KONSPEKTY LEKCJI
Z EDUKACJI CZYTELNICZEJ I MEDIALNEJ
w Gimnazjum
(Są to konspekty dosyć proste, ale
wypróbowane w kilkuletniej praktyce)
|
Temat lekcji: Sporządzanie
notatki i przyswajanie wiadomości metodą mapy myśli
Cele lekcji:
Pomoce naukowe:
- Tablica
steropianowa i szpilki (lub tablica magneyczna i magnesy;
albo zwykła tablica i taśma klejąca)
- Plansze
ilustrujące metody sporządzania map myśli
(wykonane np. na wzór tych z konspektu z: Biblioteki
w szkole 1998 nr 11-12 s. 14 lub
książek Tony`ego Buzana: Rusz głową, Mapy
myśli. )
- Zestaw
artykułów dotyczących uczenia się
(np. z popularnych wśród młodzieży czasopism:
Victor: 1999/14/12 ; 2002/20/27; 2003/1/17;
2003/5/26
Cogito: 2002/17/26; 1999/1/22
odpowiednio: rok/numer/strony)
- Kolorowe
kredki, flamastry
- Arkusze
papieru formatu A3
Metody:
- pogadanka
- wizualizacja
- specjalne plansze
- praca w grupach:
wspólne wykonywanie notatki metodą mapy myśli
Przebieg zajęć:
- nawiązanie
do wcześniejszych lekcji
- podanie
ogólnych i szczegółowych zasad sporządzania map
myśli z wykorzystaniem specjalnych plansz
- podział
klasy na grupy i rozdzielenie artykułów dotyczących
zasad przyswajania wiedzy, które młodzież będzie
miała za zadanie zilustrować mapami myśli; z założeniem,
że młodzież ma możliwość dokonania samodzielnego
wyboru spośród kilku artykułów
- grupy
otrzymują czyste arkusze papieru i zestawy kolorowych
kredek, flamastrów
- praca w grupach
pod okiem nauczyciela
- prezentowanie
przez uczniów wykonywanych prac
zdjęcia z lekcji
przeprowadzonej tą metodą
Temat lekcji: Źródła
informacji o książce. Bibliografia załącznikowa zwana
literaturą przedmiotu.
Cele lekcji:
- Uczeń
uświadamia sobie jakimi kanałami docierają do niego
informacje o książkach, gdzie tych wiadomości może
szukać
- Dowiaduje
się co to jest bibliografia, czym różni się od
katalogu
- Poznaje
rodzaje bibliografii - wiadomości
- Poznaje zasady
sporządzania bibliografii załącznikowej - umiejętności
Metody:
- pogadanka
- burza
mózgów
- notatka
graficzna - wizualizacja
- indywidualne
ćwiczenia praktyczne
Przebieg zajęć:
- Luźna
rozmowa na temat źródeł informacji o książce -
burza mózgów
- Podsumowanie
tego etapu lekcji za pomocą wspólnie tworzonej notatki
graficznej - na tablicy uczniowie pod okiem nauczyciela
zawieszają przygotowane wcześniej symbole graficzne (np.
wydrukowane duże litery czcionek webdings, wingdigs)
- Pogadanka na
temat bibliografii, wizualizacja: tablice, przykładowe
bibliografie
- Po wspólnej
rozmowie, sugestiach uczniów nauczyciel podaje sposób
sporządzania bibliografii załącznikowej (wizualizacja
na tablicy)
- Uczniowie
samodzielnie wykonują opis bibliograficzny książki i artykułu
z czasopisma
- Opisy te są
indywidualnie sprawdzane przez nauczyciela
- Podsumowanie
- w przyszłości uczniowie powinni prawidłowo
wykonywać opisy bibliograficzne i załączać je do
sporządzanych przez siebie prac (referaty, wypracowania)
Rybnik 2004-11-08
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: ścieżka
międzyprzedmiotowa: "edukacja czytelnicza i medialna"
- blok biblioteczny
Klasa:
pierwsza liceum ogólnokształcącego - jedna grupa - 15 osób (profil
biologiczno-chemiczny)
Czas: 45 minut (ale lepiej
2 jednostki lekcyjne)
Prowadząca: Gabriela Bonk
Temat:
OPIS BIBLIOGRAFICZNY
STOSOWANY W BIBLIOGRAFII ZAŁĄCZNIKOWEJ
Cel OGÓLNY:
poznanie zasad
sporządzania opisu bibliograficznego i zestawień
bibliograficznych
Cele OPERACYJNE:
Uczeń:
- WIE, co to
jest bibliografia
- WIE, co to
jest bibliografia załącznikowa
- WIE, jakie
elementy opisu są obowiązujące
- ROZUMIE cel
wykonywania i zamieszczania w pracach pisemnych
literatury przedmiotu
- POTRAFI
samodzielnie wykonać opis książki oraz artykułu z czasopisma
- POTRAFI z wykonanych
opisów sporządzić zestawienie
- Uczniowie w grupach
roboczych sporządzają małe tematyczne zestawienia
bibliograficzne
METODY pracy:
- Burza
mózgów
- Prezentacja,
pokaz, wykład
- Praca
indywidualna
- Praca w grupach
MATERIAŁY dydaktyczne -
pomoce naukowe:
- laptop,
projektor multimedialny, ekran
- prezentacja
multimedialna na płycie CD-ROM
- tablica
magnetyczna i magnesy
- plansze z wzorami
opisów bibliograficznych
- kartki i flamastry,
długopisy
- zestawy
książek i czasopism dla trzech grup roboczych na
tematy: AIDS, ewolucja, narkomania
- nożyczki,
klej
PRZEBIEG lekcji:
- Podział
młodzieży na 5-osobowe zespoły
- Zagajenie (Pisząc
referat, wypracowanie - korzystasz z książek,
czasopism; Co zrobić, by nie być posądzonym o plagiat?
Jak zasygnalizować oceniającemu Twoją pracę, że
korzystałeś z wielu pozycji - jak wykazać się
pracowitością, oczytaniem?) - spodziewana odpowiedź -
załączenie informacji o pozycjach, z których
korzystaliśmy
- Jak taka
informacja o wykorzystanych pozycjach powinna wyglądać?
O czym Waszym zdaniem warto poinformować potencjalnego
czytelnika / odbiorcy Twojego referatu?
- Jeśli
korzystasz z książki - wtedy zapisujesz: (propozycje
młodzieży uczniowie zapisują na tablicy). Gdy
wykorzystujesz artykuł z czasopisma - warto zapisać: (ustne
propozycje młodzieży w luźnej formie zapisane na
tablicy)
- pokaz
prezentacji multimedialnej z wyjaśnieniem zasad
- równolegle
umieszczenie na tablicy wzorów opisów bibliograficznych
- rozdanie
młodzieży książek i czasopism z poleceniem
wykonania dla nich opisów bibliograficznych (każdy
uczeń wykonuje opis bibliograficzny jednej książki
oraz jednego artykułu z czasopisma)
- indywidualna
praca pod okiem nauczyciela (odpowiedzi na zadawane
pytania; rozwianie wątpliwości)
- rozdanie
dużych kartek nożyczek i kleju
- zespoły
porządkują sporządzone przez poszczególnych uczniów
opisy tworząc zestawienia bibliograficzne (układają
według alfabetu i przyklejają na jednej kartce)
- tak
sporządzone zestawienia uczniowie umieszczają na
tablicy
- nauczyciel
prosi jednego ucznia z każdego zespołu, by sprawdził
poprawność wykonanych zestawień i poszczególnych
opisów innej grupy
- uczniowie
notują w zeszytach wzory opisów
- nauczyciel
informuje gdzie w przyszłości - gdyby zapomniał -
uczeń może sprawdzić metody i sposoby sporządzania
bibliografii załącznikowej (w bibliotece, w internecie)