Wystawa japońskich książek dla dzieci

W dniach 12-22 listopada w Bibliotece Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół nr 1w Czerwionce-Leszczynach, uczniowie mieli niecodzienną okazję zobaczyć kolekcję japońskich książek dla dzieci.

"Wędrująca wystawa książek" wypożyczona z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów jak i nauczycieli.

W czasie zajęć dzieci oprócz oglądania książek, poznały również wiele ciekawostek związanych z japońską szkołą, kuchnią i tradycją. Bardzo szybko też nauczyły się kilku japońskich słówek - powitanie i pożegnanie "po japońsku" okazało się bardzo ekscytującą częścią wizyty na wystawie.

Elementem zajęć związanych z ekspozycją książek, była również nauka origami czyli składania rożnych form z kwadratowych kartek papieru. Origami to bardzo popularna rozrywka w Japonii (kiedy ktoś jest chory, krewni i przyjaciele modlą się o jego powrót do zdrowia i składają tysiąc papierowych żurawi).

Gośćmi wystawy byli gimnazjaliści, którym o japońskich książkach opowiedziała p. Wiktoria Mazur, a także przedszkolaki z P1 oraz uczniowie z ZSS9. Dzieciom wiele frajdy sprawiło oglądanie książek, próby odczytania japońskich znaków i składanie origami.

Za pomoc w zorganizowaniu wystawy dziękuję p. Beacie Fojcik i p. Edycie Płonce.

Sayonara!
Mirela Kluczniok


Bibioteki Szkolne i Pedagogiczna w Rybniku