TNBSP w Rybniku -  strona główna

Wyjazd naukowo-szkoleniowy dnia 13 maja 2011r. (piątek)

W wyjeździe uczestniczyło 27 osób. W dziale Zbiorów Zabytkowych i Specjalnych pani kustosz Mirosława Koćwin ugościła nas 2,5 godzinną prelekcją-pokazem wielu cennych egzemplarzy zbiorów: rękopisów, starodruków, grafiki i kartografii. Dowiedzieliśmy się szczegółów prowadzonego w latach 2009-10 Regionalnego Programu Operacyjnego "Konserwacja i digitalizacja zabytkowego zbioru WBP w Opolu", dzięki któremu konserwatorzy uratowali 1 kodeks rękopiśmienny i 27 starodruków.

Ciekawa jest również historia Rogowa, renesansowo-klasycystycznego Zamku i jego właścicieli. Zwiedliśmy wystawę "Historia książki" oraz sale konferencyjne. Spacer po pięknym o tej porze parku umilały nam trele licznych ptaków. Roznosił się zapach  czosnku niedźwiedziego i zawilców, pokrywających wzgórze z XIX.wiecznym  grobowcem Haugwitzów. http://www.wbp.opole.pl/rogow/index.php

Następnym punktem programu był Kamień Śląski z jego kompleksem pałacowo-parkowym. http://www.kamien.biz/  Poznaliśmy historię pałacu. Na sławę tego miejsca wpłynął szczególnie fakt narodzin św. Jacka z Odrowążów, którego kult jest tu bardzo żywy.

http://www.kamienslaski.pl/

W 1989 r. nowe władze wojewódzkie przekazały kompleks zniszczony przez Rosjan w 1971r. Diecezji Opolskiej. Po 4 latach intensywnego remontu pałac oddano do użytku 14.VIII.1994r. na 400-lecie kanonizacji św.Jacka. Obiekt stał się nie tylko miejscem pielgrzymkowym, ale także centrum konferencyjno-naukowym przy Uniwersytecie Opolskim. Odwiedziliśmy też piękne centrum sanatoryjno-wypoczynkowo-turystyczne utworzone w odbudowanych chlewniach i stajniach http://www.sebastianeum.pl/ oraz park otaczający pałac.

Po obiedzie i deserze :-) ruszyliśmy w drogę powrotną. W piękny majowy dzień towarzyszyły nam złocone łany rzepaku i soczysta zieleń lasów i pól.

Zdjęcia:
 
https://picasaweb.google.com/117083184363468237740/13?authkey=Gv1sRgCIT8rfyIls7klgE&feat=directlink (autorka zdjęć: Arleta H-P)

Relacja i organizacja wyjazdu szkoleniowego - Romana Piecha

TNBSP w Rybniku -  strona główna

Prezes TNBSP Oddziału w Rybniku i Doradca Metodyczny:
mgr Romana Piecha:
tnbsp.rybnik@gmail.com

Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com