Z książką za pan brat

czyli jakie książki polecają, lubią nasi Czytelnicy, nasi BIBLIOFILE

BIBLIOFILE polecają do poduszki

Fynn: HALO, PAN BÓG? TU ANNA...

Książka jest historią dziewczynki, którą na ulicy znajduje mężczyzna z wielkim sercem. Zabiera sierotę do domu, wspólnie z rodziną daje jej schronienie, miłość, poczucie bezpieczeństwa. Losy dziewczynki, diametralnie odwrócone z bezdomnej sieroty na szczęśliwe dziecko, wychowujące się we wspaniałej rodzinie, opowiada główny bohater językiem prostym i niezwykle przystępnym. Mężczyzna wraz z małą Anną, poszukują  życiowych prawd, szukają wspólnego języka z Bogiem. Właściwie można by napisać, że to ta młoda i niezwykle wrażliwa istotka uczy autora i nas wszystkich jej własnego niekonwencjonalnego postrzegania świata, Boga, otaczającej rzeczywistości. Anna widzi piękno, mądrość i Boskie dzieło we wszystkim, co napotyka na swej drodze. Dziewczynka zaraża optymizmem, zaskakuje wrażliwością, mądrością, spostrzegawczością, zachwyca swoją postawą. 

Halo, Pan Bóg? Tu Anna... jest cudowną opowieścią, którą powinien przeczytać każdy uczuciowy człowiek... Czyli każdy z nas. Powieść prezentuje jeszcze jedną jakże ważną rzecz: prawdziwie bohaterską, odważną, wręcz heroiczną postawę wobec śmierci.... Przeczytajcie!!!

Bardzo polecam. 

                                                                                     Ania

John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni

W książce autor zaprasza nas do Śródziemia, magicznego świata legend i mitów. Podążmy więc z Frodem i Drużyną Pierścienia szukać przygód i zwyciężyć Saurona, złego władcę.

"Świat dzieli się na fanów Władcy i tych którzy go jeszcze nie czytali."

Polecam

Krzysztof 

Rafał Kosik: Felix, Net i Nika

UWAGA!!! WCIĄGA!!!

Chcesz się oderwać od szkoy i nudnego codziennego życia? To coś dla Ciebie!
Cykl książek science fiction dla młodzieży, autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół - Felixa Polona, Neta Bieleckiego i Niki Mickiewicz - chodzących do warszawskiego gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego. Miewają oni pełno niespotykanych przygód, a każdy z nich cechuje się inną osobowścią co daje MIESZANKĘ WYBUCHOWĄ!
Ta książka wciągnęła mnie na maxa, zresztą nie tylko mnie. W całej Polsce (a od niedawna także w Czechach i w Litwie) istnieją miliony czytelników. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z negatywną opinią na temat jakiejkolwiek części. W internecie można przeczytać pełno tekstów typu: "Do tego, że jestem zagorzałym fanem FNiN (chociaż poza lata gimnazjalne wyszłam już dość dawno) przyznaję się od pierwszej części. Toteż po piątą sięgnęłam łapczywie... i znów zarwałam noc, bo odkleić już się nie potrafiłam." Gorąco zachęcam do dołączenia do elitarnej grupy szczęśliwców, którzy przeczytali każą linijkę tej wspaniałej książki.

Coś o autorze:
Urodzony 8 października 1971 r. w Warszawie. Studiował architekturę, ale przerwał studia i założył agencję reklamową Powergraph, która została później przekształcona w wydawnictwo. Jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Rysuje również rysunki satyryczne. Ma żonę Kasię (z którą prowadzi formę) oraz syna Jasia. To dla niego napisał serię Felix, Net i Nika.

Harry Potter może się schować!!!

Stanisław

Felix, Net i Nika jest to seria książek opowiadających o młodych ludziach, którzy próbują rozwiązać różne zagadki. W każdym kolejnym tomie zagadka jest inna. Ten cykl książek nie tylko przyprawi Cię o dreszczyk strachu, ale także rozbawi. Bardzo polecam.

Aleksandra

Frances Hodgson Burnett: Tajemniczy ogród

Jest to najlepsza książka - powieść autorstwa Frances Hodgson Burnett. Opowieść jest krótka i wciągająca ; przeznaczona dla wszystkich. Od małych dzieci po staruszków. Ludzi dorosłych uczy postępowania z dziećmi. W książce przedstawione są losy głównej bohaterki - Mary Lennox, która po tragedii uczy się być dobra, przeżywa niesamowite przygody. Dziewczynka ma około 9 lat. W pierwszym rozdziale akcja toczy się w Indiach, a potem Mary Lennox przeżywa przygody w rezydencji pana Colina, w Anglii. W książce występuje również Dick Sowerby, dziecko natury. Umie rozmawiać ze zwierzętami. Książka jest bardzo interesująca. Uczy kochać, być szczerym. Daje nam porady jak być dobrym. Książka pokazuje również jak wielkie znaczenie dla człowieka powinno mieć dążenie do celu. Nadaje on życiu sens, mobilizuje do aktywności.

Kasia

Antoni Gładysz : Powrót z piekła hitlerowskiego

Polecam ten nie gruby pamiętnik osobą kochającym historię, ale także o silnych nerwach. Gładysz przedstawił wywózki do obozów i życie codzienne. Opisał swoje uczucia i przeżycia z obozów koncentracyjny z Gross-Rosen i Litomierzyc. Świat nigdy nie może zapomnieć o tym co wydarzyło się w czasie II wojny światowej!!!

Andrzej

Joanna Chmielewska: Harpie

Całkiem zwyczajne życie Doroty zmienia się nagle i niespodziewanie, gdy jej dotąd nieznana babka-milionerka powiadamia o swoim powrocie do Polski. Okazuje się, że postanawia zapisać dziewczynie olbrzymi spadek, który niebawem stanie się  źródłem równie wielkich kłopotów...

Agata

D.J MacHale: Pendragon

Polecam cykl książek D.J Mac Hale Pendragon. Opowiadają one o chłopaku, nastolatku, który okazał się Wędrowcem - osobą, która może ratować Hallę. Halla składa się z różny cech, które jedne po drugiej, mają swoje punkty zwrotne. Zadaniem Wędrowców jest pilnować, by przyszłość potoczyła się dobrą drogą. Przeszkadza im w tym Saint Dane, który dąży do zapanowania nad Hallą.

Kuba

 

Fannie Flagg: Boże Narodzenie w Lost River

Książka dla osób, które lubią szczęśliwe zakończenia. Autorka w interesujący sposób potrafi opisać codzienne problemy, takie jak: chorob, śmierć, ale również przyjaźń i miłość. Książka jest idealna na długie, zimowe wieczory. Przeżycia bohaterów pozwalają przenieść się w amerykańską rzeczywistość. Przeczytałam ją z przyjemnością i polecam, bo naprawdę jest świetna.

Ola

Andrzej Sapkowski: Saga o Wiedźminie

Zaryzykuję. Polecę tę książkę wszystkim. Zdaję sobie sprawę,  że nie wszyscy przepadają za krwią, mordami i gwałtami w takiej ilości, jaką oferuje nam "Saga", ale książka ta (książki - V tomów) bynajmniej nie mówi wyłącznie o nich.
Dziewczyny znajdą w niej historię miłości tytułowego bohatera, wiedźmina Geralta i czarodziejki Yennefer oraz Geralta, Yen i ich prawie-córki Ciri, rozdzielonych przez los i próbujących na przekór niemu znów się odnaleźć.
Faceci -  opowieść o wojnie, mistrzowskie opisy walk średniowiecznych rycerzy, brzęk kling uderzających o siebie i chrupot, z jakim kończyny tracą swą więź z ciałem.
Ludzi, dla których ważny jest język lektury zachwycą dowcipy ukryte pomiędzy wersami, gra słów i ta cudowna, niemalże egzotyczna polskość "Sagi".
Inni niech spróbują śledzić polityczne intrygi na królewskich dworach, orientować się w mnogości drugoplanowych wątków  - to właśnie one nadają książce jej czar. Dla jeszcze innych niech stanie się "Saga" rozchmurzaczem na ponure dni, pomiędzy opisami rzezi i mordów niech odnajdują iskierki optymizmu. Bo tak naprawdę nie ma sytuacji bez wyjścia, a nawet jeśli są to zawsze można drogę do wolności utorować sobie mieczem (a w ostateczności przekupić kata).
Najodważniejszym zaś, gotowym podjąć rękawicę rzuconą nam przez Sapkowskiego, polecam to wszystko razem. 
Miłej lektury!!!

Marta

R.A Salvatore: seria Legenda Drizzta

Bardzo popularna seria książek fantasy osadzona w świecie Forgotten Realms. Opowiada historię mrocznego elfa Drizzta Do'Urdena, który postanawia opuścić swój dom w podziemnym Menzoberranzan i udać się na powierzchnię, skazując tym samym na wygnanie. Piękna opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca, walce z uprzedzeniami a także sile prawdziwej przyjaźni. Do tego wartka akcja i niezwykłe opisy walk - polecam serię wszystkim fanom fantasy.

Magda

Tim LaHaye, Jerry B. Jenkins: Powieść o Czasach Ostatecznych

Cykl 12 thrillerów polityczno-religijnych, opowiadających o końcu świata we współczesnych realiach. Brzmi znajomo? Ale tylko tutaj opisane sytuacje wypełniają biblijne proroctwa z Apokalipsą na czele. Wartka akcja, wyraziści bohaterowie i realistyczne wydarzenia podobne do tych z pierwszych stron gazet. To główne atuty tej trzymającej w napięciu serii.
Gorąco polecam.

Andrzej

Małgorzata Musierowicz: Szósta klepka

Powieść Małgorzaty Musierowicz pt. Szósta klepka jest niezwykle zabawną i interesującą książką z ogromną dawką dobrego humoru. Gdy zaczniesz ją czytać, nie będziesz mógł się od niej oderwać, ponieważ losy bohaterów całkiem Cię pochłoną.
Opowiada ona o życiu sympatycznej i nieco zwariowanej rodziny Żak, której problemy i radości niezwykle Cię zainteresują. Na pewno rozbawi Cię najmłodszy bohater Bobcio, który podczas zabawy w cesarza Nerona nieczcący spalił część domu. Ciekawym wątkiem jest też historia pierwszej miłości zakompleksionej Cesi. Pochłoną Cię problemy pięknej Juli, która jest roztargnioną artystką. W ksiązce jest wiele równie ciekawych i wciągających przygod i sytuacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak zakończyły się te wszystkie historie koniecznie przeczytaj Szóstą klepkę. Na pewno nie pożałujesz.

Sonia

Ewa Pyzik: Od-blaski

Tomik poezji siostry Ewy czyta się jednym tchem. Wiersze napisane z lekkością każdy może zinterpretować inaczej. Czytane do poduszki czy na początek dnia pozwolą dostrzegać pozytywne "od-blaski" naszego życia. Siostra ubiera w słowa swoje przemyślenia, troski i radości, a trzeba przyznać, że idzie Jej to całkiem nieźle.

Julia

Rodrick Gordon, Brian Williams: Tunele

Tunele to pełna fantazji opowieść o podziemnym świecie, o istnieniu którego ludzie z zewnątrz nie mają najmniejszego pojęcia. Czternastoletni Will Burrows wraz z ojcem prowadzi mało znaczące wykopaliska archeologiczne w londyńskim Highfield. Po jakimś czasie Will zachęca kolegę do pomocy przy kopaniu. Kiedy doktor Burrows, pełniący funkcję kustosza muzeum znika w niewyjaśnionych okolicznościach, Will i Chester odkrywają tunel w piwnicy jego domu. Podziemny korytarz prowadzi ich do podziemnego miasta, w którym przeżywają niebezpieczne przygody i mroczny sekret rodziny Willa. Powieść jest bardzo ekscytująca, pełno w niej niespodziewanych zwrotów akcji.

Asia

Zbigniew Nienacki: Niesamowity Dwór

Pan Samochodzik po śmierci właściciela starego dworu obejmuje tam posadę kierownika i kustosza muzeum. Pomagają mu studenci historii sztuki. Musi zrobić spis zabytków. Przeszkadzają mu w tym tajemnicze duchy. Bardzo fajna książka. Warto przeczytać.

Fabian

Agata Christie

Doskonałe kryminały, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony - przy tym nieodmiennie zaskakujące, z dynamicznymi zwrotami akcji. Genialni bohaterowie o specyficznym usposobieniu dodają "uroku" mrożącym krew w żyłach przygodom. Polecam wszystkim, którzy mają trochę czasu na to, żeby pogłówkować, a jednocześnie chcą przeczytać dobrą książkę.

Iga

Mary Higgins - Clark: Przyjdź i mnie zabij

Jeżeli chcesz przeżyć mrożącą krew w żyłach przygodę, sięgnij po powieść Mary Higgins - Clark pt. Przyjdź i mnie zabij. Książka opowiada o młodej kobiecie - Molly, która zostaje oskarżona o zamordowanie swojego męża Gary' ego. Kobieta jednak nie jest do końca pewna popełnionej przez siebie zbrodni. Czy Molly naprawdę jest morderczynią? Kto pomoże jej rozwiązać tajemniczą zagadkę śmierci jej męża? Na te pytania można odpowiedzieć czytając pełną zagadek książkę, którą znajdziemy w szkolnej bibliotece.

Marta

(W naszej bibliotece mamy kilka książek tej autorki. Ten akurat tytuł znajdziesz wśród książek z serii: Książki Wybrane)

Cornelia Funke: Atramentowe serce, Atramentowa krew, Atramentowa śmierć

Zachęcam was do przeczytania książki Atramentowe serce Cornelii Funke. Jest ona bardzo ciekawa i magiczna. Tekst czyta się szybko i za każdym razem oczekuje się z napięciem co będzie w następnym rozdziale. Ta książka naprawdę wciąga. Nigdy byście nie przypuszczali jak czytanie książki może mieć wpływ na nasze życie, możemy nawet sprawić, że główni bohaterowie staną się jego udziałem.....

Paulinka

Książkę warto przeczytać, dlatego że jest bardzo ciekawa i różni się od innych powieści. Meggie i jej ojciec Mortimer ciągle się przeprowadzają. Pewnej nocy do ich domu przychodzi stary znajomy Mortimera. Co ta wizyta zmieni w życiu Meggie i jej ojca? Kim jest tajemniczy człowiek? Czy można kogoś "wyczytać" z książki? Tego dowiemy się czytając tę powieść, którą znajdziemy w bibliotece.

Ada

Małgorzata Musierowicz: Czarna polewka

Książkę polecam dlatego, że: wprawia w optymistyczny nastrój, a jej autorka przyziemnym sprawom nadaje koloru i blasku. Gdy raz się do niej zajrzy, trudno się odkleić. Polecam ją również naszym szanownym Kolegom. Na pewno nie będziecie się nudzić :D

Julia

Mary Higgins Clark: Dom nad Urwiskiem

Książką, którą chciałabym polecić jest Dom nad Urwiskiem Mary Higgins Clark. Jeżeli lubisz czytać z 'dreszczykiem emocji', ta książka świetnie się nadaje :) Nastrój grozy i napięcie potęgują się z każdą minutą. Po rozpoczęciu książki trudno się od niej oderwać choćby na moment.

Magda

Eric - Emmanuel Schmitt: Oskar i pani Róża

Oskar i pani Róża to wstrząsająca powieść o chłopcu chorym na białaczkę, który za radą cioci Róży błyskawicznie przeżywa ostatnie dni swojego życia. Jest to pouczająca, przejmująca dreszczem, przepełniona cierpieniem, a zarazem miłością książka, po którą w każdej chwili warto sięgnąć!

Marta

Oskar i pani Róża autorstwa Erica Emmanuela Schmita, to krótka a zarazem przejmująca historia Oskara, który jest nieuleczalnie chory. W trudnej drodze ku końcowi krótkiego życia towarzyszy chłopcu pani Róża. Książka mimo, że o smutnym zakończeniu niesie ciekawe przesłanie oraz wiele cennych
uwag . Polecam!

Sandra

Beata Wawryniuk: Motyl na szpilce

Książka pełna ciepła i humoru. Opowiada od młodej kobiecie z małego miasteczka, dość naiwnej i baardzo romantycznej - Ewie Bielskiej, która próbuje ułożyć sobie życie w Warszawie. Rozsądek, dystans do siebie i pogoda ducha pomagają jej w życiu obfitującym w niespodzianki (nie zawsze miłe). Wpadki, gafy i niepowodzenia, które opisane są w książce mogą przytrafić się każdemu z nas, a dzięki przeczytaniu powieści Beaty Wawryniuk, możemy się nauczyć od głównej bohaterki jak radzić sobie w takich nieprzewidzianych sytuacjach. Książka wciągnęła mnie od razu, przeczytałam ją w parę dni. Świetna na zimowe wieczory, szare popołudnia i nie tylko :) Serdecznie polecam :)  

Iga

Clive Staples Lewis: Opowieści z Narnii

Opowieści z Narnii to seria siedmiu książek. Każda z nich opowiada o niesamowitych przygodach. Czy zło przegra z dobrem? Jakie przygody spotkają głównych bohaterów książki? O tym dowiecie się gdy przeczytacie ten cykl.

Ola

Lew, Czarownica i stara szafa. Książka jest ciekawa, wciągająca i pisana językiem przystępnym dla czytelnika w każdym wieku. Aby dowiedzieć się kim był Aslan, dlaczego i jak Biała Czarownica rządziła Krainą Wiecznej Zimy i wreszcie jak czwórka zwykłych dzieci pomogła Aslanowi uratować Narnię, musicie koniecznie przeczytać tę niezwykle ciekawą książkę.

Dominika

Ryszard Kapuściński: Cesarz

Niezwykle interesująca książka o Hajle Sellasje, ostatnim cesarzu Etiopii. Fascynujący obraz dworu i świty władcy, pełen ciekawych szczegółów z życia Pałacu. Książka zaskakuje formą: o systemie totalitarnym nie opowiadają ofiary, lecz cesarscy urzędnicy oraz służący. Kolejny dowód kunsztu i talentu Ryszarda Kapuścińskiego. Polecam!

Andrzej

Ewa Nowak: Krzywe 10

Donia wyjeżdża na wakacje ze znajomymi swojej przyjaciółki do miejscowości Krzywe. Czy odnajdzie się w nowym towarzystwie? Czy spotka prawdziwą miłość?

Kasia

Hanna Ożogowska: Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek

Tosia i Tomek to rodzeństwo. Pewnego dnia, na skutek niezwykłego zbiegu okoliczności, zamieniają się miejscami. Jak poradzą sobie w nowej sytuacji? Przeczytaj tę książkę, a na pewno rozbawi Cię do łez!

Agata

Ewa Nowak: Lawenda w chodakach

Kuba, Magda, Wiktor i Damroka wybierają się w podróż po Europie. Kuba i Magda są razem od kilku lat. Wiktor i Damrota dopiero zaczynają. Dla obu par wyjazd będzie próbą ich miłości. Czy przejdą ją pomyślnie?

Hania

John Grogan: Marley i ja

Marley i ja to książka autorstwa Johna Grogana - jednego z bohaterów. Opowiada o trwałej jak skała przyjaźni pomiędzy człowiekiem a psem. Marley - labrador retiever, jest rozbrykanym, ale kochanym ,,potworem". Wyleciał ze szkoły tresury za brak postępów. Uwielbia pić wodę z miski klozetowej. Potrafi nieźle narozrabiać. Można powiedzieć, że jest w tym mistrzem! Poza wieloma wrodzonymi wadami posiada także zalety. Jest wiernym i niezawodnym przyjacielem, który uczy swoich właścicieli, jak cieszyć się ulotnymi chwilami i co naprawdę jest ważne. Historia psa Marleya bawi i wzrusza do łez. ,,Wreszcie zrozumiesz swojego psa i sens własnego życia"

Sandra

John O`Farrell: Może zawierać orzeszki

"Może zawierać orzeszki" jest zabawną książką ośmieszającą nadopiekuńczość rodziców. Opowiada ona o przygodach Alice, matce trójki dzieci. Alice niesamowicie się o wszystko martwi: sądzi, że za każdym rogiem czai się terrorysta chcący skrzywdzić jej ukochane maleństwa... Kiedy dzieci zaczynają dorastać, kobieta nie zauważa, że zaczynają być samodzielne i że nie musi ich we wszystkim wyręczać.

Hania

N. H. Kleinbaum: Stowarzyszenie umarłych poetów

W elitarnej szkole dla chłopców o bardzo surowej dyscyplinie rozpoczyna się rok szkolny. Do szkoły przychodzi nowy nauczyciel - John Keating wprowadzając równocześnie nowy sposób kształcenia i wychowania uczniów. Keating jest uwielbiany przez chłopców, jednak jego sposób nauczania wzbudza wiele kontrowersji. Pozwala on uczniom spełniać swoje marzenia, pomaga im i mobilizuje. Uważam , że warto przeczytać tę książkę, aby dowiedzieć się czy w elitarnej szkole uczniowie mają prawo do marzeń, do młodzieńczego buntu i do sprzeciwiania się rygorystycznym zasadom...

Ania

Karen Kingsbury: Jak puch z dmuchawca

Niewiarygodna historia zaledwie kilkuletniego chłopca... Joey jest bardzo szczęśliwym dzieckiem. Utalentowany, rezolutny, wygadany... Rodzice kochają go nad życie. No właśnie. Tylo, którzy rodzice??
Chłopiec będąc jeszcze niemowlęciem został adopotowany. Dopiero po upływie paru lat okazuje się, że istnieje pewna luka prawna, która dopuszcza do opieki nad chłopcem wyłącznie jego biologicznych rodziców. Oba małżeństwa robią wszystko, żeby malec należał do nich. Negocjacje, kłamstwa, pokątne transakcje, ucieczka... Do kogo należy Joey?

Paulina

Katherine Paterson: Most do Terabithii

Polecam książkę: Most do Terabithii. Opowiada ona historię wielkiej przyjaźni Jess`a i Leslie. Dwójka przyjaciół panuje w pięknej krainie - Terabithii, która jest wytworem ich wyobraźni. Razem muszą stawić czoło Czarnemu Panu i jego poddanym, aby ocalić Terabithię. Jak zakończy się walka? Czy niezniszczalna przyjaźń przetrwa? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki.

Alicja

Małgorzata Musierowicz: Jeżycjada

Seria książek opowiadająca o rodzinie Borejko, ich problemach, przyjaźniach i pierwszych miłościach. Pełne humoru i rodzinnego ciepła. Autorka w niecodzienny sposób potrafi "zaczarować" każdy dzień. Książka polecana nie tylko dziewczynom :-)

Ola

Pierdomenico Baccalario: Ulysses Moore. Antykwariat ze starymi mapami

Książka opowiada o przygodach trzech przyjaciół: Jasona, Julii i Ricka. Odkryli oni Wrota Czasu, dzięki którym mogą przenosić się w różne miejsca. W tej części cyklu Ulysses Moore trafiają do starożytnego Egiptu, Krainy Puntu. Ich zadaniem jest odnalezienie tajemniczej mapy ukrytej w Domu Życia. Przeszkadza im w tym Obliwia Newton, która również pragnie ją zdobyć. Polecam tę powieść fanom książek fantasy i przygodowych.

Kinga

Pierwszą część sagi wypożyczyłam "od niechcenia." Wciągnęła mnie tak, że przez cały dzień nie mogłam się od niej oderwać. Kilmore Cove to miasteczko pełne tajemnic i zagadek, dziwnych kluczy i nieotwierających się drzwi. Nie docierają do niego żadne pociągi ani autobusy, nie ma go na żadnej mapie. Trójka przyjaciół postanawia odkryć jego tajemnicę... Jeśli jesteś fanem niesamowitych historii i przygód - koniecznie sięgnij po tę serię!

Edyta

nie mamy tej książki w bibliotece (przynajmniej dziś)

Suzanne Collins: Igrzyska śmierci

Książka Suzanne Collins: Igrzyska śmierci jest świetna. Czyta się ją jednym tchem. Jest powieścią o nastoletniej Katniss, która zmuszona była do udziału w "głodowych igrzyskach." W niesamowoty sposób opisane jest jak młodzi ludzie buntują się przeciw okrucieństwu, niesprawiedliwości... W książce tej bardzo ujęły mnie również całkowicie nieoczekiwane zwroty akcji, utrzymujące w napięciu. Książka jest naprawdę rewelacyjna. Polecam ją wszystkim. :-)

Alicja


W październiku 2007, na prośbę jednego z Rodziców, część Młodzieży naszej szkoły brała udział w ankiecie przygotowanej przez Instytut Książki. W plebiscycie na najpopularniejszą książkę głosowaliśmy na książki:
ilość oddanych głosów autor, tytuł ciekawsze uzasadnienienia
9 Tolkien: Władca Pierścieni Tolkien mówi o sprawach dotyczących człowieka nie mówiąc o realnych ludziach. Od 9 roku życia czytam te książki i wciąż odkrywam w nich coś nowego, ciągle mnie coś zaskakuje i porusza. Miały wpływ na rozwój mojej wyobraźni.
Autor stworzył w niej cały świat. Wszystko jest dopracowane i realistyczne.
Jest ciekawa, pokazuje dobre wartości. Dużo się dzieje, nigdy się nie nudzi.
7 Rowling: Harry Potter wciągająca fabuła, interesujący sposób pisania, humor sytuacyjny; książka jest fantastyczna, opowiada o młodych ludziach w naszym wieku, mających podobne problemy ; intrygująca, wciągająca, świat magii, który pozwala oderwać się od codziennego świata i przez chwilę być czarodziejem... :-) ; świetnie i szybko się czyta
5 Tolkien: Hobbit książka pełna ciekawych przygód, oraz krótkich malowaniczych opisów ; ciekawa fabuła ; wciągająca, ciekawa
2 Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy opowiada o przygodach i problemach dwóch młodych osób
2 BIBLIA nigdy nie przestała mnie zadziwiać i ciekawić, jest zawsze aktualna ; mój świat - cały świat
2 Siesicka: Jezioro osobliwości codzienne życie nastolatków; dobrze oddaje niektóre problemy współczesnego świata
2 Terakowska: Tam, gdzie spadają anioły opowieść o rodzinie, o dziewczynce, która zmieniła najbliższych dzięki aniołom ; wzruszająca powieść o pomocy i miłości
2 Schmitt: Oskar i pani Róża książka opowiada o mężnym podejściu do śmierci i gotowości na jej przyjście ; poruszająca opowieść o chłopcu chorym na raka; wywarła na mnie duże wrażenie

Pojedyncze głosy oddane na książki, które mamy w naszych zbiorach:


Pojedyncze głosy oddane na książki, których nie mamy w naszych zbiorach:


To ankieta, którą przeprowadzają Bibliofile w społeczności naszej szkoły w roku szkolnym 2005/2006. Nazwę naszej akcji nadała Agnieszka Bulka z III c LO. Bibliofile zadają trzy krótkie pytania:

1. O autora i tytuł ulubionej książki:
2. O powód, dla którego jest to książka warta polecania:
3. O imię lub pseudonim oraz sprawowaną w szkole funkcję (nauczyciel, pracownik, uczeń):
plik w formacie Microsoft Word (39 KB)

Niektóre wypowiedzi:

Dorota Terakowska:
Tam, gdzie spadają anioły

Jest to napisana w ciekawy sposób opowieść o dziewczynie, która straciła swojego anioła stróża i podejmuje próbę odnalezienia go. Książka mówi o tym, że oprócz tego realnego, rzeczywistego świata istnieje jeszcze świat tajemniczy, niepozorny, z którego istnienia często nie zdajmey sobie sprawy.

Kamila - I a LO

Herman Hesse:
Wilk stepowy
Czytanie wzbogaca

Pan Adam - Nauczyciel

John Ronald Reuel Tolkien:
Władca Pierścieni

Ponieważ Tolkien stworzył wspaniały unikalny świat, który do dziś wszystkich zachwyca!

Uczeń II a LO

Ponieważ powieść ta jest bardzo ciekawa, wciągająca i łatwo się czyta.

Basia - III c LO

Jest najlepszy.

The`aghw - I G

Terry Pratchett:
Świat Dysku

Absurdalny świat fantasy, będący odniesieniem do naszego świata + ogromna dawnka dobrego, brytyjskiego humoru.

Szymon - III a LO

Humorystycznie przedstawiony świat dysku. Pełen magii, księżniczek i śmierci. Nie można przestać czytać książek tej serii.

Michał - II b G

Lian Hearn:
Opowieści rodu Otori

Trzyma w napięciu do samego końca. Powoduje skoki adrenaliny, jak również ukazuje piękno feudalnej Japonii. Zawiera elementy fantastyczne.

Michał - III a LO

Gabriel Garcia Marquez:
Sto lat samotności

Opowiada o niezwykłych zdarzeniach rodu Buendia. Wciąga od pierwszej strony. Co ciekawe historia ta jest prawdziwa, opowiedziana autorowi przez jego dziadka.

Anka - III b LO

Louis de Wohl:
Światło nad Akwinem
W ciekawy sposób pokazuje życie świętego Tomasza. Czyta się jednym tchem.

Siostra Halina

John Ronald Reuel Tolkien:
Silmarillion

Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego czytelnika Władcy Pierścieni

"Eleviel Gilsil" - Uczeń I G

Małgorzat Musierowicz:
Ida Sierpniowa

Książkę warto przeczytać. Jest pełna niebanalnego humoru. Porusza również ważne tematy. Ciekawa postać głównej bohaterki: bardoz energicznej i pomysłowej Idy Borejko.

Marta - III a G

Roma Ligocka:
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Opowiada o historii malutkiej dziewczynki żydowskiej za czasów Holocaustu.

Dorota - III c LO

Karol Wojtyła:
Przed sklepem jubilera
Ukazuje różne oblicza miłości. Do Ojczyzny, drugiej osoby, miłości rodzicielskiej. Ukazuje jej znaczenie oraz rolę w życiu każdego człowieka.

Leszek - III c LO

Eric Emmanuel Schmitt:
Oskar i pani Róża

Pozwala nam spojrzeć na życie z innej perspektywy. Na nowo spojrzeć na to, co naprawdę w życiu ważne.

Nauczyciel

Maria Rodziewiczówna:
Wrzos
Warta przeczytania

Pani Małgorzata - Pracownik szkoły

Magdalnena Samozwaniec:
Maria i Magdalena
Jest to biografia głównej bohaterki oraz jej siostry Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Przedstawia również dzieje rodziny Kossaków, z której się wywodzą.

Pani Sylwia - Pracownik szkoły

Michaił Szołochow: Cichy Don

Henryk Sienkiewicz

Borys Akunin

Dobrze napisane, dużo ciekawych informacji. Wciągają. Książki na chandrę.

Pani Beata - Nauczyciel

Joanne K. Rowling:
Harry Potter
Jest ciekawa. Fabuła zaskakuje momentami. Polecam do trzeciej części włącznie, potem książka robi się nieciekawa.

Łukasz - I G

Eoin Coffer:
Artemis Fowl
Opowiada z humorem o młodym przestępcy próbującym wykraść złoto elfów...

Romek - I G

Karol Schulz:
Kamień i cierpienie
Opowiada o życiu Michała Anioła. Jest to powieść nie tylko biograficzna, także interpretacyjna (dzieła Buanarrottiego). Jest to odzwierciedlenie renesansowej Italii.

Joanna - Absolwentka Gimnazjum

Christopher Paolini:
Eragon
Jest ciekawa, czyta się ją jednym tchem. Nie znam nikogo, komu się nie podobała.

"Krwawa" - I G

Tych polecanych pozycji nie mamy w zbiorach biblioteki (w każdym razie dzisiaj nie mamy):

Isaak Bashevis Singer:
Grosiki na raj
Singer jest mistrzem opowiadań, które przedstawiają w sposób szalenie intrygujący rozdarcie człowieka. Jego mistykę, religijność, ale też podłość, namiętności...

Siostra Arleta

Norman Davies:
Smok Wawelski nad Tamizą
Jest to zbiór artykułów, referatów wybitnego historyka pisanych lub wygłaszanych na uczelniach polskich, angielskich i amerykańskich na temat historii Polski. Dowiadujemy się jak obcokrajowiec postrzega Polskę, co go szokuje.

Nauczyciel

Biblioteka Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku