logo by lUkasz

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POETYCKI

"daj mi SŁOWO"

Organizowany przez: Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku oraz II LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim.

Galeria 2012 ; Galeria 2010 ; Galeria 2010 bis ; Galeria 2008 ; Galeria 2006 ; Galeria 2005

11 edycja konkursu - regulamin


10 edycja konkursu - regulamin

X edycja Regionalnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO" - GALERIA zdjęć na FB zobacz

 28 kwietnia odbył się uroczysty finał X edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO". Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku we współpracy z II LO z Wodzisławia Śląskiego. Zależało nam na tym, by jubileuszowy finał był wyjątkowy, dlatego wszystkich uczestników i zaproszonych gości przyjęliśmy w auli Powiatowej i Miejskiej  Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Przypomnijmy, że konkurs "daj mi Słowo" jest adresowany do młodych poetów z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wzorem poprzednich edycji honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Rybnika.

W czasie 10 edycji konkursu poetyckiego "daj mi Słowo", jury przeczytało w sumie 635 wierszy nadesłanych przez 390 uczniów z różnych szkół naszego regionu. Pierwszy konkurs poetycki "Daj mi Słowo" odbył się w 2005 roku.

W tym roku 41 młodych poetów ze szkół podstawowych i średnich z Rybnika, Wodzisławia, Żor, Jastrzębia, Raciborza, Czerwionki Leszczyn, Czernicy i Świerklan podjęło nasze poetyckie wyzwanie i zmierzyło się z tematyką wartości, takich jak prawda, dobro, piękno. Jury w składzie: Romana Piecha, Hanna Goszyc-Góreczna i Sylwia Bańczyk, miało jak zwykle ciężki orzech do zgryzienia.

Punktem kulminacyjnym gali było wręczenie nagród laureatom konkursu w dwóch kategoriach. Laur zwycięstwa przypadł w udziale Katarzynie Śpiewok, uczennicy SP nr 36 w Rybniku, która napisała wiersz "Szczęścia oblicza" (kategoria szkoły podstawowe) oraz Mateuszowi Konskowi z ZST w Rybniku, autorowi wiersza "Wspaniałe Królestwo" (kategoria szkoły średnie). Wszyscy laureaci - poniżej.

Wyróżnione teksty pięknie zaprezentowali uczniowie ZSB Rybnik. Z twórczości młodych adeptów pióra wyraźnie pobrzmiewała wiara, że pozytywne wartości, które od zawsze były tematem przewodnim konkursu "daj mi Słowo", zwyciężą, czego zewnętrznym wyrazem była tegoroczna, wiosenna dekoracja w kolorach nadziei.

Gościem specjalnym tegorocznego spotkania z poezją był pochodzący z Rybnika pan Adam Marek - poeta, człowiek wielu pasji i nietuzinkowa osobowość. Rozmowę przeprowadziła p. Ela Rafińska. Publiczność miała okazję wsłuchać się w jego poezję i zasmakować w nieoczywistej dykcji poetyckiej. Usłyszeliśmy co to ekfrazy, a także poznaliśmy nieco szczegółów z życia codziennego poety, warsztatu poetyckiego i jego działalności na rzecz lokalnego środowiska artystycznego w ramach działalności Wolnej Inicjatywy Artystycznej Wytrych. Nasz gość zachęcał to dalszych eksperymentów z poezją i do odkrywania własnej drogi interpretacyjnej twórczości innych, a na dodatek zaserwował publiczności próbkę brzmienia thinwhistle i lowwhistle. Był czas na autografy, pamiątkowe zdjęcia i oczywiście rozmowy przy kawie o poezji i życiu.

Spotkanie ubogacił muzycznie cudowny i utalentowany duet w składzie: p. Szymon Bartkowiak i Kamil Bluszcz, dostarczając zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń.

Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Było trochę muzyki i trochę poezji - wierzymy, że każdy wrócił do domu ubogacony wewnętrznie, a czas spędzony wspólnie różnił się od typowego popołudnia - i o to chodziło! Życzymy wszystkim młodym poetom, by nigdy nie zatracili swojej wrażliwości i nie wstydzili się przelewania swoich uczuć na papier. Pani Katarzyna Wróbel, dyrektor ZSB w Rybniku, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, na to jak bardzo współczesny świat potrzebuje dobrych słów. Tego dnia od młodych poetów otrzymaliśmy całkiem sporą ich dawkę. Do był dobry czas

 WYNIKI X EDYCJI KONKURSU "DAJ MI SŁOWO"

SZKOŁY PODSTAWOWE:
- I miejsce Katarzyna Śpiewok / KASIEK / "Szczęścia oblicza" SP nr 36 Rybnik
Dojrzałe spojrzenie autora na życie, trafne skojarzenia, oczywista, a jednocześnie zaskakująca puenta sprawiają, że wiersz zachwyca oryginalnością przekazu i stanowi definicję ludzkiego szczęścia.

- II miejsce Martyna Krauze  / Kajzerka / "Chłopiec we łzach" SP nr 11 w Rybniku
Urzekająca wrażliwość autora na krzywdę drugiego człowieka. To poetycki spacer z wartościami, którymi każdy z nas powinien kierować się w życiu.

- II miejsce Lena Szczypińska  /Lena / "Zatrzymaj się na chwilę" Zespół Szkół nr 1 z Wodzisławia Śl.
To poetycka próba przeciwstawiania się autorki archetypowi przemijania. Wiersz obrazuje szereg wskazówek, które mają uzmysłowić nam - odbiorcom, że w życiu czasami warto zatrzymać się tak po prostu.

- III miejsce Kinga Kunkel / Quoda / "Skarby" SP Czernica
Utwór stanowi liryczną opowieść o takich wartościach, jak prawda, dobro czy piękno. Oryginalne zestawienia słowne dają nam nowe spojrzenie na znaczenie słowa "skarby".

- III miejsce Marta Plaza-Kiersztyn  / MARTIX /  "Dobro..." SP nr 1 w Czerwionce - Leszczynach  
Interesująca liryczna rozprawa na temat istoty dobra. Autor dąży do uświadomienia odbiorcom tego, czym jest dobro i jak powinniśmy żyć, aby to dobro uwalniać z siebie każdego dnia.

Nagrodzone wiersze - zobacz

SZKOŁY ŚREDNIE:
- I miejsce Mateusza Konsek / Tańczący bażant/ "Wspaniałe królestwo" ZST w Rybniku
To poetycki, oryginalny i dojrzały manifest obnażający fałsz, zakłamanie, zdradę oraz chęć posiadania. Dzięki zestawieniu takich skojarzeń okazuje się, że rzekome wspaniałe królestwo wcale nie jest takie wspaniałe.

- II miejsce Zuzanna Knecht/ Zuzia / "Nadzieja" Zespół  Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu
Krótka a jakże treściwa refleksja na temat jednej z trzech naczelnych wartości, jaka jest nadzieja. Autorka swój liryk pieczętuje zaskakująca puentą, że to człowiek jest metafora nadziei.

- III miejsce Katarzyna Kwiatoń /KEJTI / "Gdzie jest dobro?" V LO w Rybniku
Autorka w sposób jasny i klarowny wskazuje na istotę tolerancji, podkreśla wartość wzajemnego szacunku między ludźmi bez względu na kolor skóry czy aparycję. Cały wywód dyskretnie odsłania czytelnikowi to, czym tak naprawdę jest dobro.

- I wyróżnienie Wiktoria Lubszczyk / Nike / "Paradoks piękna" Zespół Szkół nr 2 w Żorach
Intrygujący poemat, w którym autorka wskazuje na istotę piękna, która w rezultacie okazuje się być jedynie paradoksalnym pięknem.

- II wyróżnienie Dominik Adamczyk  / Żartowniś / "Piękno..." Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim
Interesująca dyskusja autora z odbiorcami, który to poprzez szereg pytań retorycznych próbuje skłonić czytelników do osobistej refleksji nad pięknem.

Nagrodzone wiersze - zobacz

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli naszą inicjatywę, a w szczególności:

 • Agencja Artystyczna Paweł Polaczy za profesjonalne nagłośnienie imprezy
 • Fikołek
 • Małgorzata Klimczak Zielone Wyspy
 • Teatr Ziemi Rybnickiej
 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku
 • Urząd Miasta Rybnik
 • Starostwo Powiatowe w Rybniku
 • Yatta.pl
 • Rada Rodziców Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku

Dziękujemy!  

Serdecznie zapraszamy Uczniów Państwa Szkoły do wzięcia udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji Regionalnego Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "Daj mi SŁOWO".

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Prezydent Miasta Rybnika oraz Starosta Powiatu Wodzisławskiego.

Celem Konkursu jest promocja młodych talentów poetyckich i umożliwienie publicznej prezentacji dorobku młodych poetów z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
Zależy nam na tym, by wychowawcy, a zwłaszcza nauczyciele języka polskiego, nauczyciele bibliotekarze i katecheci zachęcili uczniów do udziału w tej inicjatywie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim.

9 edycja konkursu - regulamin

IX Regionalny Konkurs Poetycki "Daj mi Słowo" rozstrzygnięty!

II LO im. ks. prof. J. Tischnera z Wodzisławia Śląskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku spieszą poinformować o wynikach 9 edycji Regionalnego konkursu Poetyckiego "Daj mi Słowo", którego forma, jak wszystko w tym roku musiała dostosować się do panujących warunków. To co napawa radością, to fakt, że młodych, wrażliwych, piszących wiersze ludzi jest tak dużo!

Ale do rzeczy! Jury w składzie pani Romana Piecha, pani Hanna Goszyc, pani Sylwia Bańczyk przyznało następujące miejsca:

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Karolina Lazar, SP Rogów - "LEKCJA TRZYNASTA"
II miejsce - Julia Wojak, ZSP Gorzyczki - "DRUGA PRAWDA"
III miejsce - Anna Leśny, SP 16 Żory - "NAJWAŻNIEJSZE"
wyróżnienie - Viktoria Łowicka, ZSP3 Racibórz - "PRAWDZIWA PRZYJAŹŃ"
wyróżnienie - Nikola Skrobol, SP Jankowice - "PIĘKNO KOBIETY"

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce - Julianna Lazar, PCKZiU Wodzisław Śląski - "ŚMIERĆ W NIEDZIELĘ"
II miejsce - Marta Zamarska, IV LO Jastrzębie Zdrój - "PRAWDA"
III miejsce - Marta Morgała, II LO Rybnik - "MORZE"
wyróżnienie - Kamil Gruszczyk, ZSM-E Rybnik - URBANISTYKA
wyróżnienie - Aneta Pawliczek, ZSE Wodzisław Śląski - " W KWIACIARNI"

Ze względów organizacyjnych nagrody i dyplomy wręczymy na uroczystości w czerwcu lub dostarczymy do szkół.

Wiersze nagrodzone można przeczytać w prezentacji:

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, a wyróżnionym i nagrodzonym szczególnie gratulujemy!


8 edycja konkursu - regulamin - plakat

Spotkanie z poezją w "Budowlance"

Galeria na FB ; Zdjęcia do pobrania z dysku Google

10 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku miał miejsce finał VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO", organizowanego wspólnie przez dwie zaprzyjaźnione szkoły - ZSB z Rybnika i II LO z Wodzisławia. Konkurs ma zasięg regionalny i jest adresowany do młodych poetów z Subregionu Zachodniego Województwa Ślaskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Rybnika.

Publiczność zgromadziła się pośród nastrojowej scenerii auli OPP "Przygoda". Konkurs otworzył dyrektor ZSB w Rybniku, pan Marek Florczyk, który pięknie wprowadził publiczność w poetycki nastrój prezentując wiersz swojego autorstwa z czasów młodzieńczych. Spotkanie ubogacił muzycznie pan Szymon Bartkowiak - anglista w tejże szkole, a prywatnie członek zespołu the October Leaves.

Gościem specjalnym tegorocznego spotkania z poezją był ks. prof. Jerzy Szymik, kapłan, poeta, teolog, którego słowa "Prawda potrzebuje piękna, by służyć dobru" stały się niejako motywem przewodnim konkursu. Ksiądz Jerzy przeczytał kilka swoich wierszy, które okrasił słowem komentarza i swoimi wspomnieniami. Wrodzone poczucie humoru naszego gościa pozwoliło nawiązać swoistą więź z uczestnikami spotkania, co szczególnie uwidoczniło się po części oficjalnej, kiedy to wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Był czas na autografy, pamiątkowe zdjęcia i oczywiście rozmowy przy kawie o poezji i życiu. To był bardzo dobry czas

Wierzymy, że każdy wrócił do domu ubogacony wewnętrznie, a czas spędzony wspólnie różnił się od typowego popołudnia  - i o to chodziło! Życzymy wszystkim młodym poetom, by nigdy nie zatracili swojej wrażliwości i nie wstydzili się przelewania swoich uczuć na papier.

PODSUMOWANIE KONKURSU:

Na konkurs wpłyneły 44 wiersze w dwóch kategoriach wiekowych z terenu Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia, Radlina, Marklowic i Żor. Podobnie jak w poprzedniej edycji, prace oceniało jury w składzie:

- Romana Piecha - przewodnicząca jury
- Hanna Goszyc-Góreczna - członek jury
- Sylwia Bańczyk - członek jury

Protokół jury:

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Miejsce

Imię i nazwisko szkoła Pseudonim Wiersz

1.

Anna Kawik ZSM-E Rybnik Anonna Ukryte piękno

2.

Edyta Kowalska Liceum Plastyczne
Wodzisław Śląski
Ruda Fotograf

3.

Kordian Piżgała ZS nr 5 im. JPII
Jastrzębie Zdrój
kordias Saeculum21

wyróżnienie

Adrianna Kurpanik Zespół Szkół Urszulańskich Rybnik Adika 27 Summa Summarum

wyróżnienie

Kamil Gruszczyk ZSM-E im. Tadeusza Kościuszki Rybnik Gruszczol Ty, ja i las

wyróżnienie

Magda Bąk ZS Ekonomicznych, Wodzisław Śląski Megi Zaufanie

KLASY VII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I KLASY GIMNAZJALNE

Miejsce

Imię i nazwisko szkoła Pseudonim Wiersz

1.

Nadia Bronny SP nr 36 Rybnik,
Sztolniowa 29b
Sumeho Różana prawda

2 ex aequo

Dominik Wala Sp nr 1 Wodzisław Śląski Domino Odwiedzałaś w snach

2 ex aequo

Julia Szeliga SP nr 3 Radlin Szelusia (VII) Trzy moce

3.

Tatiana Pyrcik Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Radlinie Geek Girl (Koleżanko i kolego)

NAGRODZONE TEKSTY

W imieniu organizatorów chciałam w tym miejscu podziękować:

- naszym sponsorom: Urzędowi Miasta Rybnika, Radzie Rodziców Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku, Księgarni 'Sowa' z Rybnika oraz Księgarni 'Orbita' z Rybnika, Ewie Olejniczak - bez Was by się to nie udało
- młodym poetom za udział w konkursie i uświetnienie swoją obecnością gali finałowej
- jurorom za poświęcenie i zaaangażowanie
- wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji konkursu - bez Was by się to nie udało - dobra robota!

Tekst: Elżbieta Rafińska
ZSB Rybnik

7 edycja konkursu - regulamin - plakat

Finał konkursu Daj mi SŁOWO!

Wyniki VII Regionalnego konkursu poetyckiego "daj mi SŁOWO" dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego

pseudonim

imię i nazwisko laureata

miejsce

nazwa szkoły

imię i nazwisko nauczyciela

Sun

Anna Podkładek

I

Żory, Gimnazjum nr 2 Mistrzostwa Sportowego im W. Korfantego

Jolanta Malec

Alutka

Alicja Wanke

I

Rybnik, Gimnazjum nr 3 im. J. Pukowca

Jolanta Dziewior

butterfly01

Marta Zamarska

II

Jastrzębie Zdrój, Gimnazjum nr 11. im. kard. S. Wyszyńskiego

Monika Filasek

Marti

Marta Popielarczyk

II

Wodzisław Śl. Gimnazjum nr 1

Aleksandra Żak

Ponti

Anna Dyrska

III

Orzesze, Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza

Agnieszka Grzondziel

ANKA

Anna Olszewska

III

Marklowice,  Gimnazjum im. prof. M. Gruchmanowej

Halina Winkler

P.M.

Paweł Mandera

wyróżnienie

Mikołów, Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich

Alicja Nowakowska

Adika 27

Adrianna Kurpanik

wyróżnienie

Czerwionka -Leszczyny, Gimnazjum nr 1. Im. Jana Pawła II

Beata Romaniuk

Komo

Karolina Komosińska

wyróżnienie

Orzesze, Gimnazjum w Zespole Szkół im. Poległych na Pasternioku

Anna Łukasik

Czerwony Kapturek

Agata Plichta

wyróżnienie

Wodzisław Śląski, Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej

Edyta Krebs

Nanavia

Natalia Hajok

I

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl.

Stanisława Wieczorek

Mekashimo

Karolina Słomka

II

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku

Marzena Popek

Brosa

Oliwia Mutwil

III

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl.

Patrycja Swierczyna

D.A.Pathroad

Dorota Ścieszka

III

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku

Marzena Popek

W dniu 11 marca (piątek) 2016 o godzinie 11.00 w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks, prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim ul. kard.S. Wyszyńskiego 41,  nastąpi ogłoszenie wyników II Regionalnego Konkursu Poetyckiego "...daj mi SŁOWO" dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, pod honorowym patronatem Starosty Wodzisławskiego.
Zapraszamy wszystkich uczestników wraz z opiekunami. Podczas ogłoszenia wyników- finału, odbędzie się spotkanie poetyckie z Panią Brygida Simką- lokalną poetką oraz nastąpi wręczenie nagród.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 8 marca (wtorek) na adres mailowy podany w regulaminie konkursu


6 edycja konkursu - 2013/2014 - nagrodzone prace GIMNAZJA - nagrodzone prace szkoły PONADGIMNAZJALNE

Spotkanie z poezją w "Budowlance"

26 lutego 2014r. w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku miał miejsce finał VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO", organizowanego wspólnie przez dwie zaprzyjaźnione szkoły - ZSB z Rybnika i II LO z Wodzisławia. W tym roku konkurs miał zasieg wojewódzki i był adresowany do młodych poetów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad konkursem objeli: Śląski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Rybnika oraz Starosta Powiatu Wodzisławskiego. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania z poezją była pani Hanna Goszyc - poetka i nauczycielka z pobliskiego Wodzisławia. Spotkanie ubogacili muzycznie utalentowani uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych. Było trochę muzyki i trochę poezji - wierzymy, że każdy wrócił do domu ubogacony wewnętrznie, a czas spędzony wspólnie różnił się od typowego popołudnia  - i o to chodziło! Życzymy wszustkim młodym poetom, by nigdy nie zatracili swojej wrażliwości i nie wstydzili się przelewania swoich uczuć na papier.

W kategorii gimnazjalnej wzięło udział 36 uczniów m.in. z Częstochowy, Rybnika, Jastrzębia, Żor, Wodzisławia, Radlina, Leszczyn, Mikołowa, Raciborza, Pietrowic Wielkich, Szonowic, Lipia, Krzanowic, Skrzydłowa czy Ostrowów nad Okszą.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyzwanie podjeło 31 (trzydziestu jeden) młodych poetów, m.in. z Rybnika, Żor, Rydyłtów, Mikołowa, Wodzisławia, Częstochowy, Czerwionki, Jastrzębia, Katowic, Raciborza czy Złotego Potoku

W tym roku wiersze uczestników oceniało jury w składzie:

Romana Piecha - przewodnicząca jury

Sylwia Bańczyk

Szymon Babuchowski

protokół komisji

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

GIMNAZJA

I miejsce - Paulina Pluta (Isiola), Gimnazjum w Skrzydłowie za wiersz "Dobre słowo". Jurorzy wskazują wyjątkową dojrzałość życiową i językową.

II miejsce - Paulina Gęsiarz (Gępa), Gimnazjum nr 14 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie za wiersz Prawda o dobrej śmierci. W ocenie jurorskiej doceniony za sprawność językową.

III miejsce - Daria Sitek (Dunia4), Gimnazjum nr3 w Żorach. Komisja konkursowa zauważa ogromną szczerość wierszowanego wyznania.

Wyróżnienia:

- Agata Plichta (Czerwony Kapturek), Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu Śląskim,

- Adrianna Kurpanik (Adika27), Zespół Szkół nr 1 w Leszczynach,

- Julia Różycka (Róża), Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich,

- Dominika Kluczna (Syriusz), Gimnazjum w Ostrowach nad Okszą,

- Wiktoria Ostrychasz (Wiki), Zespół Szklono-Przedszkolnego w Lipiu

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce - Patrycja Jędrzejewska (Klawiatura), Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach za wiersz "Do sedna". Tu jurorzy zgodnie twierdzili "PRAWDZIWA POEZJA"

II miejsce - Aleksandra Nowakowska (Nowy), III LO im. Zbigniewa Herberta w Żorach

Na przykładzie przypowieści - autorka daje nam przestrogę przed zejściem z drogi dobra

II miejsce - Kamil Jezusek (donkamillo155), Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku. Oceniający docenili prostotę filozofii sensu i celu życia.

III miejsce - Paula Różewicz, (Rose), VII LO w Częstochowie. Wiersz doceniony za lekkość, kompozycję i poruszenie wielu prawd życiowych

III miejsce - Dominika Smoliniec, Technikum nr 8 w Katowicach

Utwór przemyślany, nieprzegadany, doceniono chęć przeniesienia prawdy i piękna gwiazd do szarej rzeczywistości.

Wyróżnienia

- Aleksandra Kuźnik (Mery), IV LO im Kopernika w Rybniku

- Karolina Winiarek (Plejone), V LO w Jastrzębiu Zdroju

- Patryk Lewiński (Hunter), Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Rybniku.

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim za udział w konkursie, uświetnienie swoją obecnością gali finałowej, a wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu ogromne "Dziękuję" za pełen profesjonalizm. Duza buźka!

Więcej zdjęć z uroczystego finału znajdziecie na profilu Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku na FB - zapraszamy!

Tekst: Elżbieta Rafińska

ZSB Rybnik


Serdecznie zapraszamy miłośników poezji na uroczyste rozwiązanie Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO". Szczególnie zapraszamy uczestników konkursu wraz z osobami towarzyszącymi, a także opiekunów młodzieży. 
Finał odbędzie się w środę 26 lutego 2014 r. o godz. 15,00 w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku, ul. Świerklańska 42 (Aula OPP Przygoda) (ze względu na remont parkingu i drogi dojazdowej dojście do auli będzie specjalnie oznaczone)
Gościem specjalnym będzie poetka ze Śląska - pani Hanna Goszyc.  
W programie:
- Przywitanie gości, 
- Spotkanie z poetką, 
- Omówienie i podsumowanie konkursu, 
- Przedstawienie nagrodzonych tekstów, 
- Oprawa muzyczna finału - â Uczniowie ZSB w Rybniku
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia (jeżeli zgłasza się szkoła - prosimy o podanie ilości osób) do dnia 21.02.2014 w sekretariacie szkoły (tel. 32 42 222 79) lub mailowo (
zsbbiblioteka@wp.pl)


Piąta edycja konkursu - plakat

Laureci V Konkursu Poetyckiego ...daj mi SŁOWO

3 kwietnia 2012r. w Wodzisławskim Centrum Kultury miał miejsce finał piątej już edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "Daj mi SŁOWO".

Jury w składzie: Szymon Babuchowski, Romana Piecha, Krzyszytof Błażyca wyłoniło laureatów konkursu w dwóch kategoriach - szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

OTO WYNIKI:

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce         Mucha - Nikol Swandulla, ZSO w Rudniku I kl. gimnazjum

II miejsce        Zaplątana - Weronika Piksa,  Gimnazjum im. Karola Miarki Świerklany

III miejsce         Nika -        Dominika Trybuś, Gimnazjum im. Karola Miarki Świerklany

wyróżnienia 

Shakira - Natalia Sobaszek, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza Rybnik

GMS-   Łukasz Czogała, Gimnazjum nr 12 Rybnik

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce- O. Olga Kowcz, Zespół Szkół nr 2 im.. ks. prof. J Tischnera Żory

I miejsce FIOŁEK - Magdalena Cyroń, Liceum Sióstr Urszulanek w Rybniku 

II miejsce Jugwirt - Angelika Januszewska, I LO im. 14 Płk. Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim

III miejsce Orfeusz - Paweł Przybyła, Zespól Szkol Urszulańskich w Rybniku

Zdjęcia z finału

Przypominamy, że konkurs organizowany jest przez zaprzyjaźnione biblioteki - II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim i Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku. Honorowy patronat nad imprezą objęli Prezydent Miasta Rybnika oraz Starosta Powiatu Wodzisławskiego.

Organizatorzy dziękują jurorom za owocną pracę oraz Gabrieli Bonk z ZSU za nagłośnienie konkursu na stronie rybnickiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich (www.rybnik.pl/bsip)


ZAŁOŻENIA REGULAMINOWE:

 1. Organizatorem konkursu jest II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim oraz Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku.
 2. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Wodzisławskiego i Prezydent Miasta Rybnika.
 3. Celem konkursu jest podkreślenie roli i rangi twórczości poetyckiej
  w literaturze i życiu, odkrywanie młodych talentów, stwarzanie możliwości publicznych prezentacji tekstów.
 4. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
  - szkoły gimnazjalne
  - szkoły ponadgimnazjalne
  i jest przeznaczony dla uczniów województwa śląskiego.
 5. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przedłożenie maksymalnie jednego wiersza  o tematyce wartości takich jak: Prawda, Dobro, Piękno..., który nie był dotąd nigdzie publikowany.
 6. Prosimy o przesyłanie pracy w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego w czterech egzemplarzach oraz w wersji elektronicznej na płycie CD lub jako załącznik na adres mailowy zsbbiblioteka@wp.pl
 7. Do pracy opatrzonej pseudonimem należy dołączyć osobną, zaklejoną kopertę z tym samym pseudonimem, w której powinna się znaleźć informacja o danych osobowych Autora łącznie z adresem e-mailowym. Specjalny formularz do uzupełnienia stanowi załącznik niniejszego Regulaminu. Jest on również dostępny na stronie http://www.rybnik.pl/bsip/poezja.htm
 8. Prace konkursowe należy dostarczyć lub nadesłać do 1 marca 2012r. na adres:

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi  im. ks. prof.
J. Tischnera , ul. Wyszyńskiego 41, 44-300Wodzisław Śl.

lub składać u szkolnych koordynatorów konkursu, którzy dopilnują by każdy uczestnik spełnił wymogi opisane w punkach 5-8 i dostarczą paczkę zbiorczą pod wskazany wyżej adres.

 1. Wiersze oceniać będzie profesjonalne jury.
 2. Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych utworów nastąpi w kwietniu 2012 roku. O szczegółach finału uczestnicy zostaną poinformowani drogą elektroniczną.
 3. Wszystkie aktualne informacje, a w przyszłości także najlepsze teksty poetyckie, zdjęcia uczestników, podziękowania wszystkim, którzy wesprą naszą inicjatywę, zostaną zamieszczone na stronie:
  http://www.rybnik.pl/bsip/poezja.htm

W razie jakichkolwiek pytań piszcie na adres : zsbbiblioteka@wp.pl lub eolejniczak@poczta.fm.

Dane uczestnika konkursu poetyckiego

"daj mi SŁOWO"

(podane w osobnej kopercie)

pseudonim  
imię i nazwisko  
nazwa szkoły, klasa  
e-mail (wyraźnie!)  
telefon kontaktowy  
opiekun  

ARCHIWUM

Czwarta edycja konkursu (zobacz zdjęcia Elżbiety Rafińskiej ; zobacz zdjęcia Siostry Joanny Żuk ; wyróżnione wiersze):

Wyniki IV edycji konkursu:

I miejsce --- nie przyznano

II miejsce - Joanna Goik pseud. Orchidea z I LO im. Staszica w Jastrzębiu Zdroju za "*** stoi niebo" i za "Balladę o przyszłym domu"

III miejsce - Bogumiła Dziel pseud. kodoferata - z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku za "*** rozmawiamy ściszonymi głosami" i za "Balladę dentystyczno-pomarańczową"

Wyróżnienia :

I stopnia - Magdalena Cyroń - pseud. FIOŁEK z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku za "Uwierzyć"

I stopnia - Monika Malgrab - pseud. monik. z LO im. Noblistów Polskich nr 1 w Rydułtowach za "Dopóki nie poznałam Ciebie"

II stopnia - Katarzyna Koźlik pseud. Kasios z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Rybniku

II stopnia - Agnieszka Morawska pseud. AXELIA z Zespołu Szkół nr 2 im Tischnera w Żorach

II stopnia - Ewelina Kawulok pseud. NAMIDA z Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku

II stopnia - Szymon Gontarz pseud. Ramzes z II LO im Tischnera w Wodzisławiu Śląskim

JURY:
- ks. Andrzej Gruszka
- Szymon Babuchowski
- Romana Piecha
- Sylwia Bańczyk

Ilość uczestników 32, ilość wierszy 67, z różnych miast woj. Śląskiego Knurów, Mikołów, Rybnik, Tychy, Czerwionka Leszczyny, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Jastrzębie

Gość:
Ks. Wiesław Hudek, poeta muzyk, autor tylko tomików poezji, felietonów. Duszpasterz organistów. Obecnie pracuje w kościele pw. Brata Alberta w Żorach. Poezja towarzyszy księdzu od dawna, zaczął pisać mając kilkanaście lat i jak większość poetów początkowo pisał do szuflady. Po raz pierwszy ks. Wiesław swoje pierwsze wiersze przeczytał młodemu filologowi w dość dramatycznych okolicznościach, a następnie odważył sie je pokazać poecie ks. prof. Jerzemu Szymikowi. Wkrótce potem ukazał sie pierwszy tomik Zapisany na skraju serca. Drugi zbiorek Śpiew duszy poświecony jest bliskiemu, zmarłemu bardzo młodo przyjacielowi księdzu Tomkowi niezwykłemu człowiekowi zafascynowanemu poezją Miłosza. Najbardziej osobisty tomik Matecznik, poeta pisze o swojej matce i Matce Bożej. Ostatni zbiór Polihymnia zbiór rymów i pieśni z lat 2004-2007. Ksiądz Hudek zajmuje sie nie tylko poezją, zbiór felietonów O muzyce', przybliża muzykę przez duże M każdemu słuchaczowi, a w swojej pracy naukowej zajmuje sie muzyką liturgiczną.


Kochani!

Serdecznie zapraszamy wszystkich biorących udział w konkursie, wraz z osobą towarzyszącą i/lub nauczycielem - opiekunem na finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "Daj mi Słowo", który odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika i Starosty Powiatu Wodzisławskiego.

Uroczystość odbędzie się 12 kwietnia 2010 o godz. 15,00 w II LO im. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim. Podczas uroczystości odbędzie się spotkanie autorskie z księdzem Wiesławem Hudkiem. Do zobaczenia!

Oto wykaz szkół, których przedstawiciele wzięli udział w konkursie:

Do 1 marca można nadsyłać prace na Międzyszkolny Konkurs Poetycki "daj mi SŁOWO". Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Wodzisławskiego Jerzy Rosół oraz Prezydent Miasta Rybnika Adam Fudali. Wielki finał odbędzie się 12 kwietnia w II LO w Wodzisławiu Śląskim im. ks. prof. Józefa Tischnera. Gościem specjalnym finału będzie ks. Wiesław Hudek

szczegóły dotyczące konkursu, regulamin, plakat

ZAŁOŻENIA REGULAMINOWE:

1. Celem konkursu jest podkreślenie roli i rangi twórczości poetyckiej w literaturze i życiu, odkrywanie młodych talentów, stwarzanie możliwości publicznych prezentacji tekstów.

2. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie ponadgimnazjalnych szkół Województwa Śląskiego.

3. Warunkiem jest przedłożenie maksymalnie trzech wierszy o tematyce wartości takich jak: Prawda, Dobro, Piękno..., które nie były dotąd nigdzie publikowane.

4. Prosimy o przesyłanie prac w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego (każdy tekst w pięciu egzemplarzach) wraz z wersją elektroniczną na dyskietce lub płycie CD.
Do każdej pracy opatrzonej pseudonimem należy dołączyć osobną, zaklejoną kopertę z tym samym pseudonimem, w której powinna się znaleźć informacja o
danych osobowych Autora łącznie z adresem e-mailowym.

5. Prace konkursowe należy dostarczyć lub nadesłać do 1 marca 2010 r. na adres:

- II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera , ul. Wyszyńskiego 41, 44-300Wodzisław Śl.
z dopiskiem "daj mi SŁOWO"

lub

- ZESPÓŁ SZKÓŁ URSZULAŃSKICH ul. 3 Maja 22, 44-200 Rybnik
z dopiskiem "daj mi SŁOWO"

- lub składać u szkolnych koordynatorów konkursu, którzy dopilnują by każdy uczestnik spełnił wymogi opisane w punkcie 4 i dostarczą paczkę zbiorczą pod wskazany wyżej adres.

6. Wiersze oceniać będzie profesjonalne jury.

7. Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych utworów nastąpi 12 kwietnia 2010 roku. O szczegółach finału uczestnicy zostaną poinformowani drogą elektroniczną.

8. Wszystkie aktualne informacje, a w przyszłości także najlepsze teksty poetyckie, zdjęcia uczestników, podziękowania wszystkim, którzy wesprą naszą inicjatywę, zostaną zamieszczone na stronie: http://www.rybnik.pl/bsip/poezja.htm

W razie jakichkolwiek pytań piszcie na adres : loona70@wp.pl , epyzik@wp.pl , eolejniczak@poczta.fm .

Dane uczestnika konkursu poetyckiego
"daj mi SŁOWO"
(podane w osobnej kopercie)

pseudonim  
imię i nazwisko  
klasa  
adres domowy  
telefon, e-mail  
adres szkoły  
opiekun  

Trzecia edycja konkursu:

Zobacz zdjęcia z uroczystego rozstrzygnięcia konkursu 28 kwietnia 2008 roku wykonane przez Mateusza Jonderko i Mateusza Szułę. PLAKAT do pobrania

Poniżej, po kliknięciu na podkreślone wyrazy - możesz zobaczyć zdjęcia Laureatów oraz przeczytać nagrodzone wiersze:

II nagroda:
Anna Danuta -
Bogumiła Dziel i Zielonasznurówka - Dagmara Kałus (ex aequo)
(obie Laureatki są Uczennicami Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku)

III nagroda: Singh - Zuzanna Oniszczuk
(Laureatka jest Uczennicą I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, Opiekunka: Maria Góra)

Wyróżnienia za pojedyncze wiersze:

Insania_cruentus "prawda" - Joanna Łaski
(Laureatka jest Uczennicą I LO w ZSO w Żorach, Opiekunka: Gabriela Ratajczyk-Żurkowska)

Myszka "modlitwa córki marnotrawnej" - Joanna Goik
(Laureatka jest Uczennicą ZS nr 1, I LO im. S.Staszica w Jastrzębiu Zdroju)

Beatrycze Brass "*** (Jaskinia wrze...)" - Anna Kawałko
(Laureatka jest Uczennicą II LO im. A.Frycza-Modrzewskiego w Rybniku, Opiekunka: Katarzyna Tkocz)

Maniek "Wieczorną porą" - Kinga Mańka
(Laureatka jest Uczennicą IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku, Opiekunka: Magłorzata Szołtysek)

Nice "Jesienny park" - Natalia Sagan
(Laureatka jest Uczennicą Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku, Opiekunka: Marzena Popek)

Laureaci Konkursu

Zaproszony Gość, Jurorzy, Laureaci oraz Organizatorki Konkursu

Organizatorki Konkursu


Serdecznie zapraszamy

na uroczyste rozwiązanie

Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego

"daj mi SŁOWO
wszystkie osoby, które wzięły nim udział,  
a także tych, którym poezja jest bliska sercu.  
Finał
odbędzie się dn. 28 kwietnia 2008 r. o godz. 16:00

w Zespole Szkól Budowlanych w Rybniku,  
ul. Świerklańska 42 (sala konferencyjna) -
dojazd
Uczestnicy mogą przyjść z osobą towarzyszącą.

                                                              Organizatorzy           

Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. 

W programie:


Oto uczestnicy 3 edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO"
same pseudonimy:

Cynamonka Amarant ; Maniek ; Darynka ; Emma ; Anna Danuta ; Sol Olov ; Rocknrose ; kasia1169 ; Kardenio ; Myszka ; Izis ; Singh ; Zielonasznurówka ; Poeta ; Beatrycze Brass ; BoguO ; Golfinho ; Ona ; Pablo ; Gondolier ; Pepe ; Ciomek ; Nice ; Miyu ; Temarii ; Fantazja ; Doris ; Klara Jaśmińska ; Kagarashi ; Misty ; Lucek90 ; Insania_curentus ; Szymon Greń ; Berni ; Katarzyna Gottfried ; Nadzieja.

Imię i Nazwisko pseudonim liczba tekstów
Monika Turoń cynamonka amarant 3
Kinga Mańka Maniek 3
Daria Sobecka darymka 1
Emilia Ograbek Emma 3
Bogumiła Dziel Anna Danuta 3
Urszula Wiącek Sol Olov 2
Justyna Komoniewska Rocknrose 4
Katarzyna Bojarska kasia1169 1
Michał Podleśny Kardenio 3
Joanna Goik Myszka 3
Izabella Polak Izis 3
Zuzanna Oniszczuk Singh 2
Dagmara Kałus zielonasznurówka 2
Mateusz Klimek Poeta 1
Anna Kawałko Beatrycze Brass 1
Bogdan Mazur BoguO 3
Szymon Kozieł Golfinho 3
Marta Reś Ona 3
Paweł Janik Pablo 1
Sławomir Gongek Gondolier 2
Piotr Szymura Pepe 1
Tomasz Ćmok Ciomek 3
Natalia Sagan Nice 1
Gabriela Krajewska Miyu 3
Aleksandra Kęska Temarii 3
Agata Woźniak Fantazja 3
Dorota Bednorz doris 3
Justyna Szkotner Klara Jaśmińska 3
Daria Niewelt Kagarashi 3
Aleksandra Komor Misty 3
Łukasz Kuchta Lucek90 1
Joanna Łaski insania_curentus 3
Weronika Walter Berni 3
Katarzyna Gottfried   3
Szymon Greń   3
Aleksander Kwapisiewicz Nadzieja 3

Serdecznie zapraszamy Uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w trzeciej edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO". Jego celem jest promocja młodych talentów poetyckich i umożliwienie
publicznej prezentacji dorobku. Jednocześnie zależy nam na tym, by Wychowawcy, a zwłaszcza Nauczyciele
języka polskiego, Nauczyciele Bibliotekarze Uczniów także Katecheci zachęcili Uczniów do udziału w tej inicjatywie.
W razie jakichkolwiek pytań piszcie na adres:
loona70@wp.pl lub epyzik@wp.pl

ZAŁOŻENIA REGULAMINOWE:

 1. Celem konkursu jest podkreślenie roli i rangi twórczości poetyckiej w literaturze i życiu, odkrywanie młodych talentów, stwarzanie możliwości publicznych prezentacji tekstów.
 2. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie ponadgimnazjalnych szkół Województwa Śląskiego.
 3. Warunkiem jest przedłożenie maksymalnie trzech wierszy o tematyce wartości takich jak: Prawda, Dobro, Piękno..., które nie były dotąd nigdzie publikowane.
 4. Prosimy o przesyłanie prac w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego (każdy tekst w czterech egzemplarzach) wraz z wersją elektroniczną na dyskietce lub płycie CD.
  Do każdej pracy opatrzonej pseudonimem należy dołączyć osobną, zaklejoną kopertę z tym samym pseudonimem, w której powinna się znaleźć informacja o
  danych osobowych Autora.
 5. Prace konkursowe należy dostarczyć lub nadesłać do 28 marca 2008 r. na adres:
  ZESPÓŁ SZKÓŁ URSZULAŃSKICH
  ul. 3 Maja 22
  44-200 Rybnik
  z dopiskiem "daj mi SŁOWO"

  lub składać u szkolnych koordynatorów konkursu, którzy dopilnują by każdy uczestnik spełnił wymogi opisane w punkcie 4 i dostarczą paczkę zbiorczą pod wskazany wyżej adres.
 6. Wiersze oceniać będzie profesjonalne jury.
 7. Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych utworów nastąpi 28 kwietnia 2008 roku. O szczegółach finału uczestnicy zostaną poinformowani drogą elektroniczną.
 8. Jedną z form nagrody będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach poetyckich.
 9. Wszystkie aktualne informacje, a w przyszłości także najlepsze teksty poetyckie, zdjęcia uczestników, podziękowania wszystkim, którzy wesprą naszą inicjatywę, zostaną zamieszczone na stronie:
  http://www.rybnik.pl/bsip/poezja.htm

Dane uczestnika konkursu poetyckiego
"daj mi SŁOWO"
(podane w osobnej kopercie)

pseudonim  
imię i nazwisko  
klasa  
adres domowy  
telefon, e-mail  
adres szkoły  
opiekun  

Rybnik, 02.01.2008 r.

ARCHIWUM


Laureaci drugiej tury konkursu- wyróżnione wiersze i ich Autorzy.


Kolejne spotkanie warsztatowe - we wtorek - 27 kwietnia 2006 o 17.00


POETYCKA UCZTA DUCHOWA

- FINAŁ II EDYCJI MIEDZYSZKOLNEGO KONKURSU POETYCKIEGO

"daj mi SŁOWO"

22 marca u Sióstr Urszulanek w Rybniku odbył się finał II edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO". Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rybnika. Do konkursu spłynęło niespełna 150 prac pięćdziesięciu młodych poetów ze szkół średnich z Rybnika, Wodzisławia i Jastrzębia. Tematem przewodnim były wartości: dobro, prawda, piękno. Podobnie jak w roku ubiegłym wiersze oceniało profesjonalne jury
w składzie: Barbara Gruszka-Zych, Alina Świeściak i ks. Andrzej Gruszka.

Pierwszych dwóch miejsc nie przyznano. Trzecią nagrodę otrzymały Monika Michalska (ZSB Rybnik) oraz Magdalena Klosek (V LO Rybnik).

Wyróżnienia przypadły w udziale Marzenie Uszyńskiej (LO Sióstr Salezjanek, Jastrzębie), Marcinowi Komorowskiemu (ZSEU, Rybnik) oraz Natalii Szynol (ZSU, Rybnik).

Za pojedyncze teksty wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Zięba (I LO Wodzisław), Sebastian Brzezina (ZSME, Rybnik), Anna Suchecka, Karolina Kruczek, Marta Strzelczyk i Agnieszka Fiedor (I LO, Jastrzębie).

Laureatom wręczono nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie do udziału w warsztatach poetyckich prowadzonych przez księdza Andrzeja.

Imprezę uświetnili swoją obecnością Wiceprezydent Rybnika - Jerzy Frelich oraz dyrektorzy szkół organizujących -  s. Blandyna Boch (ZSU) i Zygmunt Kula (ZSB)

Gościem specjalnym wieczoru był poeta młodego pokolenia, a jednocześnie redaktor Gościa Niedzielnego - Szymon Babuchowski, który przedstawił kilka swoich utworów,
a następnie opowiadał na liczne pytania publiczności.

Galę finałową ubarwili muzycznie uczniowie II LO im. ks. Tischnera z Wodzisławia Śl. pod czujnym okiem Ewy Olejniczak i Beaty Robakowskiej.

Zapowiada się cykliczna impreza, będąca prawdziwą ucztą duchową dla młodzieży naszego regionu, w której jak się okazało, drzemie ogromna potrzeba pisania.

Organizatorki przedsięwzięcia - s.Ewa Pyzik (ZSU) i Elżbieta Rafińska (ZSB) planują wydanie tomiku poezji, na który złożą się wybrane wiersze ze wszystkich edycji konkursu.

 

Tekst: E.Rafińska, ZSB Rybnik


Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników:

W Zespole Szkół Urszulańskich w Rybniku przy ulicy 3 Maja 22 - aula
22 marca 2006 (środa) - 16.30

Gościem uroczystości finalowej będzie: Pan Szymon Babuchowski, poeta i dziennikarz

Lista uczestników drugiej edycji konkursu. W drugiej edycji konkursu bierze udział 50 osób.


Skład JURY:


Druga edycja konkursu:

ZAŁOŻENIA REGULAMINOWE:

 1. Celem konkursu jest podkreślenie roli i rangi twórczości poetyckiej w literaturze i życiu, odkrywanie młodych talentów, stwarzanie możliwości publicznych prezentacji tekstów.
 2. Honorowy patronat nad Konkursem objął Prezydent Miasta Rybnika - Pan Adam Fudali.
 3. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie ponadgimnazjalnych szkół Ziemi Rybnicko - Wodzisławskiej.
 4. Warunkiem jest przedłożenie maksymalnie trzech wierszy o tematyce wartości takich jak: Prawda, Dobro, Piękno..., które nie były dotąd nigdzie publikowane.
 5. Prosimy o przesyłanie prac w formie maszynopisu lub wydruku komputerowego (każdy tekst w czterech egzemplarzach) wraz z wersją elektroniczną na dyskietce.
 6. Prace konkursowe należy dostarczyć lub nadesłać do 15 lutego 2006 r. na adres:
  ZESPÓŁ SZKÓŁ URSZULAŃSKICH
  ul. 3 Maja 22
  44-200 Rybnik
  z dopiskiem "daj mi SŁOWO"

  lub składać u swoich Nauczycieli - Bibliotekarzy.
 7. Do każdej pracy opatrzonej pseudonimem należy dołączyć osobną, zaklejoną kopertę z tym samym pseudonimem, w której powinna się znaleźć informacja o danych osobowych Autora
 8. Wiersze oceniać będzie profesjonalne jury.
 9. Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych utworów nastąpi w marcu, o czym uczestnicy zostaną poinformowani pisemnie.
 10. Jedną z form nagrody będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach poetyckich.
 11. Wszystkie aktualne informacje, a w przyszłości także najlepsze teksty poetyckie, zdjęcia uczestników, podziękowania wszystkim, którzy wesprą naszą inicjatywę, zostaną zamieszczone na stronie:
  http://www.rybnik.pl/bsip/poezja.htm

Rybnik, 02.01.2006 r.


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy Uczniów Państwa Szkoły do wzięcia udziału w drugiej edycji Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO"., nad którym honorowy patronat objął Prezydent Miasta Rybnika Adam Fudali.

Jego celem jest promocja młodych talentów poetyckich i umożliwienie publicznej prezentacji dorobku. Zależy nam na tym, by Wychowawcy, a zwłaszcza Nauczyciele języka polskiego, Katecheci oraz Nauczyciele Bibliotekarze zachęcili Uczniów do udziału w tej inicjatywie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku we współpracy z Zespołem Szkół Budowlanych.

Do niniejszej prośby załączamy regulamin konkursu, prosząc o udostępnienie go Uczniom.

          Z poważaniem:

s. Ewa Pyzik OSU - nauczyciel jęz. polskiego ZSU - epyzik@wp.pl tel. (32) 422-37-40 w. 69

Elżbieta Rafińska - nauczyciel bibliotekarz ZSB - loona70@wp.pl


Dane uczestnika konkursu poetyckiego
"daj mi SŁOWO"
(podane w osobnej kopercie)

pseudonim  
imię i nazwisko  
klasa  
adres domowy  
telefon, e-mail  
adres szkoły  

Z radością informujemy, iż Prezydent Miasta wyraził zgodę na objęcie honorowego patronatu nad konkursem poetyckim "daj mi SŁOWO!", skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej.


Kolejne spotkanie-warsztaty poetyckie odbęda się w środę 23 listopada o 17.15 w Zespole Szkół Urszulańskich.
Ostatnio było 14 osób.


Z A P R O S Z E N I E

W nawiązaniu do konkursu poetyckiego "daj mi SŁOWO", który odbył się w ubiegłym roku szkolnym, serdecznie zapraszamy Uczestników Konkursu do udziału w cyklu warsztatów poetyckich, które poprowadzi poeta - Ks. Andrzej Gruszka.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 19 października 2005 r. o godz. 17.00  w Liceum Sióstr Urszulanek (ul. 3 Maja 22)

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 15 października pod numerem telefonu:

422-87-50 (sekretariat szkoły), 422-37-40 w. 69 (s. Ewa Pyzik)
lub drogą internetową:
epyzik@wp.pl


OSOBY WYRÓŻNIONE 16 marca 2005:

Jury w składzie: Ks. Andrzej Gruszka, Pani Barbara- Gruszka Zych i Pani Alina Świeściak postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

Inne zdjęcia? - kliknij!!

Najważniejsze Osoby: Wyróżnieni oraz Organizatorki:

Elżbieta Rafińska - nauczyciel bibliotekarz ZSB - loona70@wp.pl
s. Ewa Pyzik OSU - nauczyciel jęz. polskiego ZSU -
epyzik@wp.pl


O konkursie napisali:

Dziękujemy!


FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POEZJI "daj mi SŁOWO"

16 marca u Sióstr Urszulanek miało miejsce wydarzenie niezwykłe - finał Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego "daj mi SŁOWO". Była to pierwsza tego typu impreza ogarniająca swym zasięgiem wszystkie rybnickie szkoły średnie.

Ideę konkursu przejęto za Księdzem Andrzejem Gruszką, jednym z jurorów, który pracując w Liceum im. A. Mickiewicza w Katowicach, organizował podobne konkursy o charakterze wojewódzkim.

Ostatecznie do konkursu wpłynęło 100 prac 35 uczestników z następujących szkół:

- I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich
- IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
- V Liceum Ogólnokształcącego
- VII Liceum Ogólnokształcącego
- Publicznego Liceum Sióstr Urszulanek
- Zespołu Szkół Budowlanych
- Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych
- Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych

Wiersze oceniało zaproszone przez Siostrę Ewę profesjonalne jury w składzie: Ks. Andrzej Gruszka, Pani Barbara Gruszka-Zych i Pani Alina Świeściak. Wyróżniono pięć młodych twórców: Marię Danel i Magdalenę Klosek z V LO, Hannę Buch z I LO, Kamilę Smakowską z ZSU oraz Sebastiana Brzezinę z ZSM-E. Laureatom wręczono nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie do udziału w warsztatach poetyckich, które zaproponował i poprowadzi ksiądz Andrzej.

Impreza została bardzo starannie przygotowana, zadbano o odpowiedni nastrój. Wszystkim uczestnikom spotkania udzieliła się atmosferę przyjaźni. Tego popołudnia na przybyłych gości czekało jeszcze wiele niespodzianek. Imprezę uświetniła swoją obecnością wspomniana już Pani Barbara Gruszka-Zych, dziennikarka i poetka, która zechciała podzielić się z zebranymi refleksją na temat swojej twórczości oraz omówić konkursowe teksty. Na scenie zaprezentowano Jej "wierszyki" - tak Pani Barbara mówi o swoich utworach, a także wiersze laureatów. Imprezę ubarwili muzycznie uczniowie ZSU prezentując klasyczne utwory na fortepian. Uczennice urszulańskiego liceum przedstawiły z kolei program kabaretowy zatytułowany "Konkurs poetycki" bazujący na tekstach kabaretu "OTTO".

Inicjatorką tego przedsięwzięcia była Siostra Ewa Pyzik we współpracy z Elżbietą Rafińską, nauczycielką-bibliotekarką pracującą na co dzień w ZSB w Rybniku. Organizatorów dzielnie wspierała Gabriela Bonk - bibliotekarka z "Urszulanek". Absolwent Budowlanki - Łukasz Szlezinger stworzył logo konkursu, a nad wykonaniem dekoracji czuwała siostra Maria Nowak.

Organizatorzy i zaproszeni goście mają szczerą nadzieję, że impreza ta będzie miała charakter cykliczny i zgromadzi w przyszłości jeszcze większą grupę młodych, wrażliwych ludzi, potrafiących zarówno żyć wartościami, jak i o nich pisać.

Tekst: Elżbieta Rafińska


Organizatorzy serdecznie dziękują:


SZCZEGÓŁOWY PLAN UROCZYSTOŚĆI:


Do konkursu wpłynęło 35 zgłoszeń. Mała statystyka, czyli liczba uczestników konkursu "daj mi SŁOWO" z poszczególnych szkół rybnickich:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich
  (ul. Kościuszki 41)
- 2 uczestników
 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
  (ul. 1 maja 3 Rybnik-Chwałowice)
- 2 uczestników
 • V Liceum Ogólnokształcące
  (ul. Orzepowicka 15 a)
- 6 uczestników
 • VII Liceum Ogólnokształcące
  (ul. Rymera 24 Rybnik-Niedobczyce)
- 1 uczestnik
 • Publiczne Liceum Sióstr Urszulanek
  (ul. 3 maja 22)
- 5 uczestników
 • Zespół Szkół Budowlanych
  (ul. Świerklańska 42)
- 8 uczestników
 • Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych
  (ul. Świętego Józefa 30)
- 5 uczestników
 • Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych
  (ul. Kościuszki 23)
- 5 uczestników

Dziękujemy:

TNBSP w Rybniku - strona główna

Prezes TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny:
mgr Romana Piecha:
tnbsp.rybnik@gmail.com

Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com