszystkich w celu podniesienia umiejętności szkolnych, zapobiegania deficytom, osiągania sukcesów, podnoszenia motywacji do zdobywania wiedzy w sposób szybki i trwały. Doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z różnymi dysfunkcjami. Więcej o programie na stornie: www.transferlearning.pl

Każda biblioteka, która zakupi co najmniej 2 programy otrzyma 15% rabatu oraz dodatkowo zostanie wyposażona  w ulotki i plakaty informacyjne.

Joanna Maciak
Transfer Learning
ul. Arkońska 52, 80-392 Gdańsk
(58) 556-13-69, 0-608-355-172


W serwisie internetowym Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim http://www.biblioteka.pedagogiczna.prv.pl ukazały się nowe tematy zestawień bibliograficznych:


SPÓŁDZIELNIA   PLACÓWKA  -  BANK INFORMACJI  O  KSIĄŻCE

Zbyt wiele wartościowych książek i księgozbiorów  było i jest niszczonych czy trafiło i trafia na przemiał (na makulaturę). Nasza Spółdzielnia, której nazwa PLACÓWKA nawiązuje do prac i dorobku powstałej w r. 1938 i działającej do 1950 r. Spółdzielni Wydawniczej CZYTELNIK (od 1948 r. istniejącą pod nazwą PLACÓWKA, Spółdzielnia Pracy i Użytkowników), jako cel podstawowy postawiła sobie ochronę książek.

MY  CHCEMY  JE  RATOWAĆ

W 1982 roku współzałożyciel Spółdzielni, dr Stanisław Czarniecki, zainicjował i prowadził nieodpłatne rozdawnictwo książek. W ciągu niemal dwudziestu lat, przekazanych zostało około 50 000 pozycji kilkunastu bibliotekom (w tym trzem więziennym).

     W 2003 r. przejęliśmy tę działalność.  Z przekazywanych nam nieodpłatnie książek przygotowujemy pakiety po sto pozycji, indywidualnie  dopasowując ich zwartość do potrzeb  odbiorcy (koszty gromadzenia, porządkowania, przygotowania do wysyłki  -  100 zł  za   pakiet), W chwili obecnej mamy w ofercie kilka tysięcy książek z róznych dziedzin.

     Prócz rozdawnictwa, odpowiadając na konkretne zapotrzebowania, Spółdzielnia prowadzi kompletowanie zbiorów tematycznych, zarówno dla odbiorcy instytucjonalnego, jak i indywidualnego bibliofila.

         Inną dziedzina działania jest ruch okołoksiążkowy. Oferujemy wykonanie ekslibrisów (współdziałamy z twórcami skupionymi w Podgórskiej Galerii Ekslibrisu), organizowanie imprez bibliofilskich, wystaw i promocji książki (wraz z pracami plastycznymi związanymi z ich projektowaniem i wykonaniem), a także zajmujemy sie opracowaniem graficznym i  przygotowaniem do druku wszelkiego  rodzaju publikacji  i  druków  ulotnych.

JEŻELI

SKONTAKTUJ   SIĘ   Z  NAMI - PLACÓWKA  CZEKA!

Spółdzielnia PLACÓWKA
ul. Biskupia 19
31-141 Kraków
tel. (0 12) 430 03 53
od poniedziałku do piątku,  w godz. 10.00 - 14.00 


Witamy !

Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami pracującymi w Zespole Szkół Sportowych w Radlinie. Będąc na kursie w katowickim WOM-ie otrzymałyśmy informację o bezpłatnym kursie dla nauczycieli bibliotekarzy dofinansowywanym z EFS, organizowanym przez Combidatę z Katowic. Kurs trwa 80 godz. lekcyjnych plus dodatkowe godziny technologii e-learningu. Prosimy o rozpropagowanie kursu wśród rybnickich nauczycieli bibliotekarzy, ponieważ jest możliwość zorganizowania tego kursu w ośrodku rybnickim Combidaty pod warunkiem, że zbierze się odpowiednia grupa uczestników. Ukończyłyśmy już inny kurs z tego samego projektu i jesteśmy bardzo zadowolone. Odbywał się on w ośrodku rybnickim.

Adres: www.combidata.com.pl

zakładka: fundusze unijne - projekty realizowane otwarty nabór - projekt "Wiedza i przyszłość" - kurs na temat: "Nowe technologie w informacji i bibliotekarstwie".

Należy pobrać i wypełnić ankietę zgłoszeniową ze strony internetowej COMBIDATA Poland - www.eduportal.pl, albo bezpośrednio w regionalnych ośrodkach szkoleniowych EduAkademii COMBIDATA  lub bezpośrednio w siedzibie firmy w Katowicach, Al. Korfantego 2.

Wypełnioną ankietę zgłoszeniową należy przesłać lub dostarczyć do COMBIDATA Poland:

Można tę informację opublikować na stronie internetowej sekcji rybnickiej TNBSP.

Pozdrawiamy!

Joanna Szewczyk i Anna Bułat


SZANOWNI PAŃSTWO  

ODBIERAMY LUB  ODKUPUJEMY (W ZALEŻNOŚCI OD OKOLICZNOŚCI) ZBYTECZNE KSIĄŻKI WYCOFANE LUB NIE WPROWADZANE DO KSIĘGOZBIORU . W RAZIE POSIADANIA TAKICH NIEZAGOSPODAROWANYCH  LUB NIEPOTRZEBNYCH ZBIORÓW PROSIMY O KONTAKT

tel. 0603888439  mail  ANWAR@BOO.PL


Program dla Bibliotek:

"Gigant yczna biblioteka"

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do skorzystania z naszego nowego Programu dla Bibliotek, który dedykowany jest dla bibliotek każdego typu.

Proponujemy bardzo korzystne warunki zakupu i dostawy produktów. Zaletą zakupów w

"Gigant ycznej bibliotece" jest elastyczna realizacja zamówień zgodnie z potrzebami Klienta, dostawa pod wskazany adres bez dodatkowych kosztów oraz bardzo szeroka (ponad 200 000 produktów) oferta dostępna w jednym miejscu. Poniżej załączamy kilka propozycji dla Państwa:

+ 2%rabatu na produkty nie objęte inną promocją

Pełną ofertę książek, CD, filmów znajdą Państwo w naszym sklepie www.Gigant.pl

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta

Monika Wincior
Maciej Molak
e- mail:
biblioteki@gigant.pl
tel.\fax: 022 627 20 91
Gigant .pl

Turnaround Sp. z o.o.
ul. Poznańska 38/5
00-689 Warszawa


Anna Urbaniak do swojej biblioteki kupuje program KOBI:

"...opuścili 20% (=260 zł), w dodatku aktualizacje są w cenie już i dopiszą jeszcze dodatkowe funkcje - inwentaryzację, itp. Liczą na współpracę i podpowiedzi. Wydaje mi się, że to dobry program, interfejs też czytelny :)"

Więcej o programie - w dziale - linki- tam wykaz różnych prograów bibliotecznych- do wyboru ;-)


Działanie pro - EKOLOGICZNE - ZBIÓRKA BATERII w bibliotece - czemu nie?

Dbajmy o nasze środowisko naturalne! Na temat zorganizowania akcji zbierania baterii w bibliotekach będziemy rozmawiać w czasie kolejnego spotkania TNBSP.

15 - 17 maja 2006 10 baterii można wymienić na sadzonkę drzewa.

Bardzo chętnie podejmiemy współpracę bezpośrednio ze szkołami, które wyrażą zainteresowanie akcją zbierania baterii.
Na dzień dzisiejszy współpracujemy z przeszło 150 gminami z terenu całej Polski (co daje kilkaset szkół).
Każda z placówek przystępująca do akcji otrzymuje Certyfikat Uczestnictwa w Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Baterii.
Jeżeli chodzi o indywidualne zaświadczenie dla nauczycieli to oczywiście potwierdzimy.
Co do miejsca w którym powinien stać pojemnik to najczęściej jest on pod okiem Pań woźnych, bądź w bibliotece.

Andrzej Szklarski
PMS BARTNICKI

www.pms-bartnicki.com.pl


Księgarnia Europejska powstała w 2004 roku w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na publikacje o tematyce Unijnej.

Oferuje literaturę z zakresu Unii Europejskiej, jej historii, Integracji Europejskiej oraz Prawa Wspólnotowego.

Księgarnia Europejska
ul.Grójecka 128 paw.21
02-383 Warszawa
tel. 0-22 846-04-10 tel./fax. 0-22 846-04-11
www.ksiegarniaeuropejska.pl

(nam informację tę przekazała Romana Piecha)


Ładnie opracowane informacje o katalogach, UKD, bibliografii, kartotekach: http://www.republika.pl/katalogi/


Od przyszłego roku - dłuższy numer ISBN

Krajowe Biuro ISBN informuje, że z dniem 1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie zaktualizowana międzynarodowa norma ISO 2108, zgodnie z którą numery ISBN zmienia się z 10-cyfrowych na 13-cyfrowe. Bieżące numery zostaną poprzedzone prefiksem 978.


Szukającym informacji na temat KONSTYTUCJI - polskiego prawa konstytucyjnego - gorąco polecam: http://www.konstytucje.pl/


8 grudnia Księgarnia  Orbita obchodziła 15 urodziny!

Tort był podobno niezwykle pyszyny - a jak widać na zdjęciu - również bardzo okazały i urodziwy!!!

Serdeczne życzenia - wciąż tak dobrych pomysłów i dalszego rozwoju księgarni - może teraz na piętro?! ;-)

Księgarnia ORBITA ul. Rynek 12, 44-200 Rybnik - tel. 422 26 04 ks_orbita@poczta.onet.pl


W środę uczestniczyłam w ciekawej konferencji bibliotekarzy w WOM-ie, przesyłam krótki opis programu konferencji:

 26 października 2005 r. w RODN WOM w Katowicach odbyła się konferencja bibliotekarzy "Biblioteka w szkole XXI". 

Konferencja rozpoczęła się następującymi wykładami:

  1. Prof. dr hab. Zbigniew Żmigrodzki zapoznał słuchaczy z tematem "Etyka zawodu bibliotekarza - nowe spojrzenie" - profesor między innymi zwrócił uwagę na zjawisko cenzury nieformalnej i dyskusji wokół zasad kodeksu etyki bibliotekarskiej.

2. Dr Mariola Antczak przedstawiła  "Model biblioteki w szkole XXI wieku" - wizję idealnej biblioteki jako multimedialnego centrum informacyjnego szkoły.

 Uczestnikom zaproponowano również cykl zajęć warsztatowych w grupach:

Drama w bibliotece szkolnej  - dr M. Antczak przybliżyła słuchaczom istotę dramy, wyjaśniła nieścisłości związane z nazewnictwem poszczególnych jej technik, które szczegółowo opisuje w książce: Techniki dramy w teorii i praktyce. Nie tylko dla nauczycieli bibliotekarzy (Warszawa 2004, Agencja Sukurs).

Warsztaty relaksacyjne - dźwiękowy pokaz slajdów p. Krystiana Szczęsnego o tematyce tatrzańskiej z muzyką W. Kilara i fragmentami Tryptyku Rzymskiego.

Przekaz multimedialny - z doświadczeń bibliotekarza (mgr K. Gąska) - tworzenie prezentacji multimedialnych i wykorzystanie ich w praktyce szkolnej.

Między wykładami i zajęciami warsztatowymi nauczyciele bibliotekarze zapoznali się z oprogramowaniem komputerowym firmy ProgMan - Biblioteka.

 Pozdrawiam!

Agnieszka Chorągwicka


Jestem bibliotekarzem w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych w Częstochowie. Brakuje nam poezji Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz nowych pozycji z pedagogiki specjalnej. Proszę o te książki jeśli ktoś ma w nadmiarze .

Izabela Jura


Pisarz - poeta zainteresowany spotkaniami autorskimi z czytelnikami:

Krzysztof Lisowski

Jest zaliczany przez krytykę do najlepszych poetów średniego pokolenia, wydał ponad 20 książek. Jest redaktorem Wydawnictwa Literackiego, współpracownikiem kilku pism. Wykłada "creative writing""szkole pisania" przy Uniwersytecie Jagiellońskim, Jego biogram można znaleźć w paru słownikach pisarzy, w Internecie, w Przewodniku Encyklopedycznym - Literatura polska XX wieku. Znają Go panie z Biblioteki Śląskiej w Katowicach, gdzie niedawno wygłaszał laudację nt. nowej książki Olgi Tokarczyk. ITP ITD.

adres kontaktowy:
31-868 Kraków
Os. 2 pułku lotniczego 26/148
e-mail domowy:
KrzyKarl@poczta.fm
kom. 0605-44-88-14


XXXVI Rybnickie Dni Literatury

Spotkania autorskie w szkołach i bibliotekach: 17 i 18 października 2005 - poniedziałek i wtorek.

W tym roku zaproszenie do Rybnika przyjęli:

  1. Joanna Olech

  2. Joanna Kulmowa

  3. Ewa Lipska

  4. Irena Conti

  5. ks. Jerzy Szymik

  6. Wojciech Tochman

  7. Feliks Netz


Klub Twórczych Nauczycieli Bibliotekarzy: http://www.womkat.edu.pl/kluby/bibliotekarze.doc


Ważne informacje dla "MOL-owców":

Fragment e-maila od Autora programu:

"Załączam listę zamian w kolejnej aktualizacji, która zostanie w czerwcu przekazana do dystrybucji.

Pozdrawiam
Jacek Gajkiewicz
MOL Sp. z o.o.

MOL Optivum wersja 6.51 - zmiany Zasadniczą nowością wprowadzoną w tej wersji programu jest możliwość zamawiania książek przez Internet, za pośrednictwem modułu MOL WWW. Ponadto wprowadzono wiele innych usprawnień, w tym m.in. możliwość eksportu niektórych informacji do programów Word i Excel. Poniżej przedstawiono listę zmian. Szczegółowy opis nowych funkcji znajduje się w aneksie do podręcznika zamieszczonym na płycie instalacyjnej programu.

Zamiany dotyczące katalogowania

1. Zmieniono i poprawiono funkcjonowanie zestawień bibliograficznych:

- opisy bibliograficzne są na wydruku szeregowane alfabetycznie; drukowana jest nazwa zestawienia bibliograficznego,

- dodano możliwość opcjonalnego drukowania adnotacji, numerów inwentarzowych i sygnatur,

- dodano możliwość eksportu zestawień bibliograficznych do programu Word,

- poprawiono redagowanie opisów bibliograficznych.

2. W księdze inwentarzowej wprowadzono możliwość szeregowania wg dowolnej kolumny.

3. Informacje wprowadzane do pola "Uwagi" znajdującego się na formularzu opisu egzemplarza są prezentowane i drukowane w kolumnie "Uwagi" księgi inwentarzowej.

4. Poprawiono redagowanie opisów bibliograficznych, w szczególności redagowanie opisu prac współwydanych.

5. Poprawiono opcję drukowania kart katalogowych do katalogu tytułowego.

6. Poprawiono drukowanie sygnatury na kartach katalogowych.

Zamiany dotyczące modułu MOL WWW

7. Zamawianie książek przez WWW: - zamawianie książek przez czytelników jako dodatkowa funkcja modułu MOL WWW, - konfiguracja obsługi zamówień w ustawieniach programu, - lista zamówionych pozycji dostępna w programie MOL Optivum.

8. Dodatkowe możliwości konfiguracji modułu MOL WWW: - możliwość wyłączenia wybranych indeksów wyszukiwawczych, - możliwość wyłączenia wybranych rodzajów dokumentów, - opcjonalna informacja o terminie zwrotu.

9. Opis skrócony został uzupełniony o oznaczenie wydania.

10. Wprowadzono informację o liczbie egzemplarzy prezentowanego tytułu.

Zmiany dotyczące wypożyczeń

11. Zamiana sposobu wprowadzania i prezentacji liczby odwiedzin w czytelni: - liczbę odwiedzin w czytelni wprowadza się teraz w dodatkowej opcji dostępnej w menu "Udostępnianie", - liczby odwiedzin w czytelni w poszczególnych dniach są prezentowane w raporcie statystycznym "Całość/ Odwiedziny w czytelni".

12. Do nagłówka karty czytelnika wprowadzono dodatkowo oznaczenie klasy.

13. Poprawiono sposób prezentacji egzemplarzy na liście zeszytów czasopism (w opcji wypożyczania czasopism).

14. Wprowadzono możliwość eksportu wszystkich raportów statystycznych do programu Excel".


Biblioteka Gimnazjum nr 1 ma w swoich zbiorach przekazane przez miasto kasety Powszechnej Videoteki Edukacyjnej, które mogą wypożyczać nauczyciele gimnazjów. Między innymi:


O "naszych" bibliotekach - interesujący artykuł w najnowszej "Gazecie Rybnickiej"!

Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki. "Gazeta Rybnicka" 2004 nr 11 s. 14


Drodzy Bibliotekarze   pragnę poinformować Państwa tą drogą o możliwości wypożyczenia zestawu książek z    

Obcojęzycznej Biblioteki Społecznej dla Dzieci i Młodzieży
BIBLIOTEKI GŁOWIŃSKICH w Oleśnicy

Moja kolekcja zawiera teraz bardzo dużo książek, którymi mogę się dzielić z bibliotekami nie mającymi akurat takiej możliwości, a odczuwającymi potrzeby swoich czytelników w tym względzie.  Wypożyczenie zestawu książek (50, 100, 150 lub inna ilość egzemplarzy) nie wiąże się z żadnymi kosztami względem mojej biblioteki. Wszystkie książki są darem serca dobrych ludzi z całego świata i nie sposób pobierać opłaty. Cały "protokół" wypożyczenia moich książek to zgłoszenie pocztą elektroniczną chęci wypożyczenia określonej ilości egzemplarzy (w przybliżeniu), z podaniem celu wypożyczenia tzn. wystaw ogólna, wystawa dotycząca danego autora lub ilustratora, wystawa dotycząca jakiegoś wydawnictwa lub postaci bajkowej (dla mojej orientacji). Można też wypożyczyć zestaw książek do normalnego udostępniania czytelnikom na ogólnych zasadach obowiązujących w danej bibliotece - taki zestaw może być wypożyczony nawet na kilka miesięcy!  Drugi "krok" to przyjazd w umówionym terminie po książki (własnym transportem). Wybór książek nie powinien trwać więcej niż pół godziny (można się "bawić" dłużej) i sprawa jest załatwiona. Pozostaje jeszcze trzeci krok czyli zwrot książek do mnie, najlepiej w umówionym terminie, by nie było zamieszania z przekazywaniem książek następnym zainteresowanym . Czy to jest dużo wobec korzyści, jakie odniosą czytelnicy?   
Dla lepszej orientacji podam, że najwięcej książek jest w języku niemieckim, w języku angielskim, a następnie ... jak można zobaczyć na mojej stronce w Internecie:       
www.glowinski.w.pl/     lub     glowinski.olesnica.pl   Jest tam też lista książek wg tytułów i języka, z której wynika dlaczego książki od numeru 1 do numeru 1172 są niedostępne. Staram się ciągle o ich odzyskanie!   Wspomnę jeszcze, że realizacja Państwa zamówień będzie przebiegać zgodnie z kolejnością zgłoszeń (w przypadkach spornych umożliwię wgląd do mojej poczty elektronicznej).  

Z mojej strony to wszystko, teraz Państwa kolej ...     

Serdecznie, złotojesiennie pozdrawiam z pięknej Oleśnicy k. Wrocławia.        

Tadeusz Głowiński     

teddy@box43.gnet.pl   lub    teddy@olesnica.pl

TNBSP w Rybniku -  strona główna

Prezes TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny:
mgr Romana Piecha:
tnbsp.rybnik@gmail.com

Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com