TNBSP w Rybniku -  strona główna

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Rybniku
Archiwum informacji

Zaświadczenia dla uczestników spotkania z Członkiem Krajowej Rady Bibliotecznej przy Ministerstwie Kultury Panem Janem Jackowiczem-Korczyńskim już są do odebrania w bibliotece Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku w godzinach pracy biblioteki. Zainteresowani z okolic Raciborza, Wodzisławia Śląskiego i Pszowa - wzmiankowane zaświadczenia mogą odebrać podczas uroczystego otwarcia Biblioteki Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim w piątek 8 grudnia 2006.


Zostaliśmy poproszeni przez Przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Katowicach o przygotowanie projektu wytycznych do sprawozdania z wykorzystania w naszych bibliotekach MCI. O podobne projekty zostały poproszone także środowiska Częstochowskie i Bielskie. Na ich podstawie Kuratorium sporządzi wiążące wytyczne.


Spotkanie z Członkiem Krajowej Rady Bibliotecznej przy Ministerstwie Kultury Panem Janem Jackowiczem-Korczyńskim. W piątek 20 października o 9.00 do 11.00 w sali teatralnej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku - szczegóły


Wiadomość od sekcji w Katowicach: Wyjeżdżamy do Krakowa na Targi Książki o 8.00 z Placu Andrzeja. Koszt 17 zł. Powrót ok. 18-19. Mamy trzy wolne miejsca i bardzo byśmy się cieszyły, gdybyście je zapełniły.


Pierwsze spotkanie TNBSP w roku 2006/07 odbędzie się w środę 4 pażdziernika o 15.30 w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku, przy ul.Świerklańskiej - zdjęcia ze spotkania. Plan dojazdu


Informacje od Pani Prezes - Renaty Sowada: Nasz wspólny tekst informujący o MCI w naszych bibliotekach ukaże się w numerze lipiec - wrzesień Kwartalnika, który będzie dostępny dopiero w październiku.

Życzę, by nowy rok szkolny był spokojniejszy i bardziej optymistyczny. Na walnym zebraniu poprosiłam o wotum zaufania i otrzymałam je.
Zapraszam na III Regionalne Forum Bibliotekarzy do Częstochowy  w dniu 24 października 2006 roku o godz. 14.00 - 16.00 do Urzędu Miasta w Częstochowie, ul. Śląska 11/13.

Następne zebranie w Częstochowie odbędzie się w dniu 19 października 2006 roku o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53. Będzie to zebranie walne.


Na temat MCI w naszych bibliotekach staramy się wspólnie poinformować lokalne media. Tekst ukazał się już w portalu Rownet.pl. Podobny tekst wysłano do "Nowin" i innych portali.


Witam Państwa!

 Witam już prawie w nowym roku szkolnym.

27 września 2006 o godz. 13.00 jest zebranie TNBSP i konferencja metodyczna w Opolu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Kosciuszki 14.
Temat:
Broker informacji - przewodnik po świecie wiedzy
. Informacje
www.tnbspo.republika.pl.

Najbliższe spotkanie Częstochowskiego Oddziału TNBSP odbedzie sie w dniu 21 września 2006 o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/109 i będzie to walne zebranie.

Jest już nowy e-Kurier, zapraszam na www.actual2005.republika.pl.

Pozdrawiam
Renata Sowada
Prezes Częstochowskiego Oddziału TNBSP


Wszystkim Drogim koleżankom, z którymi miałam szczęście współpracować w minionych miesiącach, życzę wspaniałych chwil, dni, tygodni wakacyjnych, spełnienia malutkich i ogromnych marzeń, refleksji i uśmiechu na nadchodzące wakacje!

Optymistycznie patrząca w przyszłość! - Roma Piecha
- rybnicka sekcja Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich


Witamy w naszym gronie nowe koleżanki z Wodzisławia: Małgorzatę Kokot i Barbarę Pak z filii PBW, Blankę Chocyk i Agnieszkę Szczewińską - Ogierman z G 2, Izabelę Salamon z G 1 oraz Joannę Szewczyk z Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie.

Dziś (24 maja 2006) w wodzisławskiej filii PBW odbyło się spotkanie inicjujące ściślejszą współpracę tej biblioteki z bibliotekami szkolnymi powiatu. Zaproszona na to spotkanie Romana P. zapoznała koleżanki z historią sekcji, działaniami i planami.

Dziękuję za sympatyczne spotkanie! Pozdrawiam! Romana Piecha


Relacją Katarzyny Jastrzębskiej i Aleksandy Michalik z SP 3 w Leszczynach - rozpoczynamy nowy dział na naszej witrynie. Napisz jak kampania Cała Polska Czyta Dzieciom wygląda w Twojej bibliotece?


Rybnicka sekcja rozpoczęła Tydzień Bibliotek od spotkania 8.05. w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku, macierzystej placówki Ewy Maciejek Przybyło 25 osób - z Żor, Czerwionki-Leszczyn, Wodzisławia, Gaszowic i Rybnika. Było trochę świętowania przy kawie ale też Edyta Guznowska z SP13 w Żorach przeprowadziła szkolenie o tematyce "Arkusz kalkulacyjny w pracy bibliotekarza". Okazało się, że inne koleżanki mają też doświadczenia w tej mierze i natychmiast na naszej stronie internetowej pojawiły się materiały "do pobrania". Zapraszamy do korzystania!  

   Do uczniów szkół średnich skierowany był cykl spotkań w PiMBP pt. "Rybniccy brokerzy informacji" (spotkania i warsztaty z dziennikarzami, reporterami, wykładowcami UŚ) - bibliotekarze z uczniami udawali się do budynku w centrum miasta.

   Rozstrzygnięcie konkursu międzyszkolnego dla uczczenia 500-lecia twórczości artystycznej renesansowego iluminatora Stanisława Samostrzelnika Jak wyglądałaby kartka z Twojej ulubionej książki 500 lat temu? miało miejsce 18 maja w Bibl. Pedagogicznej.

   Inne przedsięwzięcia naszych koleżanek


Bardzo prosimy o nadsyłanie informacji na temat Tygodnia Bibliotek. Jakie działania udało Ci się zrealizować? Nawet jeśli była to tylko wywieszona na drzwiach biblioteki informacja lub cukierek dla pierwszego czytelnika - napisz o tym do nas!

Romana Piecha - biblioteki_szkolne_rybnik@poczta.onet.pl - informacje zostaną przekazane Pani Prezes Renacie Sowada

Gabriela Bonk - bibliofilur@poczta.onet.pl - informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej: http://www.rybnik.pl/bsip/bank.htm

- słowem - napisz od razu na oba podane adresy ;-)


Witam Państwa!

Serdecznie zapraszam na IX Pielgrzymkę Bibliotekarzy do Częstochowy na Jasną Górę w dniu 21 maja 2006 roku (niedziela) o godz. 11.00 msza święta w Kaplicy NMP, a o 12.00 spotkanie bibliotekarzy w Domu Pielgrzyma.

Informacje: www.tnbspcz.republika.pl; e-Kurier www.actual2005.republika.pl

Kontakt:
e-mail:
klementinum@autograf.pl; bsp53@wp.pl
tel. 0603 210 490

Serdecznie zapraszam i pozdrawiam.

Renata Sowada
Prezes Częstochowskiego Oddziału TNBSP


Serdecznie dziękujemy za ugoszczenie nas i piękne przygotowane spotkanie TNBSP Ewie Maciejek oraz Elżbiecie Rafińskiej oraz za bardzo pouczający i praktyczny wykład Edycie Guznowskiej.


Ważne linki ze spotkania 8 maja 2006:

Cała Polska Czyta Dzieciom - http://www.3wdt.com/dev/abcxxi/index.php

szkolenie: http://www.eduportal.pl/firma/oddzialy/rybnik.asp

Strona internetowa Prelegentki:

http://www.sp13zory.neostrada.pl/biblioteka/index.htm - witryna internetowa

http://www.sp13zory.neostrada.pl/biblioteka/pomoce.html - pomoce dydaktyczne

Zdjęcia ze spotkania


Kolejne spotkanie planujemy zorganizować w Dzień Bibliotekarza - 8 maja (poniedziałek) o godzinie 16.00 - w nowej, pięknej Bibliotece Zespołu Szkół Budowlanych przy ulicy Świerklańskiej.

Spotkanie w ZSB będzie miało charakter uroczysty (Dzień Bibliotekarza !!!)
i szkoleniowy ( Edyta Guznowska - "Excel - wykorzystanie w bibliotece").

Plan dojazdu zostanie załączony do e-maili. Dla "pieszych": zbiórka o 15.30 pod dworcem PKP Rybnik.


 Druga edycja konkursu na stronę internetową biblioteki tworzoną przez uczniów


W Forum w Bielsku-Białej uczestniczyło ponad 20 osób z naszej sekcji. Zdjęcia Mirosławy Garsztka z Bielska-Białej. Kolejne spotkanie TNBSP planujemy po świętach.


Spotkanie 16 marca z powodów proceduralnych nie odbędzie się. Bliższe informacje - u Romany Piecha.


Fragment listu z Warszawy - z Rady Głównej TNBSP:

"Podczas zebrania Prezesów oddziałów TNBSP w dniu 25. lutego w Warszawie, została podjęta uchwała wyrażająca zgodę na powołanie oddziału TNBSP w Rybniku - zgodnie z obowiązującą procedurą. Zgodnie z obowiązującym statutem do zakresu działania Rady Głównej należy powoływanie, rozwiązywanie i nadzorowanie działalności oddziałów ( par. 22, p. 4). W tym celu zostały ustalone szczegółowe procedury czyli Postępowanie przy zakładaniu oddziału."


Kolejne spotkanie - w czwartek 16 marca o 15.00 - w czytelni Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Na to spotkanie obiecała przybyć Pani Prezes - Renata Sowada!!!


We wtorek 21 lutego o godzinie 15.30 - spotkanie TNBSP w czytelni Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. SPAWOZDANIE:

1. Obecnych : 24

2. Nowi członkowie: 5

3. Odczytanie pism Prezes Oddziału, dotyczących przekształcenia sekcji rybnickiej w odrębny Oddział. Rozprowadzenie aktualnych kwartalników.

Pismo Prezes Oddziału z dn. 13.2.2006 - podczas spotkania prezesów Oddziałów, które odbędzie się w Warszawie 25.02. (sobota) zostanie przekazana odpowiedź dotycząca powołania Oddziału w Rybniku i Katowicach. Celem jest powstanie nowych Oddziałów przed Forum w Bielsku-Białej.

4. Zgłoszenia do uczestnictwa w II Forum Bibliotekarzy Woj. Śląskiego w Bielsku dn. 23 marca. Rozdanie zaproszeń.

Do Bielska wybiera się 12 osób "pewnych", 10 zdecyduje do dnia 10 marca. Każdy otrzymuje zaproszenie i prośbę do Dyrekcji.  

5. Ogłoszenie konkursu plastycznego "Ja, Samostrzelnik"

6. Informacje nt. szkoleń z zakresu biblioterapii oraz awansu zawodowego. 

Biblioterapia: Pani Genowefa Surniak może być dopiero w Rybniku we wrześniu. Obecnie, oprócz rozlicznych zajęć, jest wykładowcą również na kursach w WOM Katowice (www.womkat.edu.pl) Osoby, które przeszły 15-godzinne szkolenie w czerwcu 2005r. w Rybniku i BARDZO IM ZALEŻY NA CZASIE proszone są o kontakt z p. Marią Malon tel. 032/ 203 59 67 w.201 lub mm@womkat.edu.pl . Jest możliwość wpisania na II stopień kursu (początek ok. 21 kwietnia) po uprzednim zaliczeniu "dopełnienia" godzin z I stopnia z początkiem kwietnia. Ta sama instytucja organizuje również cykl zajęć dotyczący tworzenia bajek edukacyjnych - kontakt z p. Malon.

7. Rozdanie bezpłatnych egz. miesięcznika "Biblioteki w Szkole" i "Wszystko dla Szkoły" ; podziękowania dla Agencji SUKURS.

8. Wstępnie ustalenie następnego spotkania, prawdopodobnie pierwszego Walnego Zebrania Członków Oddziału : 16.03.06 r. (czwartek) godz.15.00. Walne zebranie wybiera Radę Oddziału ( 7 osób)

Termin jest sugestią p.Sowady, gdyż Rada Oddziału czuwa nad sekcją do uzyskania pełnej samodzielności. Oczywiście Prezes będzie wówczas obecna.

9. Propozycje dotyczące przyszłej siedziby Oddziału.

10. Sprawy różne (wyjazd edukacyjny do Martina, e-Kurier TNBSP, programy komputerowej obsługi )

11. Koleżanki, które nie były obecne proszone są o pilny kontakt e-mailowy.

Roma Piecha


We wtorek 21 lutego o godzinie 15.30 - spotkanie TNBSP w czytelni Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. PLANY:


Ważna informacja, którą podajemy za e-Kurierem:

Rada Oddziału TNBSP w Częstochowie w dniu 1 stycznia 2006 roku podjęła uchwały o wyrażeniu zgody i pozytywnym zaopiniowaniu Radzie Głównej TNBSP (...) przekształcenie sekcji Częstochowskiego Oddziału TNBSP w Rybniku w samodzielny Oddział TNBSP w Rybniku (Uchwała nr RO 2/2006). (...) Całą dokumentację dotyczącą zmian strukturalnych w Oddziale TNBSP w Częstochowie przesłano w dniu 14 stycznia 2006 roku do Rady Głównej TNBSP, wyrażając oczekiwanie pozytywnej i szybkiej decyzji w tej sprawie. Rada Oddziału TNBSP w Częstochowie będzie sprawowała nadzór nad przekształceniem do dnia Walnego Zebrania Członków nowych Oddziałów Towarzystwa.


12 stycznia 2006 dotarła do nas paczka z Agencji SUKURS. Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Rybniku otrzymało 100 darmowych egzemplarzy miesięcznika "Biblioteka w Szkole" z lat 2004 i 2005.

Serdecznie dziękujemy Redakcji Czasopisma "Biblioteka w szkole"!

Zawartość paczki zostanie rozdysponowana w czasie najbliższego spotkania naszego już (prawdopodopodobnie) Oddziału (!) po feriach zimowych - w lutym.


II Forum Bibliotekarzy Woj. Śląskiego w Bielsku-Białej w dniu 23 marca 2006 roku
PROGRAM - projekt wstępny - zobacz ważne informacje


Moc życzeń świątecznych i noworocznych dla wszystkich oraz zaproszenie na Walne Zebranie Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, które odbędzie się w dniu 12 stycznia 2006 roku o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie, ul.Orkana 95/109.

Proszę zastanowić się nad:

1. publikacją w specjalnym numerze Kwartalnika - koszt 40 zł

2. wyjazdem autokarowym na II Forum Bibliotekarzy Woj. Śląskiego w Bielsku-Białej w dniu 23 marca 2006 roku - koszt ok. 40 zł?

3. wyjazdem autokarowym do Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie w dniu 2 maja 2006 roku - koszt ok. 50 zł.

Podczas spotkania można przekazać materiały do publikacji w kolejnym 1 nr 2006 (styczeń - marzec) Kwartalnika.

Zapraszamy od odwiedzenie naszej zaktualizowanej strony internetowej www.tnbspcz.republika.pl (polecamy sprawy bieżące - terminy następnych spotkań i galerię) oraz e-Kuriera www.actual005.republika.pl.

Pozdrawiam
Renata Sowada


Sprawozdanie ze spotkania szkoleniowego sekcji w dniu 12.12.2005 r.


Na spotkaniu wspominano także (namiary):

Relacja fotograficzna:


Zapraszam wszystkie Panie na ostatnie tegoroczne spotkanie - w poniedziałek 12 grudnia o 15.00 w bibliotece ZSE-U (termin sobotni z 10.12. odwołany). Przewidziany czas trwania: 2 godz.

Bardzo proszę o pilne zabranie legitymacji członkowskich (będziemy zbierać podpisy pod prośbą do Warszawy o uznanie naszej sekcji za samodzielny Oddział)

Romana Piecha


LISTA NAUCZYCIELI  BIBLIOTEKARZY CZŁONKÓW SEKCJI RYBNICKIEJ TNBSP w 2005 r.


WSPÓŁPRACA  BIBLIOTEKARZY  SZKOLNYCH  MIASTA  RYBNIKA Z KSIĘGARNIAMI  I BIBLIOTEKĄ PEDAGOGICZNĄ - Referat wygłoszony podczas spotkania zorganizowanego przez oddział częstochowski TNBSP podczas Targów Książki w Krakowie (29.10.2005r.).

Autorka: Romana Piecha


23 marca 2006 r. w Bielsku Białej odbędzie się II Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego pod hasłem:

"Bibliotekarz - wychowawca, animator kultury informacyjnej", organizowane przez Oddziały TNBSP w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Osoby, które zdecydują się wygłosić referat lub wziąć udział w dyskusji proszone są o zgłaszanie się do Oddziału bielskiego TNBSP

(do 31.12.2005 r. - temat referatu, do 31.01.2006 r. - tekst).

Propozycje zagadnień i inne szczegóły można znaleźć w "Bibliotece w szkole" Nr 11/2005 s. 22

  Członkowie  TNBSP w Rybniku zdecydowani na opracowanie zagadnień i podzielenie się swoją wiedzą na Forum mogą zgłaszać referaty także u organizatorów sekcji rybnickiej.

                                                                                                                                                             Pozdrawiam!                                                                                                                                                  Agnieszka Chorągwicka


Targi Książki w Krakowie - 2005 - galeria zdjęć

Jedziemy na targi książki do Krakowa. Naszą sekcję 29.10 - w sobotę - reprezentuje ekipa:

Ewa Maciejek, Roma Piecha, Mariola Gwózdź, Mirka Garsztka, Bogusia Jankowska.

Program spotkań : http://targi.krakow.pl/kal_ksiazka.html

Przesyłam plan imprez dla nauczycieli
Pozdrawiam Barbara Michniak

Program spotkań dla dla nauczycieli: plik w formacie Microsoft Word (80 KB)
Imprezy towarzyszące TARGOM KSIĄŻKI: plik w formacie Microsoft Word (80 KB)


Pierwsze formalne spotkanie sekcji rybnickiej TNBSP - poniedziałek 10 października 2005. Wręczono legitymacje członkowskie, omówiono plany.

Historyczne zdjęcie pierwszego w pełni formalnego spotkania Rybnickiej Sekcji Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich

Razem nasza sekcja liczy już 40 osób. Różne sprawy zawodowe i osobiste spowodowały, że na pierwszym spotkaniu była nas tylko połowa.


Informujemy, że od sierpnia 2005 istnieje e-Kurier TNBSP - czasopismo internetowe, które ma stać się forum wymiany informacji pomiędzy oddziałami i członkami TNBSP. Dostępny jest na stronie www.actual2005.republika.pl lub jako link naszej strony.

W dniu 22 września 2005 roku powołane zostaną sekcje Oddziału w Katowicach, Rybniku i Dąbrowie Górniczej; w dniu 15 października 2005 zaplanowane jest spotkanie TNBSP w Opolu.

Po raz kolejny zwracamy się o informacje na temat stanu osobowego i aktualnego kształtu organizacyjnego TNBSP. Uważamy, że raz do roku takie dane powinny być publikowane na stronie internetowej TNBSP - obecna witryna jest  nieaktualna.

Z poważaniem

Renata Sowada

Prezes Oddziału TNBSP w Częstochowie


Spotkanie bibliotekarzy na IX Targach Książki w Krakowie w dniu 29 października 2005 (sobota) w godz. 12-13.30.

Temat spotkania:
Bibliotekarz, księgarz, wydawca a czytelnik w XXI wieku. Koherentna identyfikacja, kształtowanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych.

Organizator: Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie w porozumieniu z Oddziałem TNBSP w Bielsku-Białej i Oddziałem TNBSP w Krakowie

Zagadnienia:
1. Bibliotekarz i księgarz jako
a) interlokutor czytelnika w zakresie treści, oczekiwań, zawartości przestrzeni informacyjnej, klasycznego nośnika informacji versus multimedia,
b) wypożyczający lub sprzedający książkę,
2. kształtowanie zachowań czytelniczych i informacyjnych w bibliotece i księgarni,
3. dysproporcja zapotrzebowań czytelniczych i możliwości bibliotek publicznych,
4. wydawca - profil wydawnictwa, kryteria wyboru, marketing produktu czy kształtowanie gustów czytelniczych,
5. misyjność zawodów związanych z książką - czy istnieje w XXI wieku?


Strona Internetowa Biblioteki Szkolnej - wojewódzki konkurs międzyszkolny
Wstępny projekt konkursu zakłada, iż ocenane będą witryny bibliotek szkolnych twrzone przez uczniów pod okiem bibliotekarzy z podziałem na grupy wiekowe uczniów. Komisja oceniać będzie pomysł, oryginalność, funkcjonalność i estetykę. Ogłoszenie konkursu planowane jest w Tygodniu Bibliotek 8- 15 maja 2005. Zgłoszenie szkoły do konkursu - do 23 września. Finał - wręczenie nagród - podczas forum Bibliotekarzy w Częstochowie 25 października - z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

Pierwsze formalne spotkanie sekcji rybnickiej TNBSP, czyli jej "chrzciny"!  Zostaną wręczone legitymacje członkowskie, omówione nasze plany i problemy, a to wszystko przy kawie w bibliotece ZSE-U - poniedz.10.10.2005 godz.15.30.

Zapraszamy!

Roma Piecha i Agnieszka Chorągwicka

W czwartek 22.09. Agnieszka Chorągwicka i Romana Piecha reprezentowały nas podczas walnego zebrania oddziału częstochowskiego Towarzystwa. Jedną z przyjętych uchwał było zatwierdzenie sekcji rybnickiej . Liczymy obecnie 38 osób. 

Konieczne jest spotkanie: wyznaczamy je w poniedziałek 10 października na godz. 15.30 w rybnickim ZSE-U, wtedy zaplanujemy nasze działania i spotkamy się razem.

Do wszystkich pań wysyłane są e-maile na prywatne adresy.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w poniedziałek 12 września 2005 o godzinie 1500 w Sali Teatralnej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych:

Rybnik, 05.09.2005

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy nauczycieli - bibliotekarzy na spotkanie sekcji Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, które działając od 1992 roku ma w kraju już 19 oddziałów.
Oddział częstochowski TNBSP był inicjatorem założenia sekcji w Rybniku, liczącej obecnie 26 członków.
W trosce o integrację środowiska regionu Rybnika, Żor, Czerwionki - Leszczyn, Wodzisławia i Raciborza zapraszamy nauczycieli wielu większych i małych miejscowości.

Spotkanie  odbędzie się 12.09.2005 r. (poniedziałek) w godz.15.00 - 16.30 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku (Sala Teatralna).

W programie:

1/ mgr Hanna Świergolik z Delegatury KO zapozna nas z aktualnymi przepisami dotyczącymi awansu zawodowego;

2/ sprawy organizacyjne.

Wszystkie informacje wraz ze statutem Towarzystwa: http://www.tnbspcz.republika.pl/ - tu do pobrania DEKLARACJA CZŁONKOWSKA

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia:

biblioteki_szkolne_rybnik@poczta.onet.pl
lub tel. 604 472 615 

Koordynatorzy:
mgr Romana Piecha
i mgr Agnieszka Chorągwicka

Relacja fotograficzna:

prelekcja Pani Hanny Świergolik

mieliśmy okazję usłyszeć wiele cennych informacji

była nas prawie pełna sala

koordynator - Romana Piecha

drugi koordynator - Agnieszka Chorągwicka


Uchwała Rady Oddziału TNBSP w Częstochowie nr RO 3/2005 z dnia 11 kwietnia 2005 roku:

Rada Oddziału TNBSP w Częstochowie wyraża zgodę na działania organizacyjne związane z tworzeniem sekcji Oddziału Częstochowskiego TNBSP w Rybniku.
Rada Oddziału TNBSP w Częstochowie pozytywnie opiniuje kandydaturę pani Romany Piecha na koordynatora powstającej sekcji Oddziału Częstochowskiego TNBSP w Rybniku. Koordynator będzie osobą bezpośrednio odpowiedzialną za sprawy organizacyjne nowej, powstającej sekcji do dnia walnego zebrania członków Oddziału.
Powołanie sekcji będzie zatwierdzone przez walne zebranie członków Częstochowskiego Oddziału TNBSP.
Jednocześnie Oddział Częstochowski TNBSP deklaruje wolę przekształcenia powstającej sekcji w samodzielny oddział lub oddziały Towarzystwa.

Podpisani: Prezes Renata Sowada oraz Wiceprezes, Sekretarz i Skarbnik.


W numerze 2(18) Kwiecień - Czerwiec 2005 Kwartalnika Częstochowskiego Oddziału TNBSP na stronie 6 został opublikowany artykuł Agnieszki Chorągwickiej - nauczyciela-bibliotekarza II Liceum Ogólnokszatłcącego w Rybniku:
Co w rybnickich bibliotekach piszczy?
Agnieszka Chorągwicka w kilku słowach opisała nasze wspólne działania inspirowane przez Doradcę Metodycznego.

VIII Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę

Pielgrzymka odbędzie się 22 maja 2005 roku (niedziela). Planowana jest msza święta o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a następnie od ok. godz. 12.00 do 13.30 spotkanie bibliotekarzy w Domu Pielgrzyma.
Organizatorami VIII Pielgrzymki Bibliotekarzy są koledzy z SBP z Pomorza i Śląska, przy wsparciu Częstochowskiego Oddziału TNBSP.
W poprzedniej pielgrzymce wzięło udział ponad 200 bibliotekarzy.
Nauczyciele bibliotekarze uczestniczą w pielgrzymce od 2003 roku.
Pielgrzymka jest spotkaniem konfesyjnym, ale umożliwia również wymianę doświadczeń zawodowych i integrację środowiska bibliotekarzy. Serdecznie zapraszamy do Częstochowy!

Renata Sowada

Zainteresowanych wyjazdem na tę pielgrzymkę - prosimy o pilny kontakt - może uda się nam zebrać pełne auto osobowe - albo nawet busa naszego zaprzyjaźnionego? ;-)

W czwartek 28 kwietnia z inicjatywy Romany Piecha odbyło się zebranie informacyjno / organizacyjne dla nauczycieli bibliotekarzy powiatu (okolic Rybnika). W spotkaniu wzięło udział 25 osób zainteresowanych działalnością Towarzystwa. Uczestniczki spotkania miały okazję wysłuchać interesującej prelekcji Agnieszki Chorągwickiej na temat biblioterapii oraz zaopatrzyły się w deklaracje członkowskie.

Wielkie Biblioteczne Czytanie - propozycja Towarzystwa - sposób obchodów Tygodnia Bibliotek

Forum Bibliotekarzy Woj. Śląskiego/pierwsi członkowie TNBSP

Dnia 17 marca 2005 panie: Romana Piecha, Agnieszka Chorągwicka i Gabriela Słowik reprezentowały nas podczas FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO,
które miało miejsce w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie.

Temat spotkania: Bibliotekarz wobec wyzwań współczesności.

Organizatorem spotkania był Oddział Częstochowski Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w porozumieniu z Oddziałem TNBSP w Bielsku-Białej oraz Oddziałem SBP w Częstochowie.

Patronat Honorowy nad Forum objął Prezydent Miasta Częstochowy dr inż. Tadeusz Wrona.

Gośćmi wygłaszającymi referaty byli m.in.prof.dr hab. Zbigniew Żmigrodzki (UŚ) i prof. Jan Malicki (Bib.Śl.).

Jednocześnie zawiadamiamy, iż Agnieszka i Roma zostały pierwszymi członkami TNPSP w naszym rejonie i przystępując do struktur oddziału częstochowskiego tego Stowarzyszenia mają nadzieję, iż będą chętni kolejni członkowie. W najbliższej przyszłości bibliotekarze naszego rejonu będą mogli stanowić odrębny oddział.


Spotkanie TNBSP w Katowicach - 16 kwietnia 2005 roku (sobota) godz. 12, Szkoła Podstawowa nr 44 w Katowicach - Szopienicach, ul. Morawa 86.

Zapraszam

Renata Sowada
Prezes Oddziału TNBSP w Częstochowie


Informuję o istnieniu nowego kanału informacji - strony internetowej powstającej sekcji katowickiej TNBSP; zapraszam na www.tnbspgs.republika.pl.

Renata Sowada

TNBSP w Rybniku -  strona główna

TNBSP Oddział w Rybniku tnbsp.rybnik@gmail.com

Twórca i opiekun witryny: mgr Gabriela Bonk: gabriela.bonk@gmail.com