Na
początku maja 2007 utworzono oddzielne strony informujące o działaniach
realizowanych w bibliotekach prowadzonych przez członków naszego Oddziału TNBSP oraz innych nauczycieli - bibliotekarzy Rybnika i okolic.
Ta strona będzie odtąd funkcjonowała jako swoiste archiwum.
SP nr 1 ; SP nr 3 Piaski ; SP nr 5 ; SP nr 20 Gotartowice ; SP nr 21 Niedobczyce ; SP nr 24 ; SP nr 28 Kamień ; SP nr 32 ; SP Jejkowice ; G nr 1 ; G nr 12 ; ZS Budowlanych ; ZS Ekonomiczno - Usługowych
Biblioteka szkolna z SP 3 w Leszczynach organizuje ciekawe wycieczki.
1. Wycieczki do Biblioteki Publicznej Filia Nr1 w Leszczynach.
Dla wszystkich uczniów kl. III zorganizowano wyjście do miejscowej biblioteki publicznej.
Uczniowie zapoznali się ze zbiorami, szczególnie z tymi, przeznaczonymi dla młodszych dzieci, katalogami oraz regulaminem biblioteki.
Chętnym uczniom panie bibliotekarki założyły karty czytelnika i w ten sposób niektórzy wypożyczyli pierwszą książkę z tej biblioteki.
Organizatorki:
Katarzyna Jastrzębska i Aleksandra Michalik
2. Wycieczka do redakcji "Gazety Wyborczej" w Tychach.
Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z uczniami kl. VI e oraz zaprzyjaźnioną biblioteką szkolną z SP w Leszczynach mieli okazję do bliższego poznania redakcji i drukarni "Gazety Wyborczej".
Uczniowie poznali pracę dziennikarza i poszczególne etapy powstawania gazety. Mogli również na żywo podejrzeć i podsłuchać dziennikarza radiowego w radiostacji "Złote Przeboje".
Organizatorki: Katarzyna Jastrzębska i Aleksandra Drapacz ( polonista)
17 kwietnia 2007 w Szkole Podstawowej nr 4 w Czerwionce - Leszczynach przy Zespole Szkół nr 2 odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych pokazali swoje umiejętności w recytacji wierszy, przedstawieniu i konkursie o bibliotece.
Złożyli uroczyste przyrzeczenie w obecności swoich rodziców i wicedyrektor szkoły. Ozdobą pasowania był występ kółka teatralnego z przedstawieniem "Pippi i to nie jedna!", przygotowanego na podstawie książki "Pippi Pończoszanka" z okazji Roku Astid Lindgren. (nagrodzonego I nagrodą na VII Przeglądzie Kultury Szkolnej w Czerwionce - Leszczynach).
Każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom pasowania, pierwszą wypożyczoną książkę i zakładkę wykonaną przez Koło Przyjaciół Biblioteki.
Izabela Skowronek
Z biblioteki szkolnej ZSS w Radlinie
Wielkanocne "spotkanie z książką"
We wtorek 3 kwietnia 2007 r. w czytelni szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "spotkań z książką". Uczennice z Koła Przyjaciół Książki świątecznie udekorowały bibliotekę oraz przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów inscenizację pt. "Zbliża się Wielkanoc". Uczniowie oglądali piękne pisanki i wyklejanki zrobione przez artystkę ludową.
Później dziewczęta i chłopcy wysłuchali, czytanej na głos, baśni Andersena "Brzydkie kaczątko". Podczas spotkania panowała bardzo miła i świąteczna atmosfera. Nad całością czuwali nauczyciele bibliotekarze ZSS: Anna Bułat i Joanna Szewczyk. Wielkanocne "spotkanie z książką" w czytelni szkolnej, zaproszonych uczniów nauczania zintegrowanego, zostało uwiecznione na fotografiach.
Opracowały: Anna Bułat i Joanna Szewczyk
Pasowanie uczniów klas I na czytelników
W bibliotece Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie, 8 lutego 2007 r., odbyła się niezwykła uroczystość. Uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników. Uczennice z Koła Przyjaciół Książki, przebrane w stroje krasnali i królowej książki, przygotowały dla gości inscenizację o książce. Dzieci zapoznały się z życzeniami książki, regulaminem biblioteki, poznały zasady samodzielnego wypożyczania książek. Po uroczystym ślubowaniu zostały pasowane na czytelników i wypożyczyły pierwszą książkę. Na pożegnanie 77 nowych czytelników otrzymało pamiątkowe zakładki oraz tekst z życzeniami książki - O co prosi książka i zaproszenie do częstych odwiedzin biblioteki. A oto nasi nowi czytelnicy:
Klasa I a |
Klasa I b |
Klasa I c |
Klasa I c |
Joanna Szewczyk i Anna Bułat
"Gwiazdkowe spotkanie z książką"w bibliotece ZSS w Radlinie
Tradycyjnie i w tym roku, w bibliotece Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie, miało miejsce "Gwiazdkowe spotkanie z książką", na które zostali zaproszeni uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Przygotowano dla nich szereg niespodzianek. Spotkanie, zatytułowane "Świąteczne życzenia", rozpoczęło się od wspólnego wykonania piosenki "Pada śnieg". Były informacje związane z historią: świąt, choinki, szopki, kolęd i pierwszych kartek z życzeniami. Rozmawialiśmy o tradycyjnych polskich zwyczajach bożonarodzeniowych. Nie zabrakło również wspólnie śpiewanych polskich kolęd i recytacji okolicznościowej poezji dziecięcej. Zgodnie z nazwą imprezy - spotkanie z książką - nie obeszło się bez głośnego czytania. Dziewczęta z KPK przygotowały bajki "Dlaczego wół i osioł" oraz "W wigilijną noc", które czytały z podziałem na role. Uroczysty nastrój podkreślała świąteczna dekoracja w bibliotece oraz wystawka książek, związanych tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia.
Spotkanie przygotowali i nauczyciele bibliotekarze z ZSS w Radlinie Anna Bułat i Joanna Szewczyk.
Bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Andrzejem Żakiem w Szkole Podstawowej nr 1 w Leszczynach
Spotkania autorskie, których celem jest
bezpośredni kontakt z pisarzem i jego pracą,
dostarczają nie tylko wielu wrażeń młodym odbiorcom
książki, ale przede wszystkim są istotnym elementem
rozwoju kultury czytelniczej dzieci i młodzieży. 23 listopada w SP 1 w Leszczynach odbyło się spotkanie z Andrzejem Żakiem, autorem licznych książek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci. |
Pisarz
ciekawie i z dużą dozą humoru opowiadał o swojej twórczości,
czytał fragmenty książek, zaś pani Teresa Darmoń z
wydawnictwa Videograf II przygotowała dla dzieci (uczniów klas
IV-VI) atrakcyjne konkursy z nagrodami! Autor nawiązał
współpracę z Fundacją ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom i
jego książki znajdują się na liście pozycji rekomendowanych
przez fundację do czytania dzieciom.
Chcę zachęcić nauczycieli
bibliotekarzy do zorganizowania takiego spotkania w swojej
placówce (kontakt z pisarzem, a także wiele informacji o
autorze i jego twórczości oraz organizacji spotkań, które są
bezpłatne! można znaleźć w Internecie).
W załączonej
prezentacji można zobaczyć zdjęcia z naszego spotkania.
Mirela
Kluczniok
Nauczyciel- bibliotekarz SP1 Leszczyny
Szkoła Podstawowa w Jejkowicach
18 marca 2006 r. odbył się w naszej szkole Rodzinny Festyn Misyjny. "Przywracajmy
nadzieję ubogim" to hasło przewodnie całej akcji.
Celem tej imprezy było poszerzenie wiadomości na temat kontynentu afrykańskiego i zapoznanie się z trudną sytuacją tamtejszych dzieci. Na całość festynu m.in. składały się: występy artystyczne uczniów naszej szkoły, spotkanie z Wolontariatem Misyjnym działającym przy Zespole Szkół Salezjańskich w Świętochłowicach, wyświetlanie filmów o tematyce misyjnej, sprzedaż pamiątek afrykańskich, malowanie tatuaży, robienie ciekawych fryzur, loteria fantowa. Można było także odpocząć w "Kawirence pod palmami" lub zwiedzić specjalnie na ten dzień przygotowane wystawy m.in. przygotowaną przeze mnie wystawę książek różnych krajów świata.
Pomysłodawcą i koordynatorem całej imprezy była s. Sabina Doktór. To właśnie ona i nasza pani dyrektor Ilona Stasiak zmotywowały wszystkich nauczycieli do pracy na rzecz festynu. Cały dochód z Rodzinnego Festynu Misyjnego został przeznaczony na pomoc dzieciom Afryki oraz na zaadoptowaną przez naszą szkołę Mariettę Zulu.
Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych
zaprasza do nowego, pięknie wyremontowanego i umeblowanego pomieszczenia - 27 października dokonano uroczystego otwarcia Biblioteki - zaproszenie (126 KB)
Czytelnicy zadowoleni z nowej biblioteki |
wyremontowane, przestronne wnętrze, nowe meble |
Scribo ergo sum. Antologia poezji
uczniowskiej. Biblioteka Zespołu Szkół Budowlanych wydała tomik wierszy uczniów "Budowlanki". UKAZAŁ SIĘ TOMIK POEZJI UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Pt.: "SCRIBO ERGO SUM. Antologia Poezji Uczniowskiej" Okazało się, że Budowlanka ma ducha! Z inicjatywy biblioteki powstała antologia poezji uczniów naszej szkoły. |
Na nasz apel odpowiedziało dziesięciu młodych poetów, dzięki którym możliwe było stworzenie tego tomiku. Każdy z autorów zamieścił w nim kilka najbardziej osobistych, a jednocześnie najbardziej udanych wierszy. W antologii znajdziecie zarówno nieśmiałe próby poetyckie, jak i utwory dojrzałe. Prezentowana tematyka jest niezwykle różnorodna. Można tu odnaleźć cała gamę uczuć: od radości, poprzez zwątpienie do bólu i rozpaczy, wstrząsający nieraz zapis relacji międzyludzkich, wiele odcieni miłości, mnóstwo pytań - często bez odpowiedzi.
Wśród "dziesięciu wspaniałych" znaleźli się (w kolejności alfabetycznej):
Kaźmierczak Grzegorz, kl. V D
Kondrot Maciej, kl. IV B
Leporowska Joanna, kl. IV B
Machnik Marcin, kl.V D
Michalska Monika, kl. I iC
Pawłowska Sandra, kl. I iC
Podleśny Dorota, I KC
Sowa Maciej, kl. V D
Wiercioch Anna, kl. II KC
Wilkoławski Marcin, kl. V C
Dziękujemy wymienionym osobom za udział w tym przedsięwzięciu; szczególnie za to, że wystarczającą motywacją była dla Nich możliwość podzielenia się z innymi cząstką siebie.
Ł. Szlezinger (kl.V C) wykazał się dużą intuicją i wyczuciem artystycznym tworząc świetne ilustracje do tomiku, natomiast p. J. Henek wykonała projekt okładki. Nad całością czuwała p. E. Rafińska.
Tomik liczy 60 stron formatu A5, ma twardą okładkę, jest zszyty broszurowo (Specjalne podziękowania dla Ł. Nowaka z kl. II iD!). Antologię wydano w nakładzie 120 egz. (oczywiście w miarę potrzeb istnieje możliwość dodruku!)
!!! TOMIKI SĄ JESZCZE DO NABYCIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W CENIE 5 ZŁ !!!
tekst: E. Rafińska
Promocą tomiku poezji i jego twórców był specjalny "poranek autorski."
PORANEK POETYCKI
W piątek, 2 kwietnia 2004 r. odbył się poranek poetycki, który miał na celu promocję wydanego właśnie tomiku poezji uczniów naszej szkoły, a jednocześnie zaprezentowanie potencjału twórczego osób piszących wiersze. Spotkanie z poezją było adresowane do wszystkich czujących (faktycznie lub potencjalnie) ducha poezji.
Początkowa wizja "klasycznego" spotkania autorskiego ustąpiła miejsca widowisku o nieco bardziej teatralnym charakterze. Młodzi artyści mieli okazję wystąpić w podwójnej roli - poetów i aktorów. Wszyscy dołożyli starań, by scenografia w pełni oddawała klimat pokoju, który stał się miejscem akcji. Przywitaliśmy widzów w scenerii wieczoru, harmonizującego z wierszami o tematyce miłosnej, po czym przy dźwiękach budzącego się poranka "uczyniliśmy" dzień, na który złożyła się wybuchowa mieszanka tekstów o różnej tematyce. Młodzi poeci mieli dużą swobodę w przedstawianiu swoich wierszy, każdy miał okazję wyrazić siebie tak, jak czuje. Niektóre pomysły były bardzo zaskakujące np. tekst wiersza na płycie z podkładem muzycznym, obrazujący myśli poety w trakcie tworzenia, czy też odczytanie wiersza "parapolitycznego" na muszli klozetowej. Wszystko to oddawało niepowtarzalny klimat całego przedstawienia. Licznie zgromadzona publiczność niezwykle ciepło przyjęła występy swoich kolegów, co potwierdziła owacją na stojąco. Pan Dyrektor nie szczędził pochwał młodym twórcom. Podkreślił jednocześnie, że Budowlanka jest niezwykle uniwersalna - mamy wśród uczniów zdolnych sportowców, przedmiotowców, a także, co niezwykle budujące - POETÓW! Potem przyszedł czas na sprzedaż tomików i autografy - obopólna satysfakcja, a dla twórców prestiż.
Atmosfera entuzjazmu i poruszenia udzieliła się wszystkim. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów spotkania okazała się konieczność powtórzenia całego widowiska.
Po spotkaniu katecheta Robert Rusiniak powiedział: "Poranek poezji ZSB - poczułem się jak jubiler, nawet nie przypuszczałem, że nasza szkoła posiada takie perły. To prawdziwy skarb. Wierzę, że Bóg mieszka w sercu młodego człowieka."
Poranek z poezją ubarwili muzycznie Paweł Marchewka z kl.II KE (gitara i śpiew) oraz Marta Gojny z kl.IV B (śpiew). Dźwiękowcami byli jak zawsze niezawodni Marcin Morgała i Łukasz Kmiecik z kl. IV D. To, co działo się na scenie uwieczniali dla potomnych Łukasz Szlezinger (VB) i Krzysztof Waluś (II iC)
Mamy nadzieję że to, czego dokonali nasi poeci zachęci i ośmieli ich rówieśników do ujawnienia swoich talentów, tym bardziej, że impreza ma szansę stać się wydarzeniem cyklicznym.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i polecamy się na przyszłość!
Scenariusz poranka - E. Rafińska
Scenografia i prowadzenie - E. Rafińska, E. Maciejek
!!! KASETA Z PORANKU POETYCKIEGO BĘDZIE DOSTĘPNA W BIBLIOTECE !!!
tekst: Elżbieta Rafińska
Nad całością czuwała mgr Elżbieta Rafińska
Na przełomie grudnia i stycznia w ZSB w Rybniku miala miejsce ekspozycja jubileuszowa poświęcona życiu i twórczości Juliana Tuwima. Pokazano na niej znane i mniej znane oblicze poety. |
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 28 w Rybniku - Kamieniu
Dnia 19 05. 2005r. w Szkole Podstawowej nr 28 w Kamieniu został zorganizowany po raz drugi Międzyszkolny Konkurs dla klas II-III pt.
" Znam wiersze Brzechwy".
W konkursie wzięło udział 13 szkół rybnickich. Finał poprzedzony był etapem szkolnym. Przewodniczącą komisji konkursowej była metodyk nauczania zintegrowanego p. Grażyna Widera. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce Anna Ledwoń ( SP34),
II miejsce Maria Marcol (SP28),
III miejsce Marcin Harazim (SP21),
IV miejsce Iwona Mika (ZSP 4),
V miejsce Magdalena Jędrośka (SP32).
Cały konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze, uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu. Organizatorzy konkursu Krystyna Bochenek i Grażyna Kolarczyk wyrażają wdzięczność wszystkim sponsorom dzięki, którym miały możliwość kształtowania i rozwijania zainteresowań literackich wśród dzieci.
W przyszłym roku tematem konkursu będzie twórczość braci Grimm.
Dnia 14 lutego 2005 roku w Gimnazjum nr 12 w Rybniku-Niewiadomiu odbył się finał konkursu literackiego "Ty mnie na Wyspy Szczęśliwe zaprowadź".
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 32 w Rybniku
W środę, 1 grudnia 2004 roku szkołę opanowały magiczne postacie znane z książek o Harrym Potterze.... więcej
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 20 w Rybniku
III środowiskowy wieczór literacki którego gościem był Marek Szołtysek - propagator gwary śląskiej, pisarz, wydawca, nauczyciel. Spotkanie odbyło się 11.03.2005r. o godz. 18:00 w SP 20 w Gotartowicach. Organizatorka - Katarzyna Trzebunia.
Na przełomie października i listopada w Szkole Podstawowej nr 20 w Rybniku - Gotartowicach odbyła się wystawa książki japońskiej. Oprocz 40 książek dla dzieci w języku japońskim zgromadziliśmy sporo eksponatów przybliżających kraj kwitnącej wiśni. Wystawę odwiedziły 403 osoby... więcej
26 marca odbyło się w SP nr 20 spotkanie autorskie z ks. prof. Jerzym Szymikiem. Spotkanie przygotowała Katarzyna Trzebunia nauczyciel - bibliotekarz. Zespół wokalny, prezentacja multimedialna, a przede wszystkim: urzekający swoją osobowością poeta.
KONKURS
CZYTELNICZY: |
|
Po dogrywce zwycięzcami w tymże
konkursie zostali: I miejsce Aleksandra Libera 3d Martyna Kowacka 3d Karolina Brzezińska 3a Aleksandra Rzerzycha 3a II miejsce Karolina Krasucka 3a Jakub Ptak 3d Barbara Tomas 3c Rafał Smołka 3c III miejsce Magdalena Łopatka 3c Sara Pszonka 3c Laureaci zostali nagrodzeni książkami i dyplomami. Bibliotekarki: Lidia Hajduk i Ewa Łopatka |
Od kilku lat bibliotekarze Zespołu Szkół
Ekonomiczno - Usługowych organizują Konkurs Jednego
Wiersza. Więcej o tym konkursie. |
Nauczyciele - bibliotekarze
wszystkich szkół podstawowych zorganizowali uroczyste
PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Pani Krystyna Adamczyk z SP 24 zaprosiła Doradcę Metodycznego wraz z kilkoma bibliotekarkami na imprezę, w której brała udział cała szkoła. Obok zdjęcie przedstawiciela Telewizji Kablowej - pana Rzymanka. Poniżej postacie ze świata baśni przyjmujące nowych czytelników. |
|
Biblioteka Szkoły
Podstawowej nr 21 w Rybniku - Niedobczycach
prowadzona przez panią Beatę Kozielską-Oleś:
Pasowanie na czytelnika Klasa I a 2000/2001 |
|
Piąta Loteria Fantowa Każdy los wygrywał a dochód zasilił bibliotekę i gabnet pedagoga. |
|
28 listopada 2003 W KRAINIE WRÓŻB I MAGII Wróżenie poprzedzone lekcją biblioteczną - wyszukiwanie informacji o św. Andrzeju i tradycjach andrzejkowych. Organizacją imprezy zajęło się kilka osób z VI b. Wystrój biblioteki nadał "Krainie" odpowiednią atmosferę. Wróżki używały różnych akcesoriów: kwiatów, ziarenek, kart i kryształowej kuli. Było wesoło i przyjemnie. |
|
Czy znasz Kubusia Puchatka? Konkurs czytelniczy dla klas drugich. Czteroosobowe drużyny wykonywały kilka zadań. M. in. uzupełniały tekst, kojarzyły rekwizyty z odpowiednią przygodą, układały puzzle. Każda drużyna została nagrodzona dyplomem, a każdy uczestnik długopisem i zeszytem - oczywiście "kubusiowym". |
W bibliotekach szkół podstawowych często odbywają się konkursy, wystawy i inne imprezy związane z Kubusiem Puchatkiem.
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybniku - Piaskach prowadzona przez panie Izabelę Mazurek i Barbarę Adamczyk:
luty 2003 Różnorodność wydań książeczek o Kubusiu dzieci poznały na wystawie pokonkursowej. |
W Bibliotece Szkoły
Podstawowej nr 1 w Rybniku
pani Elżbieta Honka realizuje cykl spotkań dla dzieci
świetlicowych: Spotkania Przyjaciół ze Stumilowego Lasu.
12 grudnia 2003 odbyły się zajęcia otwarte dla innych nauczycieli-bibliotekarzy: Wesołe Święta Kubusia Puchatka i Jego Przyjaciół. Zainteresowanym koleżankom pani mgr E. Honka chętnie udostępni swoje materiały do zajęć (a jest ich niemało).
Zachęcamy do dzielenia się zrealizowanymi pomysłami!!
Prezes
TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny: Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com |