Poniższe dane były gromadzone kilka lat temu. Niestety, autorce witryny brak obecnie czasu na uaktualnienia
MOL ; BIBLIOTEKA ; EXLIBRIS ; SOWA ; BIBLOS ; BIAŁY KRUK ; PROLIB ; BIBLIOTEKA SZKOLNA - darmowy ; MATEUSZ - darmowy ; BIBLIOTEKARZ 2004 - darmowy ; KOBI BIBLIOTEKA SZKOLNA firmy LIBRUS ; BIBLIOTEKA SZKOLNA firmy Inter-Biznes ; BIBLIOTEKA firmy QNT ; Domowa Biblioteczka ; DANTEK ; inne ; Na temat programów - sytemów bibliotecznych opracowanie dr Władysława Marka Kolasy
1. MOL program:
Program ten posiada ponad 2000 bibliotek w całym kraju.
2. opis oraz wersja demonstracyjna programu komputerowego "BIBLIOTEKA"
Program ma zastosowanie w bibliotece szkolnej. Umożliwia komputerową ewidencję zbiorów książkowych oraz:
3. program biblioteczny Exlibris
7. Informacja od firmy "Max Elektronik" S.A. w Zielonej Górze na temat pracującego w prawie 80 bibliotekach Kompleksowego Systemu Zarządzania Biblioteką PROLIB.
Z Poważaniem Bożena Rosik Specj./d.s. wdrożeń
8. Darmowy program biblioteczny Biblioteka Szkolna ; wersja 3.1 - oparty na programie MS Office - Access:
Za zgodą Autora - publikujemy do pobrania:
plik z programem (uaktualniony 4 lutego 2005 roku)- spakowana wersja (2 005 KB)
instrukcja do programu - spakowana wersja (399 KB)
program z samą kartoteką - spakowana wersja (547 KB)
Tytuł programu: Biblioteka Szkolna; wersja 3.1
Format: Aplikacja programu Microsoft Access (.mdb)
Autor: mgr Tomasz Pietras (Uniwersytet Łódzki)
Kontakt z autorem: e-mail: tomhislodz@interia.pl
Strona internetowa, gdzie także dostępny jest program, oraz inne przydatne w pracy biblioteki szkolnej materiały: http://warsztathistoryka.uni.lodz.pl/podstrony/biblioteka.html
Warunki licencji: wersja 3.1 - z mojej strony darmowa freeware testowa beta - autor wyraża zgodę na jej darmowe i bezterminowe wykorzystywanie w celu sprawdzenia funkcjonalności programu po zarejstrowaniu posiadanej kopii oraz zastrzega dla siebie prawa autorskie; koniecznym warunkiem do legalnego użytkowania mojej bazy danych jest jednak licencja na niezbędny program Microsoft Access (część pakietu Microsoft Office) w wersji 2000 lub nowszej
Przeznaczenie programu: Wykorzystanie do katalogowania książek i innych typów wydawnictw, rejestracji czytelników, kontroli stanu wypożyczeń oraz zliczania statystyki czytelniczej w mniejszych bibliotekach, zwłaszcza szkolnych, dysponujących sprzętem komputerowym i licencją na program Microsoft Access. Po wprowadzeniu danych dotyczących całości księgozbioru danej biblioteki oraz czytelników, można łatwo ustalić takie informacje jak: ilość książek o określonym tytule dostępnych w bibliotece, nazwiska i adresy czytelników aktualnie je wypożyczających, termin wypożyczenia i spodziewany termin zwrotu, tematykę książki, sygnaturę, numer inwentarzowy, numer klasyfikacji UKD itp. Dzięki dołączonym raportom można łatwo zobaczyć i wydrukować uproszczone wykazy książek, broszur, wydawnictw multimedialnych i czasopism np. według autorów, tematyki, numerów inwentarzowych, sygnatur, numerów klasyfikacji UKD czy słów kluczowych oraz pełną miesięczną statystykę czytelniczą, indywidualną oraz według klas, ilościową oraz jakościową. W tej wersji programu dostępne są czytelne formularze przeznaczone do rejestracji wypożyczeń, osobno dla książek, broszur, czasopism i wydawnictw multimedialnych. Mogą one służyć jednocześnie do odnajdywania informacji bibliograficznych o różnego typu wydawnictwach. Rejestry wypożyczeń książek powiązane są z kartami aktualnych czytelników oraz z księgą inwentarzową, rejestrem ubytków i czterema pełnymi katalogami książek - autorskim, tytułowym, przedmiotowym i systematycznym UKD. Towarzyszą im ponadto - odrębna księga inwentarzowa dla zbiorów specjalnych, księga broszur oraz karty akcesji czasopism. Księgi inwentarzowe i karty katalogowe dostępne są także w wersjach przeznaczonych do wydruku. W skład pełnej wersji Biblioteki Szkolnej wchodzi ponadto kartoteka zagadnieniowa, pozwalająca gromadzić, porządkować i drukować zestawienia bibliograficzne książek i artykułów na dowolny temat. Dla osób spóźniających się ze zwrotem książek można drukować gotowe ponaglenia itp. To na pewno nie wszystko, co może być potrzebne na co dzień bibliotekarzowi szkolnemu, ale z pewnością dość dużo, jak na tak skromny programik. Mam nadzieję, że mój pomysł spodoba się Państwu i okaże się przydatny w codziennej pracy. Biblioteka Szkolna nadaje się również do porządkowania i kontrolowania stanu księgozbiorów domowych. Chętnie przyjmę uwagi, które pomogą dopracować program, uzupełnić i poprawić ew. błędy w schemacie bazy danych. Wszystkich zainteresowanych nowszymi i pełniejszymi wersjami programu proszę o kontakt e-mailowy i zaglądanie na moją stronę internetową. Łączę pozdrowienia i życzenia sukcesów w pracy oraz w życiu osobistym.
Autor
9. MATEUSZ - kolejny darmowy program stworzony na razie z myślą o biliotekach publicznych, ale naprawdę wart zauważenia
"Ten całkowicie autorski program jest najbardziej nieprawdopodobnym systemem bibliotecznym jaki miałem okazję spotkać. Ale nie dlatego znajduje się on w moim wystąpieniu - głównym powodem jest decyzja autora o jego nieodpłatnym rozpowszechnianiu w formule freeware. Niezwykłość "Mateusza" polega na:
- oryginalnym interfejsie katalogów bibliotecznych,
- wyjątkowo rozbudowanym module wypożyczeń, który obok wszystkich tradycyjnych funkcji pozwala np. na wydawanie wybranych dyspozycji poprzez SMS-y"
Aleksander Radwański
"Na koniec sierpnia będzie napisana wersja Mateusza specjalnie dla bibliotek szkolnych, więcej - na tym etapie mogę zaimplementować w programie mechanizmy które to Państwo podpowiecie (nawet te których nigdzie jeszcze nie mogliście doświadczyć - ta jest idea Mateusza top za free:) ... W Mateuszu jednym smsem czytelnik może np. prolongować wypożyczone pozycje, zablokować swoją kartę, poprosić o stan swojego konta.
zdalna obsługa konta bibliotecznego (sprawdzanie stanu, prologowanie wypożyczonych pozycji, edycja rezerwacji, historia wypożyczeń) poprzez WWW oraz poprzez komendy sterujące SMS, automatyczne powiadamianie czytelnika o możliwości odebrania zarezerwowanej pozycji (smsem, wiadomością na konto email), MATEUSZ" korzysta z baz danych utworzonych w innych programach bibliotecznych. Prowadzone są prace nad modułem wprowadzania". Autor programu - Mirosław Domański
Od siebie dodam - to program niezwykłej urody... Katalog z uśmiechem!
10. Bibliotekarz 2004
to bardzo przydatne narzędzie do prowadzenia biblioteki szkolnej lub publicznej. Program umożliwia zbudowanie bazy wszystkich zasobów biblioteki, a także wypożyczających je czytelników. Obsługę programu ułatwia łatwy dostęp (także z poziomu klawiszy funkcyjnych) do najczęściej używanych funkcji takich jak: "wypożycz", "zwróć" czy "prolonguj". Wbudowana wyszukiwarka umożliwia łatwe odnalezienie interesującej pozycji. Bibliotekarz 2004 jest bardzo intuicyjny w użytkowaniu i z pewnością nie nastręczy żadnych problemów z obsługą nawet osobom nie mających doświadczenia w pracy z komputerem.
Producent: Marek Ryński
Licencja: bezpłatna (freeware), z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Data opublikowania: 2005.09.26
Wielkość: 3 152 kB
System operacyjny: MS Windows 95/98/Me/NT/2000/XPList od Autora:
Program Bibliotekarz 2004 jest to kontynuacja pomysłu Bibliotekarza. Jest to małe narzędzie wspomagające katalogowanie zasobów (bo trudno tu mówić o programie bibliotecznym zgodnym ze standardami), niemniej dla osób, których nie stać na zakup płatnego oprogramowania, może być przydatne. Sam program powoli, ale stale się rozwija. W najbliżsszych 2-3 tygodniach pojawi się nowa wersja, która umożliwi między innymi pracę z programem na pełnym ekranie, generowanie przykładowych raportów, rozbudowę informacji dotyczących przechowywanych w systemie publikacji.
Pozdrawiam, Marek Ryński
11. Firma Softik sp. z o.o. zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla przedsiębiorstw ma przyjemność zaprezentować Państwu program komputerowy wspomagający pracę biblioteki. System komputerowy - KOBi pozwala na sprawniejszą obsługę czytelników. Prowadzi kompleksową obsługę pracy biblioteki, rejestrując wszystkie informacje o wypożyczonych książkach i czytelnikach.
Podstawowe cechy programu
Prosta i przejrzysta obsługa.
Program przystosowany jest do pracy w środowisku Windows 98/2000/XP.
Praca jednostanowiskowa lub w sieci komputerowej LAN i WAN z wieloma stanowiskami pracy.
Aktualizacje uwzględniające potrzeby konkretnych rodzajów bibliotek i bibliotekarzy.
Bezpieczna baza danych i sprawne wyszukiwanie wspomagane przez wydajny serwer SQL.
Zaawansowane, elastyczne mechanizmy wyszukiwania danych.
Słowniki wzorcowe haseł przyspieszające wprowadzanie danych.
Raportowanie zgromadzonych informacji o wypożyczonych książkach .
Statystyki graficzne zebranych danych.
Praca z wykorzystaniem kodów kreskowych.
Import opisów bibliograficznych ze stron internetowych Biblioteki Narodowej.
Cennik PROMOCYJNY opłat licencyjnych oprogramowania KOBi
aktualny od 1 marca 20061 stanowisko 320,00
2 stanowiska 420,00
3 stanowiska 520,00
każde następne stanowisko 50,00
12. program "Biblioteka szkolna" firmy LIBRUS, K-ce, ul.Oblatów 20a, konsultantem ds. szkoleń i sprzedaży jest p. Zbigniew Reiner
13. "Biblioteka szkolna" i "Bibliotekarz profesional"
Program Biblioteka przeznaczony jest do obsługi bibliotek w placówkach oświatowych dowolnego szczebla, a także bibliotek akademickich, wypożyczalni filmów oraz czytelni.
Korzystając z funkcji programu możemy sporządzić pełną ewidencję danych niezbędnych w bibliotece. Program umożliwia między innymi:
- prowadzenie ksiąg inwentarzowych zasobów bibliotecznych,
- wykonywanie zestawień zinwentaryzowanych jednostek ewidencyjnych,
- edycja oraz wydruk kart czytelnika,
- prowadzenie ewidencji książek i czasopism,
- ewidencję wszystkich danych dotyczących książki (tytuł, autor, wydawnictwo, rok wydania, numer ISBN, liczba posiadanych egzemplarzy, seria wydawnicza, drukarnia itp.),
- ewidencję autorów i innych twórców (współautor, tłumacz, ilustrator, redaktor, fotograf, wydawca),
- edycję i wydruk kart katalogowych książek.
Program posiada również rejestr osób korzystających z biblioteki (Użytkownicy posiadający program AOS lub Sekretariat mogą wykorzystać informacje o pracownikach i uczniach wprowadzone w tych programach)
Program zapewnia obsługę dowolnych nośników - mogą to być, oczywiście, tradycyjne książki, ale również płyty kompaktowe, kastety Video, czy płyty DVD.
Program posiada czytelny, ergonomiczny układ okien. Wszystkie funkcje pogrupowane są w rozwijanych listach zleceń. Bardzo duże znaczenie ma ich intuicyjne ułożenie, dzięki czemu w ciągu zaledwie kilku chwil jesteśmy w stanie odszukać interesujące nas zlecenie. Kontekstowo zorientowany system pomocy prowadzi początkującego użytkownika przez kolejne etapy pracy z programem i pozwala w pełni wykorzystać jego możliwości. Wyszukiwanie książek może odbywać się według następujących kryteriów:
- numer inwentarzowy,
- sygnatura,
- ISBN,
- tytuł,
- podtytuł,
- autor,
- słowa kluczowe.
Współpraca z czytnikami kodów paskowych zapewnia łatwe wprowadzanie do programu informacji o wolumenach. W programie możliwe jest również ewidencjonowanie dokumentów wpływu oraz wydruk rejestru przybytków i ubytków, a także sporządzanie protokołów komisji w sprawie ubytków.
Obsługa wypożyczeń, zwrotów, rezerwacji odbywa się poprzez poszczególne zlecenia programu. W przypadku pracy w środowisku sieciowym możliwa jest również zdalna rezerwacja książek (przez osoby uprawnione do korzystania z programu). Ponadto program posiada funkcjonalność umożliwiającą sporządzanie oraz wydruk upomnień.
15. Domowa Biblioteczka
Darmowy program
Program służy do przechowywania informacji na temat książek posiadanych w domowej bibliotece. Informacje zawarte w programie obejmują: - autora, - tytuł książki, - gatunek, - numer egzemplarza (zdarza się że posiadamy dwie takie same książki) oraz informacje o dniu i osobie pożyczającej.
16. DANTEK
Program firmy Dantek. Rozwiązanie technologiczne, które doczekało się swojej polskiej wersji.
Szczegóły u przedstawiciela firmy:
Prezes
TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny: Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com |