POLECAMY KSIĄŻKI

Polecamy nowości oraz inne książki, które mamy w naszej bibliotece, i są warte przeczytania:
Wszelkie szczegółowe dane bibliograficzne (autora, tytuł etc.) znajdziesz - gdy najedziesz myszką na wybraną okładkę książki.
Szczególnie polecamy:
NOWOŚCI ; Zobacz co polecają nasi Czytelnicy

Czytelnicy polecają książki - prace konkursowe

Masha Gessen: Estera i Rózia : O tym, jak moje babki przetrwały hitlerowską wojnę i stalinowski pokój

- Pani Dyrektor bardzo POLECA tę książkę (którą nam ofiarowała) nie tylko miłośnikom historii

To urzekająca opowieść, pełna intryg politycznych, namiętnych uczuć i aktów zdrady. Historia dwóch reżimów totalitarnych opowiedziana pięknym językiem, z dużym wyczuciem. Opis losu Żydów, którym przyszło żyć pod rządami Hitlera i Stalina. Saga o dwóch fascynujących Żydówkach.

Wędrowiec - pierwszy z ośmiu tomów o Bobby' m Pendragonie. Przed meczem koszykówki wujek Press zabiera Pendragona do innej strefy Denduron. Dowiesz się kim jest Saint Dane? Czym są quigi. Dowiesz się o niezwykłych przygodach Pendragona.

Jakub F.

Rafał Kosik: Felix, Net i Nika... Warszawa: Powersgraph, 2006. - cykl książek

To pełna doskonałego humoru i trzymająca w napięciu sensacyjna powieść dla młodych czytelników. Bohaterowie, uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum, wpadają w wir niezwykłych zdarzeń. Spotykają wielką, mięsożerną roślinę, niechcący uruchamiają tajemniczą maszynę, od lat ukrytą głęboko pod ziemią, próbują zapobiec katastrofie lotniczej i odbywają podróż latającym żaglowcem. To tylko kilka z niesamowitych przygód, w jakich uczestniczą. Jednocześnie, by móc wrócić do domu, muszą rozwiązać pewną niezwykle skomplikowaną zagadkę. Nie jest to łatwe, bowiem są ścigani przez tajemnicze zjawy.

W wyjściu cało z kolejnych opresji pomagają im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta. Towarzyszy im Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji. Książka jest napisana młodym językiem, a akcja osadzona w polskich realiach. Przygoda goni przygodę, a książkę czyta się jednym tchem!

Warto dodać, że w naszej szkole można bez trudu spotkać Chłopaków podobnych do Felixa i Neta. (Głównie w klasie II Gimnazjum). ;-)

Ewa Nowak: Wszystko, tylko nie mięta. Warszawa: Egmont, ok. 2005. - cykl książek

Życie pewnego rodzeństwa - Malwiny i Kuby oraz ich rodziców i młodszej siostry, czyli mieszkającej w bloku na Bródnie rodziny Gwidoszów. Mnóstwo tu bliskich Wam uczuć i problemów, przede wszystkim tych sercowych. Zatem, na przekór tytułowi, bardzo to wszystko pachnie miętą. "Wszystko, tylko nie mięta" to pierwsza część warszawskiej serii.
Jeśli w głębi serca marzysz, żeby spotkać inteligentnych, nieprzeciętnych, umiejących czuć i myśleć ludzi - oto powieść dla ciebie. Nieśmiały i wrażliwy Arek Szybalski oraz bardzo przystojny Hadrian Chabros to główni bohaterowie tej niezwykłej, pełnej subtelnego napięcia, poruszającej powieści. Obaj chłopcy, każdy na swój sposób, muszą zmierzyć sie z tym, co w życiu nastolatka jest najtrudniejsze - z pierwszą miłością.

Heidi Hassenmüller: W sidłach anoreksji. Wrocław: Ossolineum, 2003. ISBN 83-04-04638-5.

Maja zawsze była kimś wyjątkowym - inteligentna, ładna, szczupła, delikatna, po prostu idealna. W okresie dojrzewania jej ciało zaczyna się jednak zmieniać pod wpływem hormonów. Dziewczyna martwi się, że wkrótce będzie miała wydatny biust i tłuste pośladki....

Ta sama Autorka - porusza temat pedofilii w książce: Dobranoc, słonko. Wrocław: Ossolineum, 2004. ISBN 83-04-04638-9.

Ulysses Moore: Wrota czasu. Warszawa: Mozaika, 2004. ISBN 83-7423-777-5. - cykl książek

Jest to pierwszy - z sześciu - tom przedstawiający historię bardziej wciągającą niż przygody Harry'ego Pottera.
młodszych i starszych czytelników. Historia jest niezmiernie wciągająca, a do tego kryje całe mnóstwo zagadek, które dzieci przecież tak uwielbiają. Jak recenzują najmłodsi z czytelników na oficjalnej stronie "Wrót czasu" "Książka pozostawia wiele pytań np. Kim był Ulysses Moore? Kto jest Panią Złodziei? Jaką tajemnicę skrywa Willa Argo? Kim jest Oliwia Newton? Dlaczego źle życzy dzieciom?", co zachęca do czekania na drugi tom, opowiadający o kolejnych przygodach bohaterów książki.

André Frossard: 36 dowodów na istnienie diabła. Poznań: W drodze, 2000. ISBN 83-7033-380-X.

36 dowodów... André Frossarda, autora sławnej książki Nie lękajcie się. Rozmowy z Janem Pawłem II, to ujęte w formę listów diabła do dziennikarza rozważania, dotyczące największych zagrożeń współczesności. Narrator - diabeł wtajemnicza w swe sekrety dziennikarza, demaskuje wiele współczesnych zdobyczy, które pod pozorami dobra kryją w sobie groźbę degradacji wartości, upadku człowieka i tryumfu zła. Książka ta, pod wieloma względami, przypomina Listy starego diabła do młodego C. S. Lewisa.

Nicola Kraus, Emma McLaughlin: Niania w Nowym Jorku. Warszawa: Axel, 2004. ISBN 83-89371-22-7.

Niania w Nowym Jorku to historia dwudziestokilkuletniej Nanny, która jako opiekunka czteroletniego chłopca staje się świadkiem piekła rodzinnego skrywanego za pozorami normalności.
Młode autorki, wcześniej pracujące jako zawodowe nianie,
z drapieżną ironią ukazały współczesny model rodziny, wynaturzony przez wszechobecny kult konsumpcjonizmu: pozbawioną uczuć matkę, nieobecnego i zajętego romansami
w pracy ojca i dziecka tęskniącego za miłością i czułością rodziców.
Nic dziwnego, że książka wywołała lawinę protestów (głównie ze strony oburzonych mam)!
Nic dziwnego, że sprzedała się w ponad milionowym nakładzie!
Nic dziwnego, że historią Nanny zainteresowała się Julia Roberts, która odnalazła w niej znakomity materiał filmowy!

Borys Akunin: Skrzynia na złoto. Warszawa: Świat Książki, 2005. ISBN 83-7391-503-6. - cykl książek

Założyciel rodu Fandorinów, Cornelius van Dorn, przybył do kraju Moskowitów w XVIII wieku i odnalazł bezcenną bibliotekę Iwana Groźnego. Trzysta lat później jego angielski potomek, sir Nicholas, pojawia się w Rosji, by szukać spadku po przodkach. Ścigany przez mafię i wciąż wpadający w tarapaty, trafia na ślad skarbu Corneliusa, ale to, co znajduje w tatarskiej skrzyni, całkowicie go zaskakuje... Pomysłowe połączenie kryminału retro i współczesnej powieści sensacyjnej w "klasycznym" klimacie powieści Conan Doyle'a i Agathy Christie, czyli po prostu - nowy Akunin.

- cykl książek

Niekonwencjonalna opowieść o wróżkach, trollach i elfach. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego, choć nieco podupadłego przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie dawną świetność. Najnowsza ludzka i krasnoludzka technologia, magiczne zaklęcia, szybka akcja i błyskotliwe dialogi - to wszystko sprawia, że Artemis Fowl stanowi prawdziwe zagrożenie dla Harry'ego Pottera. W wielu krajach książka zajmuje czołowe miejsca na listach bestsellerów, a o prawo do sfilmowania jej stoczyły bój największe wytwórnie.
5 marca rozdano British Book Awards. Nagrodę za najlepszą powieść dla dzieci wydaną w 2001 roku otrzymał Artemis Fowl Eoina Colfera. British Book Awards przyznawane są co roku przez przedstawicieli brytyjskiego rynku wydawniczego, którzy oprócz wartości literackich oceniają także popularność książek.
Wcześniej Artemis Fowl, wraz z trzema innymi książkami, znalazł się w ścisłym finale konkursu o równie prestiżową nagrodę Whitbread Children`s Book of the Year.

Mende Nazer, Damine Lewis: Niewolnica. Warszawa: Albatros, 2004. ISBN 83-7359-143-5.

W 1994 roku Mende Nazer miała zaledwie 12 lat. Do jej wioski połóżonej z nubijskim rejonie Sudanu wdarł się oddział uzbrojonych mudżahedinów.
Porwana, brutalnie zgwałcona i następnie sprzedana arabskiej rodzinie mieszkającej w stolicy państwa, Chartumie, nastepnych 8 lat życia spędziła jako niewolnica. Straciła kontakt ze światem zewnętrznym, była nieustannie bita i poniżana. Trzy lata temu, towarzysząc swoim właścicielom, wyjechała do Londynu i zamieszkała w rezydencji saudyjskiego dyplomaty, udało się jej jednak zbiec i wystąpiła w Wielkiej Brytanii o azyl. Korzystając z pomocy angielskiego dziennikarza Damiena Lewisa spisała swoje losy.

Clive Staples Lewis: Listy starego diabła do młodego. Warszawa: Palabra, 1993. ISBN 83-211-1390-7.

Książka zadedykowana jest J.R.R. Tolkienowi.
Jeśli chodzi o diabły, istnieją dwa równie wielkie, a równocześnie przeciwstawne sobie błędy, w które może popaść nasze pokolenie. Jednym z nich jest niewiara w ich istnienie. Drugim wiara i przesadne, a zarazem niezdrowe interesowanie się nimi. Oni sami są jednakowo zadowoleni z obu błędów i z tą samą radością witają zarówno materialistę, jak i magika.
Tak zapowiada nam na wstępie autor książki - Lewis
Niby mamy opis diabelskich sztuczek, a tak naprawdę książka nie traktuje o kusicielach! Jest książką o nas - o naszych słabościach, błędach, jakie w życiu popełniamy. W przewrotny sposób pokazuje nam jak żyć, co robić, aby tytułowe diabły nie mogły w żaden sposób sprowadzić nas na swoją ścieżkę.
Nie brak listom humoru, nie brak filozoficznej refleksji, nie brak ogromnych pokładów mądrości.

Wojciech Bonowicz: Tischner. Kraków: Znak, 2002. ISBN 83-240-0057-7.

Sążnista biografia zmarłego w 2000 r. krakowskiego księdza i filozofa pokazująca, w jaki sposób syn wiejskich nauczycieli z Podhala stał się charyzmatycznym przewodnikiem duchowym polskich środowisk intelektualnych. Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera to pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących miejsc, do najmniej spodziewanych świadków, by dzięki nim pełniej zrozumieć swojego bohatera.

Rivers Francine: Purpurowa nić. Warszawa: Palabra 2001. ISBN 83-87596-61-2 (ICHTIS * Biblioteka epiki chrześcijańskiej)

Książkę poleca Danuta Tum

Wybierasz się na film Mela Gibsona: PASJA?

Czasem najwięcej mówią suche fakty... Zobacz, co na temat Męki Chrystusa wyczytali naukowcy badając Całun Turyński.

W naszej bibliotece znajdziesz sporo informacji na ten temat. Oddzielna koperta w kartotece tekstowej, artykuły w czasopismach oraz kilka książek. Polecam jedną z nich:

Waliszewski Stanisław: Całun Turyński dzisiaj. Wyd. 2. Kraków: WAM, 1987. ISBN 83-85032-30-4

Karen Kingsbury: Sława. Wydawnictwo Polwen.

Kontynuacja Sagi Rodu Baxterów. Cały cykl powieści chrześcijańskich o zwyczajnych problemach współczesnych młodych ludzi, młodych rodzin. Często o trudnych problemach. Pokazują jak w sytuacjach próby może poradzić sobie człowiek wiary.

W tej książce między innymi pokazano jaką czasem trzeba zapłacić cenę za marzenia o sławie. Przedstawiono obrazowo sposób działania brukowców - tabloidów.

Nie są to powieści z tak zwanej "górnej półki." Czyta się je dobrze i lekko. Ale mobilizują do myślenia.

Ks. prof. Michał Heller z Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, został pierwszym polskim zdobywcą Nagrody Templetona, przyznawanej za przerzucanie pomostów między nauką a religią
O przyznaniu nagrody - w wysokości 1,6 mln dolarów - prof. Hellerowi poinformowano w Nowym Jorku, w dniu urodzin laureata (urodził się w Tarnowie 12 marca 1936 r.). Jej wręczenie odbędzie się 7 maja Buckingham Palace w Londynie. To najwyższa nagroda indywidualna dla naukowca.
Niezwykle ciekawe publikacje Księdza profesora nie są łatwo dostępne w innych bibliotekach - a my, w naszej bibliotece szkolnej oferujemy aż 9 publikacji tego doskonałego naukowca:

- Początek świata
- Rozmowy w nocy
- Spotkania z nauką
- Usprawiedliwienie Wszechświata
- Wobec Wszechświata
- Wszechświat i Słowo
- Drogi myślących
- Dylematy myślących
- Filozofować w kontekście nauki

Renata Knez, Wojciech M. Słonina: Saper czyli jak rozminować agresję. Program profilaktyczno- wychowawczy  dla klas 1-3 gimnazjum oraz klasy 1 szkół ponadgimnazjalnych. Kraków: Rubikon, 2002.SAPER daje podstawową wiedzę na temat zachowań agresywnych i sposobów radzenia sobie z nimi w klasie. To gotowa propozycja do realizowania w trakcie zajęć wychowawczych z uczniami. Wspieramy czynniki chroniące i minimalizujemy wpływ czynników ryzyka. Zajęcia mają na celu zintegrować grupę, uczą jak radzić sobie ze swoją własną złością. Dla nauczyciela- wychowawcy i nie tylko!

Nowość: książkę ofiarowała nam współautorka - z dedykacją!

Kapuściński Ryszard: Heban. Wyd. 7. Warszawa: Czytelnik, 2003. ISBN 83-07-02948-1Nowa książka... Mamy ją dzięki loterii fantowej 2004.

Czy trzeba polecać książkę autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego?

Tu autor zaprasza nas do Afryki. Różnorodność kultur, problemów. Reporterski styl, fascynujące wiadomości.

Myśliwski Wiesław: Widnokrąg. Warszawa: Muza SA, 1997. ISBN 83-7079-934-5Tę pozycję także mamy dzięki loterii 2004.

Unikalny, niebanalny styl.
Uroki Sandomierza i okolicznych wiosek... Realia czasów przed i powojennych...
Zaduma nad człowieczym losem...

Tę pozycję gorąco poleca nam Absolwentka Liceum: Sławka.

Martin Oliver: Fascynujący świat filmu. Warszawa: Egmont, 2001.Nowość.
Gorąco polecamy całą serię Monstrualna Erudycja. Mamy już kilkanaście książek z tego cyklu. Przy dobrej zabawie, śmiechu- można się sporo nauczyć. A wiedza przekazana w tych niepozornych książeczkach jest zaskakująco rzetelna...
Jostein Gaarder: Świat Zofii. Wyd. 4. Warszawa: Sandorski, 2002.Czy można na temat filozofii napisać trzymającą w napięciu powieść dla młodzieży? Można! To właśnie ta pozycja zakupiona dzięki akcji Komputery za tonery. Lektura dla Gimnazjum. Nowość. Krótki kurs historii filozofii i filozoficznego myślenia wpleciony w wartką, przygodową akcję.

JohnPowell: Jak kochać i być kochanym. Wyd. 4. Pelplin: Bernardinum, 1999.o emocjach, o potrzebie człowieka, by być kochanym, o dialogu; dla zakochanych ale nie tylko; dla tych, którym zależy na przyjaźni, na drugim człowieku, na tym, by samemu żyć pełniej...książka napisana przez doskonałego psychologa- jezuitę Johna Powella

Harper Lee: Zabić drozda. Poznań: Wydawn. Zysk i S-ka, 1999.

Książka z 1960 roku uhonorowana Nagrodą Pulizera. Jej ekranizacja zdobyła Oskara. Arcydzieło literatury amerykańskiej. Nie sposób oderwać się od jej kartek! Nowość. Zakupiona dzięki loterii fantowej. Lektura dla Gimnazjum.

Lata trzydzieste, miasteczko na południu Ameryki. Adwokat staje w obronie Murzyna oskarżonego o dokonanie gwałtu. Wydarzenia widziane oczyma dziecka. Książka piękna, mądra, wzruszająca.

Dorota Terakowska: Poczwarka. Kraków: Wydawnictwo Literackie,2001nowość - piękna, pełna ciepła i zadumy książka o dziecku z Zespołem Downa i trudnej miłości... dlaczego Pan Bóg stwarza także takie osoby? czy istnienie "poczwarek" ma sens?

Francine Rivers: Głos w wietrze. Warszawa: Palabra, 1997.pierwsza część trylogii: Znamię lwa; czasy Quo vadis czy Gladiatora ... czyta się świetnie, książka do ostatniej strony trzyma w napięciu, wzrusza do łez, jest tam i romans, i walka, i wiara... w doskonały sposób przedstawione dylematy etyczne bardzo nam bliskie; cała seria (IXOIE) książek, z której pochodzi ta pozycja jest doskonała!

Beecher- Stowe: Chata wuja Toma, Warszawa, 1958.Herriet Beecher Stowe: Chata wuja Toma: wzruszająca do łez powieść o życiu na amerykańskich plantacjach bawełny i tragicznym losie niewolników; o poświęceniu, przyjaźni i miłości
książkę poleca Patrycja T.

Erich Maria Remarque: Na zachodzie bez zmian. Olsztyn: EF-TE-Er, 1992.tragedia pokolenia uczestników I wojny światowej; ukazuje bezsens i okrucieństwo wojny; autor przedstawia losy kolegów ze szkolnej ławy, mają po 19 lat i są pełni entuzjazmu....
książkę poleca Patrycja T.

Stefan Chwin: Hanemann. Gdańsk: Tytuł, 2001.nowość
pierwsze dni i lata po II Wojnie Światowej w Gdańsku; losy ludzi i miasta; książka napisana pięknym, bogatym językiem; pozycja zmusza do myślenia, do weryfikowania utartych schematów myślowych...

Roma Ligocka: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku. Kraków: Znak, 2002.nowość
tak o Holocauście nie pisał dotąd nikt... dzieciństwo w getcie i powojenne losy autorki
książka odnosi sukcesy także na Zachodzie; agencja w Hollywood nabyła już prawa do adaptacji filmowej...

autorka jest kuzynką Romana Polańskiego, na kartach tej powieści spotykamy jeszcze Piotra Skrzyneckiego i wiele innych znanych postaci...

Paul L. Maier: Oścień śmierci. Warszawa: Palabra, 1997.Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń? lubisz thrillery? Ta książka Cię nie zawiedzie! do ostatniej strony trzyma w napięciu, tym bardziej, że martwisz się nie o losy bohatera, ale o sens Twojego życia i Twojej wiary... (archeolog odnajduje grób Chrystusa z ciałem....)

Tolkien: Władca pierścienia./ tł. Maria Skibniewska. Warszawa: Muza SA, 2002.książka zakupiona dzięki przeprowadzonej loterii fantowej; miłośnikom literatury fantasy Tolkiena przedstawiać nie trzeba; tu książka w dobrym tłumaczeniu, pięknie wydana

Irving Stone: Udręka i ekstaza. Warszawa: Sport i Turystyka, 1977.z ogromną pasją napisana biografia wielkiego twórcy okresu renesansu- Michała Anioła; nie sposób się oderwać od tej pozycji; autor fakty przedstawia bardzo rzetelnie

Waldemar Łysiak: Wyspy zaczarowane. Wyd. 4. Chicago: Frukacz, 1997.wraz z autorem przemierzamy Italię poznając fascynujące ciekawostki dotyczące zabytków kultury tego kraju; książka tak bogata w rzetelne merytorycznie treści- a przecież- nie sposób się od niej oderwać!

Tony Buzan: Rusz głową. Łódź: Ravi, 1997.masz problemy z zapamiętaniem dat panowania naszych królów? nie wiesz jak opanować budowę ameby i wymoczka? - to jest książka dla Ciebie! Autor sam miała problemy z przyswajaniem wiedzy i opracował szereg prostych, skutecznych metod...

Lloyd C. Douglas: Szata. Wyd. 6. Warszawa: Palabra, 1993.jeżeli podobała Ci się książka Quo vadis, to z pewnościa zafascynuje Cię ta pozycja; świat starożytnego Rzymu i Jerozolimy; niezwykłe losy Rzymianina, który wygrywa w kości szatę Chrystusa.... wątek romantyczny...
książkę poleca Patrycja T.

Daniel Ange: Zraniony Pasterz. Kraków: m, 1993. szczególna książka o młodym bardzo poranionym człowieku, który spotyka na swojej drodze, Kogoś...
Zraniony Pasterz był dla mnie początkiem nawrócenia- wyznała jedna z czytelniczek

Wiktor Ostrowski: Wyżej niż kondory. Wyd. 3. Warszawa: Sport i Turystyka, 1977.opowiadanie o pierwszej polskiej wyprawie badawczej w Andy; piękna męska przyjaźń, wiele ciekawych szczegółów dla miłośników gór, książek przygodowych...

Katarzyna Grochola: Podanie o miłość. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2001. nowość
Najnowsza książka autorki bestselleru: Nigdy w życiu;
Kilka nostalgicznych , zabawnych i wzruszających opowiadań.
Katarzyna Grochola prowadzi nas przez świat uczuć skomplikowanych, niespełnionych; zawsze jednak pełnych nadziei i wiary: że świat nie jest taki zły, że nawet w tragedii jest wymiar, który nadaje jej sens. Ludzie są dobrzy, tylko czasem im się coś myli.... a kot potrzebuje miłości...

Małgorzata Musierowicz: Szósta klepka. Łódź: Akapit Press, 2001.pierwsza z cyklu Jeżycjada; książka zabawna, autorka zna i rozumie młodego człowieka, który przeżywa rozkwit pierwszych uczuć; ma problemy w domu, w szkole... cały cykl jest wart wielokrotnego czytania; kilka egzemplarzy przybyło dzięki loterii fantowej

książkę poleca Magda S..

polecamy także czasopisma

Zobacz też: KSIĄŻKOWA LISTA PRZEBOJÓW

polecamy literaturę dla Rodziców

polecamy także płyty CD-ROM

polecamy także wydawnictwa regionalne

STRONA GŁÓWNA - kliknij! Biblioteka Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku