TNBSP w Rybniku -  strona główna

Co w naszych bibliotekach "piszczało" do końca kwietnia 2007?

Na początku maja 2007 utworzono oddzielne strony informujące o działaniach realizowanych w bibliotekach prowadzonych przez członków naszego Oddziału TNBSP oraz innych nauczycieli - bibliotekarzy Rybnika i okolic.
Ta strona będzie odtąd funkcjonowała jako swoiste archiwum.


SP nr 1 ; SP nr 3 Piaski ; SP nr 5 ; SP nr 20 Gotartowice ; SP nr 21 Niedobczyce ; SP nr 24 ; SP nr 28 Kamień ; SP nr 32 ; SP Jejkowice ; G nr 1 ; G nr 12 ; ZS Budowlanych ; ZS Ekonomiczno - UsługowychBiblioteka szkolna z SP 3 w Leszczynach organizuje ciekawe wycieczki.

1. Wycieczki do Biblioteki Publicznej Filia Nr1 w Leszczynach.

Dla wszystkich uczniów kl. III zorganizowano wyjście do miejscowej biblioteki publicznej.

Uczniowie zapoznali się ze zbiorami, szczególnie z tymi, przeznaczonymi dla młodszych dzieci, katalogami oraz regulaminem biblioteki.

Chętnym uczniom panie bibliotekarki założyły karty czytelnika i w ten sposób niektórzy wypożyczyli pierwszą książkę z tej biblioteki.

Organizatorki:

Katarzyna Jastrzębska i Aleksandra Michalik

2. Wycieczka do redakcji "Gazety Wyborczej" w Tychach.

Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z uczniami kl. VI e oraz zaprzyjaźnioną biblioteką szkolną z SP w Leszczynach mieli okazję do bliższego poznania redakcji i drukarni "Gazety Wyborczej".

Uczniowie poznali pracę dziennikarza i poszczególne etapy powstawania gazety. Mogli również na żywo podejrzeć i podsłuchać dziennikarza radiowego w radiostacji "Złote Przeboje".

Organizatorki: Katarzyna Jastrzębska i Aleksandra Drapacz ( polonista)


17 kwietnia 2007 w Szkole Podstawowej nr 4 w Czerwionce - Leszczynach przy Zespole Szkół nr 2 odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych pokazali swoje umiejętności w recytacji wierszy, przedstawieniu i konkursie o bibliotece.

Złożyli uroczyste przyrzeczenie w obecności swoich rodziców i wicedyrektor szkoły. Ozdobą pasowania był występ kółka teatralnego z przedstawieniem "Pippi i to nie jedna!", przygotowanego na podstawie książki "Pippi Pończoszanka" z okazji Roku Astid Lindgren. (nagrodzonego I nagrodą na VII Przeglądzie Kultury Szkolnej w Czerwionce - Leszczynach).

 

Każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom pasowania, pierwszą wypożyczoną książkę i zakładkę wykonaną przez Koło Przyjaciół Biblioteki.

                                                    Izabela Skowronek


Z biblioteki szkolnej ZSS w Radlinie

Wielkanocne "spotkanie z książką"

We wtorek 3 kwietnia 2007 r. w czytelni szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "spotkań z książką". Uczennice z Koła Przyjaciół Książki świątecznie udekorowały bibliotekę oraz przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów inscenizację pt. "Zbliża się Wielkanoc". Uczniowie oglądali piękne pisanki i wyklejanki zrobione przez artystkę ludową.

Później dziewczęta i chłopcy wysłuchali, czytanej na głos, baśni Andersena "Brzydkie kaczątko". Podczas spotkania panowała bardzo miła i świąteczna atmosfera. Nad całością czuwali nauczyciele bibliotekarze ZSS: Anna Bułat i Joanna Szewczyk. Wielkanocne "spotkanie z książką" w czytelni szkolnej, zaproszonych uczniów nauczania zintegrowanego, zostało uwiecznione na fotografiach.

Opracowały: Anna Bułat i Joanna Szewczyk


Pasowanie uczniów klas I na czytelników 

      W bibliotece Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie, 8 lutego 2007 r., odbyła się niezwykła uroczystość. Uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników. Uczennice z Koła Przyjaciół Książki, przebrane w stroje krasnali i królowej książki, przygotowały dla gości inscenizację o książce. Dzieci zapoznały się z życzeniami książki, regulaminem biblioteki, poznały zasady samodzielnego wypożyczania książek. Po uroczystym ślubowaniu zostały pasowane na czytelników i wypożyczyły pierwszą książkę. Na pożegnanie 77 nowych czytelników otrzymało pamiątkowe zakładki oraz tekst z życzeniami książki - O co prosi książka i zaproszenie do częstych odwiedzin biblioteki. A oto nasi nowi czytelnicy:

Klasa I a

Klasa I b

Klasa I c

Klasa I c

Joanna Szewczyk i Anna Bułat


"Gwiazdkowe spotkanie z książką"w bibliotece ZSS w Radlinie

Tradycyjnie i w tym roku, w bibliotece Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie, miało miejsce "Gwiazdkowe spotkanie z książką", na które zostali zaproszeni uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Przygotowano dla nich szereg niespodzianek. Spotkanie, zatytułowane "Świąteczne życzenia", rozpoczęło się od wspólnego wykonania piosenki "Pada śnieg". Były informacje związane z historią: świąt, choinki, szopki, kolęd i pierwszych kartek z życzeniami. Rozmawialiśmy o tradycyjnych polskich zwyczajach bożonarodzeniowych. Nie zabrakło również wspólnie śpiewanych polskich kolęd i recytacji okolicznościowej poezji dziecięcej. Zgodnie z nazwą imprezy - spotkanie z książką - nie obeszło się bez głośnego czytania. Dziewczęta z KPK przygotowały bajki "Dlaczego wół i osioł" oraz "W wigilijną noc", które czytały z podziałem na role. Uroczysty nastrój podkreślała świąteczna dekoracja w bibliotece oraz wystawka książek, związanych tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia.

Spotkanie przygotowali i nauczyciele bibliotekarze z ZSS w Radlinie Anna Bułat i Joanna Szewczyk.


Bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Andrzejem Żakiem w Szkole Podstawowej nr 1 w Leszczynach

Spotkania autorskie, których celem jest bezpośredni kontakt z pisarzem i jego pracą, dostarczają nie tylko wielu wrażeń młodym odbiorcom książki, ale przede wszystkim są istotnym elementem rozwoju kultury czytelniczej dzieci i młodzieży.
         23 listopada w SP 1 w Leszczynach odbyło się spotkanie z Andrzejem Żakiem, autorem licznych książek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci.

            Pisarz ciekawie i z dużą dozą humoru opowiadał o swojej twórczości, czytał fragmenty książek, zaś pani Teresa Darmoń z wydawnictwa Videograf II przygotowała dla dzieci (uczniów klas IV-VI) atrakcyjne konkursy z nagrodami! Autor nawiązał współpracę z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom i jego książki znajdują się na liście pozycji rekomendowanych przez fundację do czytania dzieciom.
                Chcę zachęcić nauczycieli bibliotekarzy do zorganizowania takiego spotkania w swojej placówce (kontakt z pisarzem, a także wiele informacji o autorze i jego twórczości oraz organizacji spotkań, które są bezpłatne! można znaleźć w Internecie).
W
załączonej prezentacji można zobaczyć zdjęcia z naszego spotkania.

Mirela Kluczniok
Nauczyciel- bibliotekarz SP1 Leszczyny


Szkoła Podstawowa w Jejkowicach
18 marca 2006 r. odbył się w naszej szkole
Rodzinny Festyn Misyjny. "Przywracajmy nadzieję ubogim" to hasło przewodnie całej akcji.

Celem tej imprezy było poszerzenie wiadomości na temat kontynentu afrykańskiego i zapoznanie się z trudną sytuacją tamtejszych dzieci. Na całość festynu m.in. składały się: występy artystyczne uczniów naszej szkoły, spotkanie z Wolontariatem Misyjnym działającym przy Zespole Szkół Salezjańskich w Świętochłowicach, wyświetlanie filmów o tematyce misyjnej, sprzedaż pamiątek afrykańskich, malowanie tatuaży, robienie ciekawych fryzur, loteria fantowa. Można było także odpocząć w "Kawirence pod palmami" lub zwiedzić specjalnie na ten dzień przygotowane wystawy m.in. przygotowaną przeze mnie wystawę książek różnych krajów świata.

Pomysłodawcą i koordynatorem całej imprezy była s. Sabina Doktór. To właśnie ona i nasza pani dyrektor Ilona Stasiak zmotywowały wszystkich nauczycieli do pracy na rzecz festynu. Cały dochód z Rodzinnego Festynu Misyjnego został przeznaczony na pomoc dzieciom Afryki oraz na zaadoptowaną przez naszą szkołę Mariettę Zulu.

Hanna Przetak
nauczyciel bibliotekarz SP Jejkowice


Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych

zaprasza do nowego, pięknie wyremontowanego i umeblowanego pomieszczenia - 27 października dokonano uroczystego otwarcia Biblioteki - zaproszenie (126 KB)

Czytelnicy zadowoleni z nowej biblioteki

wyremontowane, przestronne wnętrze, nowe meble

Scribo ergo sum. Antologia poezji uczniowskiej.

Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych wydała tomik wierszy uczniów "Budowlanki".

UKAZAŁ SIĘ TOMIK POEZJI UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

Pt.: "SCRIBO ERGO SUM. Antologia Poezji Uczniowskiej"

Okazało się, że Budowlanka ma ducha!

Z inicjatywy biblioteki powstała antologia poezji uczniów naszej szkoły.

okładka Antologii poezji uczniowskiej

Na nasz apel odpowiedziało dziesięciu młodych poetów, dzięki którym możliwe było stworzenie tego tomiku. Każdy z autorów zamieścił w nim kilka najbardziej osobistych, a jednocześnie najbardziej udanych wierszy. W antologii znajdziecie zarówno nieśmiałe próby poetyckie, jak i utwory dojrzałe. Prezentowana tematyka jest niezwykle różnorodna. Można tu odnaleźć cała gamę uczuć: od radości, poprzez zwątpienie do bólu i rozpaczy, wstrząsający nieraz zapis relacji międzyludzkich, wiele odcieni miłości, mnóstwo pytań - często bez odpowiedzi.

Wśród "dziesięciu wspaniałych" znaleźli się (w kolejności alfabetycznej):

Kaźmierczak Grzegorz, kl. V D

Kondrot Maciej, kl. IV B

Leporowska Joanna, kl. IV B

Machnik Marcin, kl.V D

Michalska Monika, kl. I iC

Pawłowska Sandra, kl. I iC

Podleśny Dorota, I KC

Sowa Maciej, kl. V D

Wiercioch Anna, kl. II KC

Wilkoławski Marcin, kl. V C

Dziękujemy wymienionym osobom za udział w tym przedsięwzięciu; szczególnie za to, że wystarczającą motywacją była dla Nich możliwość podzielenia się z innymi cząstką siebie.

Ł. Szlezinger (kl.V C) wykazał się dużą intuicją i wyczuciem artystycznym tworząc świetne ilustracje do tomiku, natomiast p. J. Henek wykonała projekt okładki. Nad całością czuwała p. E. Rafińska.

Tomik liczy 60 stron formatu A5, ma twardą okładkę, jest zszyty broszurowo (Specjalne podziękowania dla Ł. Nowaka z kl. II iD!). Antologię wydano w nakładzie 120 egz. (oczywiście w miarę potrzeb istnieje możliwość dodruku!)

!!! TOMIKI SĄ JESZCZE DO NABYCIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W CENIE 5 ZŁ !!!

tekst: E. Rafińska

Promocą tomiku poezji i jego twórców był specjalny "poranek autorski."

PORANEK POETYCKI

W piątek, 2 kwietnia 2004 r. odbył się poranek poetycki, który miał na celu promocję wydanego właśnie tomiku poezji uczniów naszej szkoły, a jednocześnie zaprezentowanie potencjału twórczego osób piszących wiersze. Spotkanie z poezją było adresowane do wszystkich czujących (faktycznie lub potencjalnie) ducha poezji.

Początkowa wizja "klasycznego" spotkania autorskiego ustąpiła miejsca widowisku o nieco bardziej teatralnym charakterze. Młodzi artyści mieli okazję wystąpić w podwójnej roli - poetów i aktorów. Wszyscy dołożyli starań, by scenografia w pełni oddawała klimat pokoju, który stał się miejscem akcji. Przywitaliśmy widzów w scenerii wieczoru, harmonizującego z wierszami o tematyce miłosnej, po czym przy dźwiękach budzącego się poranka "uczyniliśmy" dzień, na który złożyła się wybuchowa mieszanka tekstów o różnej tematyce. Młodzi poeci mieli dużą swobodę w przedstawianiu swoich wierszy, każdy miał okazję wyrazić siebie tak, jak czuje. Niektóre pomysły były bardzo zaskakujące np. tekst wiersza na płycie z podkładem muzycznym, obrazujący myśli poety w trakcie tworzenia, czy też odczytanie wiersza "parapolitycznego" na muszli klozetowej. Wszystko to oddawało niepowtarzalny klimat całego przedstawienia. Licznie zgromadzona publiczność niezwykle ciepło przyjęła występy swoich kolegów, co potwierdziła owacją na stojąco. Pan Dyrektor nie szczędził pochwał młodym twórcom. Podkreślił jednocześnie, że Budowlanka jest niezwykle uniwersalna - mamy wśród uczniów zdolnych sportowców, przedmiotowców, a także, co niezwykle budujące - POETÓW! Potem przyszedł czas na sprzedaż tomików i autografy - obopólna satysfakcja, a dla twórców prestiż.

Atmosfera entuzjazmu i poruszenia udzieliła się wszystkim. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów spotkania okazała się konieczność powtórzenia całego widowiska.

Po spotkaniu katecheta Robert Rusiniak powiedział: "Poranek poezji ZSB - poczułem się jak jubiler, nawet nie przypuszczałem, że nasza szkoła posiada takie perły. To prawdziwy skarb. Wierzę, że Bóg mieszka w sercu młodego człowieka."

Poranek z poezją ubarwili muzycznie Paweł Marchewka z kl.II KE (gitara i śpiew) oraz Marta Gojny z kl.IV B (śpiew). Dźwiękowcami byli jak zawsze niezawodni Marcin Morgała i Łukasz Kmiecik z kl. IV D. To, co działo się na scenie uwieczniali dla potomnych Łukasz Szlezinger (VB) i Krzysztof Waluś (II iC)

Mamy nadzieję że to, czego dokonali nasi poeci zachęci i ośmieli ich rówieśników do ujawnienia swoich talentów, tym bardziej, że impreza ma szansę stać się wydarzeniem cyklicznym.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i polecamy się na przyszłość!

Scenariusz poranka - E. Rafińska

Scenografia i prowadzenie - E. Rafińska, E. Maciejek

 

!!! KASETA Z PORANKU POETYCKIEGO BĘDZIE DOSTĘPNA W BIBLIOTECE !!!

 

tekst: Elżbieta Rafińska

Nad całością czuwała mgr Elżbieta Rafińska

Na przełomie grudnia i stycznia w ZSB w Rybniku miala miejsce ekspozycja jubileuszowa poświęcona życiu i twórczości Juliana Tuwima. Pokazano na niej znane i mniej znane oblicze poety.


Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku - Kamieniu

Dnia 19 05. 2005r. w Szkole Podstawowej nr 28 w Kamieniu został zorganizowany po raz drugi Międzyszkolny Konkurs dla klas II-III pt.

" Znam wiersze Brzechwy".

W konkursie wzięło udział 13 szkół rybnickich. Finał poprzedzony był etapem szkolnym. Przewodniczącą komisji konkursowej była metodyk nauczania zintegrowanego p. Grażyna Widera. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce Anna Ledwoń ( SP34),

II miejsce Maria Marcol (SP28),

III miejsce Marcin Harazim (SP21),

 IV miejsce Iwona Mika (ZSP 4),

V miejsce Magdalena Jędrośka (SP32).

 Cały konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze, uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu. Organizatorzy konkursu Krystyna Bochenek i Grażyna Kolarczyk wyrażają wdzięczność wszystkim sponsorom dzięki, którym miały możliwość kształtowania i rozwijania zainteresowań literackich wśród dzieci.

W przyszłym roku tematem konkursu będzie twórczość braci Grimm.


Biblioteka Gimnazjum nr 12

Dnia 14 lutego 2005 roku w Gimnazjum nr 12 w Rybniku-Niewiadomiu odbył się finał konkursu literackiego "Ty mnie na Wyspy Szczęśliwe zaprowadź".


Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 32 w Rybniku

W środę, 1 grudnia 2004 roku szkołę opanowały magiczne postacie znane z książek o Harrym Potterze.... więcej


Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 20 w Rybniku

III środowiskowy wieczór literacki którego gościem był Marek Szołtysek - propagator gwary śląskiej, pisarz, wydawca, nauczyciel. Spotkanie odbyło się 11.03.2005r. o godz. 18:00 w SP 20 w Gotartowicach. Organizatorka - Katarzyna Trzebunia.

Na przełomie października i listopada w Szkole Podstawowej nr 20 w Rybniku - Gotartowicach odbyła się wystawa książki japońskiej. Oprocz 40 książek dla dzieci w języku japońskim zgromadziliśmy sporo eksponatów przybliżających kraj kwitnącej wiśni. Wystawę odwiedziły 403 osoby... więcej

26 marca odbyło się w SP nr 20 spotkanie autorskie z ks. prof. Jerzym Szymikiem. Spotkanie przygotowała Katarzyna Trzebunia nauczyciel - bibliotekarz. Zespół wokalny, prezentacja multimedialna, a przede wszystkim: urzekający swoją osobowością poeta.


SP 5:

KONKURS CZYTELNICZY:
"DZIECI Z BULLERBYN"

Konkurs został zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Jego cele to: rozbudzanie zainteresowania twórczością Astrid Lindgren; sprawdzenie stopnia umiejętności czytania ze zrozumieniem książki "Dzieci z Bullerbyn"; kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas III (18 dzieci).
Uczestnicy odpowiadali na pytania różnego typu (pisemne - dotyczące twórczości autorki, ustne - zestaw pyt. wymagających odpowiedzi rozwiniętych, pytania z odpowiedziami do wyboru, hasła krzyżówki).

Po dogrywce zwycięzcami w tymże konkursie zostali:

I miejsce
Aleksandra Libera 3d
Martyna Kowacka 3d
Karolina Brzezińska 3a
Aleksandra Rzerzycha 3a

II miejsce
Karolina Krasucka 3a
Jakub Ptak 3d
Barbara Tomas 3c
Rafał Smołka 3c

III miejsce
Magdalena Łopatka 3c
Sara Pszonka 3c

Laureaci zostali nagrodzeni książkami i dyplomami.  
Bibliotekarki: Lidia Hajduk i Ewa Łopatka

Od kilku lat bibliotekarze Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych organizują Konkurs Jednego Wiersza.

Więcej o tym konkursie.


Nauczyciele - bibliotekarze wszystkich szkół podstawowych zorganizowali uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA.

Pani Krystyna Adamczyk z SP 24 zaprosiła Doradcę Metodycznego wraz z kilkoma bibliotekarkami na imprezę, w której brała udział cała szkoła.

Obok zdjęcie przedstawiciela Telewizji Kablowej - pana Rzymanka.

Poniżej postacie ze świata baśni przyjmujące nowych czytelników.

   

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 21 w Rybniku - Niedobczycach
prowadzona przez panią Beatę Kozielską-Oleś:

Pasowanie na czytelnika

Klasa I a 

2000/2001

Piąta Loteria Fantowa

Każdy los wygrywał a dochód zasilił bibliotekę i gabnet pedagoga.

28 listopada 2003

W KRAINIE WRÓŻB I MAGII

Wróżenie poprzedzone lekcją biblioteczną - wyszukiwanie informacji o św. Andrzeju i tradycjach andrzejkowych. Organizacją imprezy zajęło się kilka osób z VI b. Wystrój biblioteki nadał "Krainie" odpowiednią atmosferę. Wróżki używały różnych akcesoriów: kwiatów, ziarenek, kart i kryształowej kuli. Było wesoło i przyjemnie.

Czy znasz Kubusia Puchatka?

Konkurs czytelniczy dla klas drugich.

Czteroosobowe drużyny wykonywały kilka zadań. M. in. uzupełniały tekst, kojarzyły rekwizyty z odpowiednią przygodą, układały puzzle.

Każda drużyna została nagrodzona dyplomem, a każdy uczestnik długopisem i zeszytem - oczywiście "kubusiowym".


W bibliotekach szkół podstawowych często odbywają się konkursy, wystawy i inne imprezy związane z Kubusiem Puchatkiem.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybniku - Piaskach prowadzona przez panie Izabelę Mazurek i Barbarę Adamczyk:

luty 2003

Różnorodność wydań książeczek o Kubusiu dzieci poznały na wystawie pokonkursowej.


Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Rybniku
pani Elżbieta Honka realizuje cykl spotkań dla dzieci świetlicowych: Spotkania Przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

12 grudnia 2003 odbyły się zajęcia otwarte dla innych nauczycieli-bibliotekarzy: Wesołe Święta Kubusia Puchatka i Jego Przyjaciół. Zainteresowanym koleżankom pani mgr E. Honka chętnie udostępni swoje materiały do zajęć (a jest ich niemało).


Zachęcamy do dzielenia się zrealizowanymi pomysłami!!

TNBSP w Rybniku -  strona główna

Prezes TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny:
mgr Romana Piecha:
tnbsp.rybnik@gmail.com

Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com