|
ZDJĘCIA ; WYNIKI:
Przebieg TURNIEJU:
Wszyscy Bibliofile PRZED LEKCJAMI - wcześnie rano (najpóźniej o 7.20) przygotowują salę - meble (stoliki z krzesłami dla jury - 6 i liczących punkty - 2, stolik na nagrody, ławki dla czytających pytania i konferansjerów, krzesła dla drużyn (31), krzesła na około sali, w środku niskie ławki i materace - dla widowni), przenoszą do sali gimnastycznej potrzebne materiały (nagrody, dyplomy, projektor, laptop, 2-3 mikrofony, materiały dla jury) - wszystkiego pilnują: Dawid i Krzysztof. Piotr i Karol montują sprzęt. Klaudia odpowiada za powieszenie logo), Marta za estetykę sceny
Turniej rozpocznie się po przedstawieniu projektów edukacyjnych - o godzinie: 9.40
Bibliofile tego dnia ubierają strój nawiązujący do tekstu książki albo w mundurek galowy
Konferansjerzy Dominika U. i Jarosław - witają członków jury, nauczycieli i uczniów. Zapraszają uczestników konkurencji drużynowej, którzy wchodzą na salę ze sceny w wylosowanej kolejności demonstrując jednocześnie stroje (Dominika Ch. robi zdjęcia) i siadają na krzesełkach z prawej strony sceny
1. Część drużynowa:
a) Każda drużyna wylosowanej kolejności wychodząc na środek i losuje 3 jajka niespodzianki z numerami pytań - losowanie (Kinga i Paulinka). Podaje w wybranej przez siebie kolejności numery pytań. Pytania czytają na przemian Marta i Jakub; Krzysztof pokazuje odpowiedni slajd prezentacji. Za każde pytanie można uzyskać od 0 do 3 punktów. Wśród losów jest kilka niespodzianek, z gratisowymi punktami. Pytania mają różny poziom trudności - liczy się nie tylko wiedza, ale i szczęście. Maksymalny czas na odpowiedź (wraz z czytaniem pytań) na wszystkie 3 pytania, jaki ma każda z drużyn to 2 minuty - nie chodzi o to, by kogokolwiek poganiać, ale by drużyna od razu mówiła, że np. czegoś nie wie (nie chcemy nocować :-) w szkole). Czasu pilnuje Karol. Punkty notują Maria i Rafał
b) Jury ocenia stroje, w jakich występują uczestnicy - od 0 - do 3 punktów za strój przez podniesienie tabliczek (oceny Jurorzy zapisują na swoich kartkach - notatkach). Oceną strojów zajmują się: Eksperci - Kinga i Judyta, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego). Oceny notują Maria i Rafał.
- ok. 1 godziny (10.40)
c) 20-25 minut - prezentacja programu Commenius - do około 11.05
W tym czasie Maria i Rafał z jurorami podliczają punkty.
d) Jeśli po podliczeniu punktów za stroje i pytania nie uda się wyłonić zwycięscy - najlepsze drużyny losują po 2 pytania, na które odpowiadają. Cel jest taki, by wyłonić laureatów miejsca pierwszego, drugiego i trzeciego.
Podziękowanie dla 2 Bibliofilów kończących naukę w Gimnazjum. Wszyscy Uczestnicy konkurencji drużynowej oraz Bibliofile (w ramach podziękowań za pracę) otrzymują małą niespodziankę.
- ok. 10 min
OKOŁO 11.20 ogłaszamy 30 minutową przerwę na herbatę, w czasie której Bibliofile przygotowują salę do drugiej konkurencji (zwijają ekran, sprzątają projektor i laptop, przestawiają krzesełka - wszystkiego pilnują). Krzysztof szybko idzie na portiernię i prosi o dzwonek po 30 minutach. W czasie przerwy Bibliofile starają się szybko wypić herbatę i wrócić do pracy.
Po 30 minutowej przerwie, dzwoni dzwonek, zaczynamy drugą konkurencję (około 11.50)
2. Część międzyklasowa:
a) W wylosowanej kolejności klasy prezentują 3 minutowy skecz (humorystyczną scenkę). Czasu pilnuje Karol - po 5 minutach trwania - scenkę przerywamy - szanujemy wzajemnie swój czas.
b) Jury składające się z Ekspertów, Przedstawiciela Rady Rodziców i Przewodniczących Samorządu Uczniowskiego oceni:
stroje uczestników
zaangażowanie klasy
pomysł
zgodność z tematyką (także czy występują 3 wylosowane postacie)
dowcip
Za scenkę Jury przyznaje od 0 do 5 punktów dla klasy (głos decydujący w ocenie mają Eksperci). Prezentacja wszystkich drużyn będzie trwała około godziny. W czasie podliczania punktów za scenki - Laureaci pierwszej konkurencji - drużynowej otrzymują nagrody (podają je Klaudia i Dawid), które wręczają konferansjerzy: Dominika i Jarosław. Zdjęcia Laureatów wykonuje Dominika - pozowanie. Imienne dyplomy zostaną wydrukowane i wręczone wraz ze świadectwami, przez Wychowawców, w klasach.
- ok. 1 godziny - 12.50
Judyta wypisuje dyplomy dla klas. Jury uroczyście ogłasza wyniki konkurencji klasowej (scenki). Nagroda dla najlepszej klasy, pamiątkowe zdjęcia klasy (lub przewodniczącego samorządu klasowego).
Po zakończonej imprezie WSZYSCY Bibliofile sprzątają salę, odnoszą wszystkie meble i inne przedmioty na właściwe im miejsca. Dopiero gdy przywrócimy ład i porządek, będzie można opuścić szkołę. Tego dnia decyzję o opuszczeniu szkoły przez Bibliofila - podejmuje nauczyciel bibliotekarz - należy się OSOBIŚCIE odmeldować
Całość z przerwą i Comeniusem - około 3 i pół godziny - do ok. 13.00
Losowanie kolejności i bohaterów - 7 marca 2014
Do rywalizacji zapraszamy wszystkie klasy gimnazjum, oraz pierwsze i drugie klasy liceum. Bawić się będziemy w ostatnią środę roku szkolnego
Każda klasa wystawia drużynę jedno, dwu
lub trzyosobową, która będzie odpowiadać na pytania z książki
Dodatkowe punkty drużyna może zdobyć za odpowiedni
strój - nawiązujący do powieści
Każda klasa przygotuje skecz (zabawną
scenkę), trwający do 3 minut na temat:
Wymiana międzyświatowa : Redmont - ZSU
Przewodniczący każdej klasy wylosuje w najbliższym
czasie trzech bohaterów książki. Scenka przygotowana
przez klasę ma ilustrować wizytę uczniów ZSU w lennie
Redmont (gdzie spotykamy wylosowanych bohaterów
książki) lub wizytę trzech wylosowanych bohaterów
książki w naszej szkole. Przygotowując scenki
pamiętajmy o cechach charakterystycznych wylosowanych
postaci! Starajmy się, by scenki były pełne humoru.
Każda klasa wylosuje trzy postaci spośród:
Halt, Horace, Will, Gilan, Morgarth, Wyrwij, Kalkar,
George, Jenny, Alyss, baron Arald, Martin, Stary Bob,
Solny Piotr, Abelard, Blaze, Lady Pauline, sir Rodney (wylosowane
osoby wracają każdorazowo do "maszyny losującej")
Do poniedziałku, 19 maja każda klasa zgłasza do biblioteki skład drużyny, która będzie ją reprezentować w turnieju (będzie odpowiadać na pytania)