TNBSP w Rybniku -  strona główna

pomysły / kącik porad

Zahartowanej trzeba duszy w bibliotekarzu, aby umieć różne zdarzenia przełknąć, strawić, zapomnieć. A nikt tego nie pojmie, kto w tych bibliotekarskich obowiązkach nie zostawał.

Joachim Lelewel


Jak radzisz sobie codziennymi problemami bibliotekarza?
Jak zdobywasz fundusze na książki (i nie tylko...)?
Masz jakieś ciekawe pomysły, rozwiązania, dobre rady? Masz problem?
napisz!
oto rady i problemy "koleżanek po fachu":

Dziennik biblioteki szkolnej - inaczej jak zdobyć? książki kartoteka jak zrobić?
fundusze skąd zdobyć? naprawa książek jak? co zrobić z makulaturą?

  jak zadbać o ciszę w bibliotece?

tanie lektury

kilka pomysłów racjonalizatorskich

Jak zorganizować kiermasz książek?

słowniki haseł dla MOL-owców

Współpraca metodą projektu


Współpraca metodą projektu:
Przykładowy projekt napisany przez bibliotekarzy z Sp.1 i Gimnazjum w Marklowicach. Projekt ma być początkiem współpracy bibliotekarzy w regionie i ma być ich wspólnym dziełem - proponuje Agnieszka Marczykowska agnesmar13@interia.pl


słowniki haseł dla MOL-owców


co zrobić z makulaturą?

Skup makulatury w Rybniku:

Informacja sprzed lat (nie wiadomo, na ile aktualna):
Jeśli nie dysponujesz transportem i chętnie makulaturę oddasz za darmo - byle tylko się jej pozyć: jest ktoś, kto chętnie ją odbierze z Twojej biblioteki:
Radosław Sobczak tel. 42 58 102 (do 1400)


Anna Sorychta poleca sposób jak zachęcić młodzież do zaangażowania się loterię fantową. Proponuje, by to młodzi ludzie sami zrobili listę książek, które chcieli by, aby zostały zakupione za zarobione na loterii pieniądze.


W księgarniach, gdzie zaopatrujemy się w książki bywamy obdarzani reklamówkami. Warto te reklamówki zachować, na przykład w pudełku po chusteczkach higienicznych (z takim owalnym otworem) i oferować czytelnikom - by zwłaszcza w pochmurne dni pakowali do nich pożyczane przez siebie książki.


Super tanie lektury!!!

Polecam mianowicie zakup lektur w wydawnictwie krakowskim GREG (i nie mam w tym żadnego interesu!). Ceny są naprawdę niskie, np. Antygona: 2.20, Romeo i Julia: 3.30! Bardzo ładne wydania, na białym papierze dobrej jakości. Katalog można zamówić u przedstawiciela: FHU Miła Izabela Siwy ul. Żwirki i Wigury 31c/3 43-190 Mikołów tel/fax 32/738-03-17 Sama skorzystałam, jestem zadowolona, polecam innym!

Pozdrawiam, Roma Stąsiek


jak zadbać o ciszę w bibliotece?

Co zrobić, aby uczniowie gimnazjaliści w czasie przerw przestali traktować czytelnię (niestety, w jednym pomieszczeniu z wypożyczalnią) jako "przedłużenie korytarza"? Wpadają po kilka osób, są hałaśliwi, zachowują się niekulturalnie. Po zwróceniu uwagi udają, że coś tam czytają. Tymczasem zamiast stać na korytarzu chcą sobie posiedzieć. Martwi mnie to, ponieważ na przerwach przychodzą również ci, którzy naprawdę chcą pracować z czasopismem, słownikiem, encyklopedią. To przede wszystkim im ma służyć czytenia. Nieodpowiednio zachowujących się próbuję wyprosić, co spotyka się z ogólnym oburzeniem, bo "co to za biblioteka, z której wyrzuca się uczniów". Mam w regulaminie biblioteki punkt: W czasie przerw czytelnia jest wyłącznie miejscem indywidualnej cichej pracy z materiałami bibliotecznymi. W pierszej klasie prowadzę lekcję na temat regulaminu ze szczególnym uwzględnieniem zachowywania się w czytelni. To nie wystarcza.

Drogie Koleżanki! Jak sobie radzicie?  
R.

napisz!


jak zdobyć książki?:

1. Zostaw ślad po sobie w bibliotece szkolnej!
- to akcja, którą można zorganizować w najstarszych klasach szkoły - prosząc o ofiarowanie bibliotece jakiejś ciekawej, lubianej książki z zachęcającą dedykacją - reklamą dla przyszłych czytelników; formą podziękowania może być wywieszona w bibliotece Złota lista darczyńców (albo Złota Księga...?) Ten pomysł sprawdza się w kilku rybnickich bibliotekach!!

2. Książka pod biblioteczną choinkę! - z początkiem grudnia przygotuj pięknie oklejony karton i ogłoś zbiórkę prezentów! Przy okazji poprosić o takie książki, które mogą być PREZENTEM, czyli bez śladów zniszczeń i wartościowe dla biblioteki. Potem najlepiej wkleić na początkowej stronie karteczkę ( gwiazdkę? serduszko?) z datą i danymi ofiarodawcy.


sposób na kartotekę:
- zebrać koperty formatu A4 (mogą być używane- z pism reklamowych lub prenumerowanych czasopism) oraz kartony odpowiedniej wielkości (w pionie też A4- najlepiej te po papierze xero)
- gromadzone wycinki z czasopism z adnotacją bibliograficzną, materiały ilustracyjne (karty pocztowe, kartki z kalendarzy...), odbitki xero etc. na każdy interesujący temat posegregować i włożyć do podpisanych flamastrem kopert
- koperty ułożyć w kartonach według alfabetu- jak karty w katalogu np.: ekologia, globalizacja, Kochanowski, Mickiewicz, narkomania, repertuarowe materiały, Rybnik, Śląsk- etnografia, Unia Europejska...
- do kartoteki komputerowej wpisać tylko tytuły kopert z adnotacją: kartoteka tekstowa
- wkładanie kolejnych materiałów zajmuje stosunkowo mało czasu
- poszukiwanie w takiej kartotece jest bardzo proste i młodzież chętnie z niej korzysta


jak zdobyć fundusze?

Polecamy ekologiczną akcję zbierania pustych tonerów do drukarek komputerowych. Praca ta nie jest bardzo absorbująca a przynosi wymierne efekty (przykładowe rezultaty- zobacz). Szczegóły: http://www.kzt.oswiata.org.pl/.


jak naprawić zniszczone książki?

Raczej nie stać nas, bibliotekarzy na usługi fachowców w tej dziedzinie. Same musimy bawić się w introligatorów... Kilka razy odbywały się już w Rybniku pokazowe zajęcia z chałupniczego naprawiania książek. Dlatego tylko kilka słów:

urządzenie pantograficzne; projekt i wykonanie Paweł Bonk
projekt i wykonanie: Paweł Bonk

szafa