"Czytanie to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

Pasowanie na czytelnika w Zespole Szkół nr 1 w Czerwionce - Leszczynach

My uczniowie pierwszej klasy, tobie książko przyrzekamy, że szanować cię będziemy, krzywdy zrobić i nie damy.

29 lutego uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 w Leszczynach zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.

"Pasowanie na czytelnika" od wielu lat jest elementem rytuału szkolnego leszczyńskiej Jedynki. Podczas uroczystości starsi uczniowie z koła bibliotecznego przebrani za bohaterów najpiękniejszych baśni polskich i zagranicznych, przedstawili pierwszoklasistom inscenizację połączoną z zagadkami literackimi. Uczniowie zostali również zapoznani z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz postępowania z książką. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i piękną zakładkę. Ta wesoła  zabawa dostarczyła wielu radości nowym czytelnikom biblioteki szkolnej. Największe jednak emocje towarzyszyły najmłodszym podczas pierwszego samodzielnego wypożyczania książki. Każdy z uśmiechem deklarował, że od dziś będzie częstym gościem w szkolnej książnicy.

Dzieci z wielkim entuzjazmem rozpoczynają swoją przygodę z książką, warto więc pielęgnować ten zapał, częściej odwiedzać biblioteki i czytać wspólnie z dziećmi. Zachęcam rodziców, dziadków do codziennego czytania swoim pociechom, bo tak naprawdę we  wspólnym czytaniu nie chodzi o kolejną przeczytaną książkę, ale przede wszystkim o to, by razem spędzić czas, rozmawiać, budować więzi i zaufanie.

 

                                                                                                                       Mirela Kluczniok


Bibioteki Szkone i Pedagogiczna w Rybniku