TNBSP w Rybniku -  strona główna

WSPÓŁPRACA  BIBLIOTEKARZY  SZKOLNYCH  MIASTA  RYBNIKA
Z KSIĘGARNIAMI  I  BIBLIOTEKĄ PEDAGOGICZNĄ

Referat wygłoszony podczas spotkania zorganizowanego przez oddział częstochowski TNBSP podczas Targów Książki w Krakowie (29.10.2005r.). Autorka: Romana Piecha

  Miasto, w którym mieszkam i pracuję jest aglomeracją 120 tysięczną, liczącą 50 placówek szkolnych. Każdy bibliotekarz pracujący już od 15 -20 lat pamięta, jakim trudem okupione było "zdobycie" nowej książki czy subskrypcji. W księgarniach, które teoretycznie zobowiązane były do tzw. Odkładania dla bibliotek, trzeba było mieć potężne znajomości lub po porostu...nie zbiegać o nowości i zostać przy zaczytanym zbiorze z lat 50. I 60. Tamte czasy wspominamy jak wszyscy konsumenci - jak zły sen, czy wręcz koszmar. Rynek to potężne słowo. A w naszym Rybniku wiodące księgarnie usytuowane są również - nomen omen - na Rynku lub w ścisłym centrum : ORBITA Janiny Zagórskiej, EMPiK oraz SOWA Dariusza Biela. Każdy zakup do szkolnej biblioteki w tych księgarniach łączy się z 15 procentowym rabatem. Co to oznacza wówczas, gdy gros placówek czyni zakupy z malejącej z roku na rok puli Rady Rodziców? To znaczy, że można, używając potoczyzmu - "zaszaleć", kupując książkę za 60 zł, gdyż jej rzeczywista cena, niższa o złotych 9 (te 15%) daje nam możliwość kupienia nawet kilku taniutkich lektur lub bajeczek. Widziałam wielu nauczycieli bibliotekarzy, cieszących się jak dzieci z takiegoż to faktu.

 

Tak - bo nauczyciel bibliotekarz to specyficzna osoba w społeczności szkolnej. Wg prawa oświatowego : nauczyciel, według szarej rzeczywistości - księgowy, specjalista od marketingu, plastyk, nierzadko malarz regałów i innego sprzętu. Żaden nauczyciel nie jest tak zaskakiwany jak my : równocześnie z lekcyjnym dzwonkiem dowiadujemy się o "nagłym" zastępstwie czyli w ułamku sekundy musimy się określić, co robić z powierzonym nam zespołem. Mogą to być zajęcia o katalogach, o technikach czytania, o znanej postaci literackiej. Ale jakże atrakcyjne są zajęcia o NOWOŚCIACH WYDAWNICZYCH! A dzieci i młodzież, mające w ręku pachnącą nowością książkę - proszę mi wierzyć - są zachwycone i zasłuchane. I... zostają naszymi czytelnikami, jak i bardzo często klientami księgarń.

 

Do naszych rybnickich księgarzy wielokrotnie zwracamy się z prośbą o sponsorowanie nagród w konkursach. Jeszcze nie słyszałam o odmowie, choć często takich podań wpływa kilkanaście w ciągu tygodnia. Przyciągają również promocje w księgarni Empiku - chociażby dołączony do książki długopis czy inny drobiazg jest cenną nagrodą dla czytelnika w organizowanym przez bibliotekarza mini - konkursie.

      Cieszą nas zmiany w wystroju księgarń, książki są ułożone przejrzyście, ciekawie eksponowane. Można prosić o sprowadzenie woluminu, odłożenie, cięższe zakupy chętnie są dostarczane do szkoły. Bywa, że wymieniany sprzęt - półki do ekspozycji, nawet komputery, są oferowane "do wzięcia".

      Dużą rolę odgrywa w pośrednictwie pomiędzy nami i księgarzami strona internetowa, którą założyliśmy dla wszystkich bibliotekarzy na portalu urzędu miasta www.rybnik.pl: www.rybnik.pl/bsip/. Tu jest link z namiarami telefonicznymi i adresem internetowym do każdej biblioteki szkolnej. Księgarze często korzystają z tej formy kontaktu. Ciekawe oferty księgarskie również są przez nas logowane.

W Rybniku, jak w każdym dużym mieście woj. śląskiego, mieści się filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Ze względu na bardzo niekorzystne warunki lokalowe dopiero teraz filia ta zostaje zaopatrzona w stanowiska komputerowe z internetem. Dlatego przed dwoma laty "przytuliliśmy" tę bibliotekę do naszej strony internetowej., stąd skrót BSiP - Biblioteki Szkolne i Pedagogiczna. Jest to jedna z ważniejszych podstronek - tu publikowane są zestawienia bibliograficzne na poszukiwane tematy, comiesięczne nowości. Zawsze możemy liczyć na pomoc pracowników zaprzyjaźnionej biblioteki : zamówiona telefonicznie książka będzie na pewno na nas czekać. Zawsze też znajdzie się miejsce na przeprowadzenie szkolenia czy warsztatów.

     Życzę Państwu takiej współpracy jak mamy w Rybniku. Miło jest być rozpoznawanym w księgarni przez gospodarza, witanym uśmiechem i nawet napojem. Miło jest być, mimo że nie zawsze można mieć.


ANEKS:

Księgarnie w Rybniku:


Logo biblioteki - informacje o konkursie

PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA w RYBNIKU 44 -200 RYBNIK ul. CHROBREGO 27 tel./ fax 4222059

TNBSP w Rybniku -  strona główna

Prezes TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny:
mgr Romana Piecha:
tnbsp.rybnik@gmail.com

Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com